Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   20.9.2022 - 22.9.2022 FUTURE MOBILITY 2022
  4.10.2022 - 7.10.2022 Mezinárodní strojírenský veletrh
  10.10.2022 - 12.10.2022 Analýza organických látek
  19.10.2022 - 21.10.2022 ICRI 2022
  21.3.2023 - 23.3.2023 AMPER 2023
Reklama
Společnost Clariant vyvíjí katalyzátory nové generace pro krakování čpavku na podporu globální vodíkové revoluce

Role katalyzátorů Clariant v takzvané "zelené vodíkové revoluci" stále roste. Společnost se nyní podílí na prestižním německém projektu TransHyDE AmmoRef, jehož úkolem je vyvinout procesní technologie a katalyzátory pro krakování čpavku, které usnadní budoucí přepravu vodíku, a to i na velké vzdálenosti. Projekt AmmoRef, který je financován částkou 14 milionů eur z německého Spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum (BMBF), je součástí zastřešujícího projektu TransHyDE v hodnotě 135 milionů eur, jehož cílem je revoluce v národní vodíkové dopravní infrastruktuře v rámci příprav na rozsáhlou energetickou transformaci. TransHyDE je jedním ze tří vodíkových stěžejních projektů, jejichž cílem je připravit vstup Německa do vodíkového hospodářství.

Datum: 13.12.2021

ukládání energie do vodíku ve formě amoniaku


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Marvin Estenfelder, vedoucí oddělení výzkumu a vývoje ve společnosti Clariant Catalysts, uvedl: "Je nám ctí, že jsme spojili síly s nejtalentovanějšími vědci na světě a podpořili transformaci Německa a celého světa na čistou vodíkovou ekonomiku. Společnost Clariant se již mnoho let podílí na výzkumu a vývoji a mezioborové spolupráci v této oblasti a již jsme vyvinuli řadu katalyzátorů pro použití v inovativních vodíkových aplikacích. Jsme přesvědčeni, že společně umožníme získávat čistý vodík ze čpavku v měřítku potřebném pro účinnou a bezpečnou hromadnou přepravu vodíku."

Ačkoli je zelený vodík hojným, univerzálním a čistým zdrojem energie, jeho vysoká těkavost a velmi nízká hustota ztěžují a prodražují jeho přepravu. Ekonomicky výhodnou metodou je přeměna vodíku na čpavek (NH3) pro přepravu a jeho následné uvolnění v místě použití. Uvolňování se provádí krakováním (disociací) amoniaku na vodík. V současné době jsou k dispozici komerční postupy a katalyzátory, avšak s relativně vysokými energetickými náklady. Cílem projektu AmmoRef je vyvinout nové katalyzátory a technologie pro disociaci amoniaku při nižších energetických nákladech a vyšší účinnosti.

Společnost Clariant bude neexkluzivně spolupracovat s dalšími významnými partnery z akademické a průmyslové sféry, mimo jiné s Prof. Schlöglem (Max Planck Institute, Berlín a Mühlheim), Prof. Muhlerem (Ruhr-University Bochum), Prof. Behrensem (University of Kiel), Prof. Lerchem (Technical University of Berlin) a také s firmami ThyssenKrupp a BASF.

Reklama

Úkolem společnosti Clariant v projektu AmmoRef je využít hluboké znalosti chemických reakcí a katalytických procesů k vývoji nových a vylepšených generací stávajících katalyzátorů pro krakování amoniaku. Kromě toho společnost Clariant poskytuje svůj referenční katalyzátor syntézy amoniaku AmoMax® 10 Plus pro syntézu zeleného amoniaku.

Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Project Management Jülich on behalf of the German Federal Ministry of Education and Research (BMBF)

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama