Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   26.9.2023 - 28.9.2023 Powtech 2023
  26.9.2023 - 28.9.2023 Ilmac 2023
  10.10.2023 8. ročník Týdne inovací ČR
  9.4.2024 - 12.4.2024 analytica
  10.6.2024 - 14.6.2024 ACHEMA 2024
Reklama

 
Hezké Vánoce a štastný nový rok 2022!

Krásné prožití vánočních svátků a všechno nejlepší do nového "dvojkového" roku 2022 Vám přeje Laboratorní průvodce. Těšíme se na Vás v novém roce!

Datum: 22.12.2021

vánoční přání   ID:634

  
Neurální nanokamera velikosti zrnka soli pořizuje kvalitní barevné snímky

Nová kamera s metapovrchem se téměř ztrácí na prstu. Díky těsnému propojení metapovrchu s algoritmy strojového učení pořizuje kvalitní barevné snímky, které z ní dělají nejlepší současné zařízení tohoto typu. Těšit se mohou v medicíně i v robotice. Časem se možná objeví chytré telefony, které budou mít jako kameru celou zadní stranu s metapovrchem.

Datum: 21.12.2021

kamera v metapovrchu   ID:657

  
Roboti z laboratoře: malí, ale šikovní

Jak dopravit lék na přesné místo v organismu a uvolňovat ho v takovém množství, aby pomáhal bojovat s nemocí a nezatěžoval zbytečně tělo vedlejšími účinky? „Chemické roboty“ pro tyto úkoly vyvíjí František Štěpánek, zakladatel a vedoucí laboratoře chemické robotiky (Chobotix) na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Datum: 20.12.2021

cílený transport léčiva v organismu   ID:684

  
Nový analyzátor moči Beckman Coulter snižuje počet ručních revizí na 3 %

Automatizované, vysoce výkonné řešení DxU Iris je vybaveno funkcí load-and-go walkaway a technologií Edit-Free Release (EFR), která minimalizuje přerušení a zásahy obsluhy.

Společnost Beckman Coulter oznámila evropské uvedení plně automatizovaného systému DxU Iris Workcell, který zefektivňuje pracovní postupy při analýze moči a omezuje manuální mikroskopování.

Rutinní analýza moči je jedním z nejčastěji objednávaných vyšetření, které představuje až 30 % všech vzorků přijatých do laboratoře. Mnoho z těchto vzorků vyžaduje, aby laborant provedl manuální kontrolu, což vede k narušení pracovního procesu a zvýšení pracovní zátěže. Ať už jde o potvrzení nálezů analyzátoru nebo identifikaci jedinečných typů částic, manuální mikroskopické kontroly jsou časově náročné a mohou trvat až šestkrát déle na jeden vzorek než u automatizovaného systému.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 17.12.2021

automatická mikroskopická analýza moči   ID:824

 


Reklama

 
Zmrazitelný hydrogel by se mohl stát šikovnou náhradou kostek ledu

Klasický led je dnes nepostradatelným materiálem nejen při výrobě drinků, ale i v potravinářském či farmaceutickém průmyslu, v medicíně i jinde. Do budoucna by ho mohl nahradit hydrogel z proteinové želatiny, který je možné opakovaně zmrazit a rozmrazit, aniž by se z něj něco uvolňovalo.

Datum: 16.12.2021

zmrazitelný hydrogel   ID:680

  
Pokyny společnosti INTEGRA k zajištění dlouhé životnosti a přesnosti pipet

Společnost INTEGRA Biosciences - přední dodavatel nástrojů pro manipulaci s kapalinami - vydala komplexní návod, jak nejlépe pečovat o pipety, aby byla zajištěna jejich trvalá a dlouhodobá přesnost. Společnost nabízí přehledný plán péče o manuální a elektronické pipety, který umožňuje spolehlivé výsledky výzkumu rok co rok.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 15.12.2021

pipetování   ID:720

  
Tištěné violoncello z dílny absolventa brněnské techniky

Věděli jste, že když cestuje violoncellista se svým nástrojem, musí mu kupovat další letenku? To se už docela prodraží a ani příplatek nemusí zmírnit obavu z poškození nástroje někdy i za stovky tisíc korun. Na českém trhu se loni na jaře objevila novinka, která se vejde do obalu od houslí.

Datum: 14.12.2021

3D tisk   ID:695

  
Společnost Clariant vyvíjí katalyzátory nové generace pro krakování čpavku na podporu globální vodíkové revoluce

Role katalyzátorů Clariant v takzvané "zelené vodíkové revoluci" stále roste. Společnost se nyní podílí na prestižním německém projektu TransHyDE AmmoRef, jehož úkolem je vyvinout procesní technologie a katalyzátory pro krakování čpavku, které usnadní budoucí přepravu vodíku, a to i na velké vzdálenosti. Projekt AmmoRef, který je financován částkou 14 milionů eur z německého Spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum (BMBF), je součástí zastřešujícího projektu TransHyDE v hodnotě 135 milionů eur, jehož cílem je revoluce v národní vodíkové dopravní infrastruktuře v rámci příprav na rozsáhlou energetickou transformaci. TransHyDE je jedním ze tří vodíkových stěžejních projektů, jejichž cílem je připravit vstup Německa do vodíkového hospodářství.

Datum: 13.12.2021

ukládání energie do vodíku ve formě amoniaku   ID:784

 


Reklama

 
Nový objev přiblížil vysněnou technologii baterií k realitě

Sodíko-sirná baterie vytvořená inženýry z Texaské univerzity v Austinu řeší jednu z největších překážek, která dosud bránila této technologii stát se komerčně životaschopnou alternativou k všudypřítomným lithium-iontovým bateriím, které pohánějí vše od chytrých telefonů až po elektromobily.

Sodík a síra se jeví jako atraktivní materiály pro budoucí výrobu baterií, protože jsou levnější a dostupnější než materiály, jako je lithium a kobalt, které jsou navíc spojeny s problémy v oblasti životního prostředí a lidských práv. Z tohoto důvodu vědci již dvě desetiletí pracují na tom, aby byly baterie na bázi sodíku při pokojové teplotě životaschopné.

Datum: 10.12.2021

baterie, katalýza   ID:1411

  
Snadná a spolehlivá identifikace polymerů a přísad po analýze PY-GC/MS, TD-GC/MS nebo EGA-MS

4 knihovny pro vyhledávání polymerů, pyrolyzátů, aditiv nebo porovnávání termogramů EGA. Obsáhlé databáze s 1000 polymery a 500 přísadami.

Interpretace chromatogramů podle PY-GC/MS, TD-GC/MS nebo EGA-MS polymerních materiálů je velmi obtížná bez odpovídajících dlouhodobých zkušeností a použití tabulek a datových knih. F-SEARCH se skládá z vyhledávacího softwaru a čtyř jedinečných knihoven, které si uživatel může vybrat pro příslušné účely. Kromě toho lze vytvářet vlastní knihovny.

Pomocí tohoto vyhledávacího softwaru lze rychle vyhledávat různé typy dat, například pyrogramy a data ECA prakticky od všech výrobců GC/MS. Vzhledem k tomu, že k porovnávání hmotnostních spekter se používá jedinečný vyhledávací algoritmus, nalezené kandidáty na látky se okamžitě zobrazí seřazené podle kvality shody. Vyhledávání lze navíc provádět současně v několika knihovnách. Speciální vyhledávací algoritmus použitý v nástroji F-SEARCH není silně ovlivněn faktory, jako jsou změny analytických podmínek a separačních kolon, a je proto velmi robustní.

Pomocí dvourozměrných víceionových chromatogramů lze získat vysoce kvalitní hmotnostní spektra překrývajících se píků. TIC lze překrýt a z TIC odečíst specifická hmotnostní spektra. Kromě toho lze data přenést přímo do NIST pro další vyhledávání.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 9.12.2021

chromatografie, analýza polymerů   ID:705

  
Nejpohodlnější přenosný konduktometr ve své třídě

Přesné měření i v těch nejnáročnějších podmínkách díky prachotěsnému a vodotěsnému pouzdru

2 v 1 - přenosný konduktometr pro náročné venkovní použití nebo pro stolní použití v laboratoři
Nízké nároky na údržbu - automatické monitorování čidel s vyměnitelným displejem
V souladu s GLP - ukládání dat v zařízení a export dat do LIMS/Excelu

Tyto přenosné konduktometry vás dokonale vybaví pro vaše rutinní úkoly, ať už měříte venku nebo v laboratoři podle SLP.

Integrovaná funkce kontroly kvality senzoru vám umožní v případě potřeby senzor vyměnit a nadále získávat spolehlivé výsledky.

Díky ergonomickému designu a zřetelnému přítlačnému bodu tlačítek lze přístroj pohodlně ovládat pouze jednou rukou, přičemž druhá ruka zůstává volná k držení elektrody (elektrod) v médiu, ve kterém se měření provádí.

Kombinujte měření vodivosti se současným měřením pH nebo obsahu kyslíku - na velkém barevném displeji jsou všechny hodnoty přehledně zobrazeny.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 8.12.2021

konduktometrie   ID:696

  
Průzkum: Výzkumníky trápí syndrom vyhoření, stále více nedoporučují kariéru ve vědě

Podle nejnovějšího průzkumu Nature většina vědců sice miluje svou práci, ale celková úroveň spokojenosti výzkumných pracovníků dosáhla nového minima. Vědci si většinou stěžují na nízký plat, nestabilitu pozice nebo dlouhou pracovní dobu. Stále častěji se navíc potýkají i s celkovým vyhořením a syndromem podvodníka.

Datum: 7.12.2021

věda a výzkum   ID:749

 


Reklama

 
Detektory indexu lomu pro systémy HPLC a GPC/SEC

Společnost Testa Analytical Solutions e.K. informuje o rostoucím zájmu o OEM verze svého detektoru diferenciálního indexu lomu (DRI), který zvyšuje výkonnost systémů HPLC a GPC/SEC.

Charlotte Stentzlerová, technická manažerka společnosti Testa Analytical, uvedla: "Investovali jsme do skladových komponent, abychom mohli nabízet naše vysoce výkonné detektory DRI vyráběné zde v Německu v krátkých dodacích lhůtách. Díky tomu, že můžeme nabídnout širokou škálu možností (zdroj světla, elektronika, firmware), lze tyto detektory DRI snadno přizpůsobit požadavkům jakéhokoli systému HPLC nebo GPC/SEC třetí strany. Bylo opakovaně prokázáno, že náš detektor DRI zvyšuje přesnost a spolehlivost většiny chromatografických systémů při určování absolutní koncentrace a celkové hmotnostní bilance. Detektor DRI, který pracuje při pokojové teplotě až do 80 °C s vynikající tepelnou stabilitou, nabízí také nepřekonatelnou stabilitu základní linie a rychlé nastavení. Díky své citlivosti je ideálním detektorem RI pro integraci do moderních systémů GPC/SEC a HPLC a pro dosažení špičkového výkonu i v těch nejnáročnějších aplikacích ".
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 6.12.2021

HPLC, DRI, index lomu, chromatografie   ID:735

  
Nový mikroskop využívá fotoniku k poznání "superbakterií"

Vědci sestavují nový mikroskop se superrozlišením, který využívá laserové světlo ke studiu vnitřního fungování a chování superbakterií, aby získali nové poznatky o tom, jak způsobují nemoci. Mikroskop umožní vědcům nahlédnout do bakterií, jako je Streptococcus Pneumoniae, s rozlišením v molekulárním měřítku - zobrazí objekty menší než desetitisícina tloušťky listu papíru.

Současné technologie neumožňují takové rozlišení, které by umožnilo důkladné studium vlastností bakterií, které ovlivňují vývoj onemocnění. Nyní však tento mikroskop se superrozlišením využívá laserové světlo k osvětlení proteinů s neuvěřitelně vysokým rozlišením, což vědcům umožňuje získat nové poznatky o tom, co činí tyto potenciálně smrtící bakterie tak patogenními.

Přestože elektronové mikroskopy dokáží zobrazit drobné detaily na atomární úrovni, nemohou analyzovat živé vzorky: elektrony mohou být snadno vychýleny molekulami ve vzduchu, což znamená, že všechny zkoumané bakterie musí být drženy ve vakuu. Mikroskopy se superrozlišením jsou proto pro biologickou analýzu mnohem vhodnější.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 3.12.2021

mikroskopie   ID:714

  
Nová mikroskopická technika pro kvantové simulace

Vědci z Institutu laserové fyziky na Universität Hamburg vyvinuli novou techniku pro mikroskopii kvantových plynů, která nyní umožňuje zobrazovat trojrozměrné kvantové systémy. V časopise Nature informují o nové metodě, kterou lze využít ke zkoumání zcela nových režimů.

Mikroskopy kvantových plynů umožňují detekci všech částic v kvantovém systému, a tím umožňují přístup k libovolným korelačním funkcím pro charakterizaci stavu. Tato technologie je založena na optickém rozlišení mřížkových míst v intervalech obvykle půl mikrometru, a proto byla dříve omezena hloubkou ostrosti na dvojrozměrné systémy.

V nové metodě vyvinuté hamburskými výzkumníky je to nyní překonáno a je možné rozlišovat i trojrozměrné systémy. K tomuto účelu vědci využívají tzv. vlnovou optiku hmoty, tj. zvětšení rozložení hustoty samotných ultrachladných atomů až devadesátinásobně. Optické zobrazování atomů po tomto zvětšení je pak jednoduše možné bez omezení difrakce nebo hloubky ostrosti. Hmotnostní vlnová optika je založena na čočce v podobě harmonické pasti, která je zapnuta na čtvrtinovou periodu, a následné volné expanzi atomů. Oba procesy vedou k transformaci mezi reálným prostorem a prostorem hybnosti a v kombinaci s tím ke zvětšujícímu se obrazu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 2.12.2021

kvantová mikroskopie   ID:719

  
Systém LANEXO™ - chytré digitální řešení s RFID štítky pro produktivnější laboratoř

Chcete dosáhnout hmatatelných časových, nákladových a kvalitativních výhod ve své laboratoři i v rámci celé organizace?

Systém LANEXO™ pro správu laboratorních zásob, bezpečnosti a dodržování předpisů je nejnovější nabídkou firmy. Tento inovativní systém pro sledování spotřebního materiálu* je speciálně navržen pro zvýšení efektivity, zlepšení bezpečnosti a usnadnění dodržování předpisů v rámci vysoce regulovaných analytických a výzkumných laboratoří. Prostřednictvím jednoduchého digitálního snímání dat ze štítků RFID umístěných na spotřebním materiálu umožňuje snadno použitelná mobilní aplikace LANEXO™ uživatelům rychle, bez námahy a přesně registrovat a archivovat údaje o činidlech - ať už jde o doplňování zásob v regálech nebo zaznamenávání experimentálních pracovních postupů.

Dostupnost dat o spotřebním materiálu v reálném čase ovlivňuje funkce v celé organizaci, zvyšuje produktivitu a udržitelnost laboratoře a podporuje sledovatelnost, shodu s předpisy a připravenost na audit.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 1.12.2021

RFID, digitální evidence zásob   ID:681

 


Reklama

 
Tajemství vysoce výkonných nových materiálů pro solární články odhaleno v ohromující jasnosti

Výzkumníci z University of Cambridge použili sadu korelačních multimodálních mikroskopických metod, aby poprvé zviditelnili, proč jsou perovskitové materiály zdánlivě tak tolerantní k defektům ve své struktuře.

Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu solárních panelů je krystalický křemík, ale k dosažení účinné přeměny energie je zapotřebí energeticky náročný a časově náročný výrobní proces k vytvoření požadované vysoce uspořádané struktury destiček.

V posledním desetiletí se jako slibná alternativa objevily perovskitové materiály.

Datum: 30.11.2021

perovskity, mikroskopie   ID:1333

  
Nové ultratvrdé diamantové sklo vyrobili z rozmačkaných fullerenů

Recept na slibné diamantové sklo: 1. Vezměte hrst fullerenů, takových těch „fotbalových míčů“ z atomů uhlíku. 2. Zahřejte na 900-1000 °C. 3. Důkladně stlačte. Vzniklý materiál je slušně pevný a má největší tepelnou vodivost ze všech známých amorfních materiálů. Možných aplikací se nabízí spousta.

Datum: 29.11.2021

fullereny, uhlíkové sklo   ID:695

  
IBM vypustili Orla: Nejvýkonnější kvantový procesor Eagle má 127 qubitů

Nová architektura umožnila postavit prozatím nejvýkonnější kvantový procesor Eagle. IBM do něj nacpali 127 qubitů a věří, že s Orlem dosáhli kvantové nadvlády, i když nejspíš nejsou první. A stále nemají dost. Již příští rok by měl z IBM přiletět Kvantový Orlovec a po něm Kvantový Kondor, kterým bude Orel horko těžko dýchat na záda.

Datum: 26.11.2021

kvantové superpočítače   ID:684

  
BioNet a společnost Sartorius BIA Separations spolupracují na vývoji výrobního procesu mRNA vakcín

Představuje závazek k celosvětovému úsilí proti COVID-19 s optimalizovanou výrobou mRNA pomocí vlastních chromatografických kolon a procesu.

Společnost BioNet, přední biotechnologická společnost vyrábějící geneticky modifikované vakcíny, a společnost BIA Separations, která je nyní součástí společnosti Sartorius, přední společnosti v oblasti vývoje a výroby biochromatografie, oznámily úspěšný vývoj optimalizovaného procesu výroby mRNA.

Odborné znalosti společnosti BIA v oblasti chromatografických kolon pro purifikaci mRNA v kombinaci s odbornými znalostmi společnosti BioNet v oblasti vývoje produktů genetických vakcín umožnily od počátku roku 2021 oběma týmům spolupracovat na optimalizaci a rozšíření výrobního procesu mRNA s vysokou výtěžností.

Nový proces byl úspěšně použit při výrobě mRNA v boji proti COVID-19. Vakcínu mRNA, vyráběnou ve výrobním závodě společnosti BioNet, vyvinulo výzkumné centrum Chula Vaccine Research Center v Thajsku ve spolupráci s Pensylvánskou univerzitou v USA.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 25.11.2021

covid, mRNA vakcíny   ID:756

 


Reklama

 
Zájem o licencování výsledků inovační činnosti v Česku stagnuje

Opět jen díky činnosti jediného subjektu vzrostly v Česku meziročně licenční příjmy z ochrany průmyslového vlastnictví. U patentů o čtyřicet procent, u průmyslových vzorů dokonce o více než 105 %. V celkovém pohledu však počty poskytovatelů licencí na jednotlivé předměty ochrany průmyslového vlastnictví spíše stagnují a počty nově udělených licencí klesají.

Datum: 24.11.2021

věda a výzkum   ID:748

  
Vyhrajte pipetovací robot ASSIST PLUS

Osvoboďte se od rutinního pipetování
Vyhrajte pipetovací robot ASSIST PLUS, který vám zefektivní každodenní pipetování. Automatizuje vícekanálové pipety INTEGRA, a tím minimalizuje fyzickou námahu a uvolňuje váš čas.
Výherní balíček obsahuje:
- Jeden pipetovací robot ASSIST PLUS
- Jednu pipetu VIAFLO nebo VOYAGER podle vašeho výběru
- Jeden komunikační/nabíjecí stojan
Díky kompaktním rozměrům se vejde do každé laboratoře, dokonce i do skříní s laminárním prouděním.
Snadné a intuitivní nastavení programu pro každého díky pipetovacímu softwaru VIALAB.
Chcete-li mít šanci vyhrát balíček pipetovacího robota ASSIST PLUS, stačí vyplnit dotazník.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 23.11.2021

pipetování   ID:697

  
Helion Energy slibují fúzní reaktor vyrábějící elektřinu již v roce 2024

Startup Helion sehnal spoustu peněz na nový fúzní reaktor „Polaris“, který budují ve státě Washington. Polaris by měl magneto-inerciální fúzí vyrábět helium-3 a aneutronickou fúzí výslednou fúzní energii. Reaktor chtějí spouštět v roce 2024 a také se chtějí stát prvními, kdo ve fúzním reaktoru dosáhne čistého zisku elektřiny.

Datum: 22.11.2021

výroba elektrické energie, jaderné technologie   ID:724

  
Společnost Bio-Rad uvádí na trh detekční systémy CFX Opus Dx Real-Time PCR pro diagnostiku in vitro

Systémy CFX Opus 96 Dx a CFX Opus 384 Dx Real-Time PCR nabízejí přesnou a precizní kvantifikaci pro zlepšení vývoje IVD (In Vitro Diagnostic) testů a diagnostického testování.

Společnost Bio-Rad Laboratories, Inc., celosvětový lídr v oblasti produktů pro výzkum a klinickou diagnostiku v oblasti přírodních věd, oznámila uvedení systémů CFX™ Opus 96 Dx System a CFX™ Opus 384 Dx System, detekčních systémů PCR v reálném čase, které byly zařazeny na seznam amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro testování IVD a které splňují požadavky CE-IVD pro použití v IVD v Evropě. Oba systémy jsou rovněž registrovány u regulačních orgánů pro použití v IVD v Singapuru a Kanadě.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 19.11.2021

zařízení pro PCR testy in vitro   ID:924

 


Reklama

 
Webináře Eppendorf Lab Channel

Eppendorf Lab Channel je virtuální platforma, kde může kdokoli zdarma sledovat živé webové semináře a semináře na vyžádání, spolu s ukázkami nových produktů a aplikací. Nahlédněte přes ramena expertů Eppendorf a nechte si osvětlit detaily a postřehy z laboratorního světa.

Účastníci mohou klást otázky, komunikovat s odborníky a získávat nové zkušenosti zblízka a naživo.

Během živých přenosů můžete libovolně přispívat prostřednictvím funkce chatu, komunikovat s odborníky a získávat nové zkušenosti - naši odborníci Eppendorf budou odpovídat přímo prostřednictvím přenosu nebo mohou odpovídat na vaše otázky po skončení prezentace.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 18.11.2021

webináře Eppendorf   ID:725

  
Vizionáři 2021

Projekt, který v roce 2020 oslavil své desáté výročí, se zaměřuje na podporu a propagaci neotřelých a inovativních počinů, nástrojů a technologií, které přinášejí významný technologický, ekonomický a společenský přínos. O oceněních rozhoduje odborná porota.

Datum: 16.11.2021

věda a výzkum   ID:805

  
Nová koaliční smlouva: ohlasy představitelů českého výzkumu

Pětice koaličních stran, ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a Starostové a nezávislí, aktuálně zveřejnili koaliční smlouvu na období 2021-2025. Jedna z podkapitol se věnuje vědě a výzkumu. Co na ní říkají oslovení představitelé české vědy a výzkumu?

Datum: 15.11.2021

věda a výzkum, koaliční smlouva   ID:702

  
Výroba leteckého paliva ze slunečního světla a vzduchu

Vědci z ETH v Curychu sestrojili zařízení, které dokáže vyrábět kapalná paliva bez obsahu uhlíku ze slunečního světla a vzduchu. Dalším cílem bude dovést tuto technologii do průmyslového měřítka a dosáhnout konkurenceschopnosti. V článku zveřejněném ve vědeckém časopise "Nature" popisují výzkumníci z Curychu a Postupimi fungování tohoto nového solárního reaktoru a nastiňují politický rámec, který by poskytl pobídky k rozšíření výroby "solárního petroleje".

Uhlíkově neutrální paliva mají zásadní význam pro udržitelnost letecké a námořní dopravy. Zařízení vyvinuté v Curychu lze použít k výrobě syntetických kapalných paliv, při jejichž spalování se uvolňuje tolik CO2, kolik se dříve pro jejich výrobu získávalo ze vzduchu. CO2 a voda se získávají přímo z okolního vzduchu a štěpí se pomocí sluneční energie. Tímto procesem vzniká syngas, směs vodíku a oxidu uhelnatého, který se následně zpracovává na petrolej, metanol nebo jiné uhlovodíky.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 12.11.2021

uhlíkově neutrální výroba leteckého paliva   ID:751

 


Reklama

 
Realizace až 16 měřicích bodů s jedním NIR spektrometrem

Vysoce efektivní online analýza v mnoha bodech měření a v různých mediálních tocích

NIR spektroskopie je osvědčenou měřicí technikou pro sledování kapalných médií, protože poskytuje rychlé a reprodukovatelné výsledky a nevyžaduje žádnou přípravu vzorku. Často je však třeba nepřetržitě monitorovat několik měřicích bodů na různých výrobních linkách. Přístrojové vybavení potřebné pro sledování toků médií je nákladné, protože bez použití multiplexeru vyžaduje každý měřicí bod vlastní spektrometr včetně počítače pro zpracování signálů. To lze odstranit použitím optického multiplexoru. Kompaktní "Multiplexer FMX" od společnosti Hellma může předávat signály až ze 16 různých měřicích bodů z různých procesních kroků do jediného spektrometru. Tím odpadají investiční náklady a náklady na údržbu dalších spektrometrů, optických kabelů a počítačů potřebných k vyhodnocení signálů. Integrace do stávajících výrobních procesů a připojení k běžným systémům řízení procesů je rovněž snadno možné a může být nákladově efektivní již od druhého měřicího bodu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 11.11.2021

NIR spektrometr pro více měřicích bodů   ID:748

  
Společnost CrestOptics představuje modul konfokálního mikroskopu DeepSIM se super rozlišením

Nový modul rozšiřuje zobrazovací možnosti systémů konfokálních mikroskopů

Společnost CrestOptics S.p.A., výrobce špičkových mikroskopických řešení a pokročilých systémů pro fluorescenční mikroskopii a diagnostické aplikace, oznámila uvedení modulu DeepSIM, který je určen k rozšíření zobrazovacích možností systémů konfokálních mikroskopů. Modul DeepSIM lze použít s rotačním diskem X-light V3 společnosti Crest nebo s alternativními konfokálními systémy a nabídnout tak výzkumníkům v oblasti přírodních věd snímky s vysokým rozlišením.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 10.11.2021

mikroskopie   ID:714

  
Webcast: Recept na úspěch LIMS v potravinářském a nápojovém průmyslu

Accelerated Technology Laboratories, Inc. (ATL), lídr v oblasti systémů pro správu laboratorních informací (LIMS), pokračuje ve středu 10. listopadu v sérii webcastů o LIMS 2021 příspěvkem Vytvoření receptu na úspěch LIMS v potravinářském a nápojovém sektoru.

Webcast se zaměří na klíčovou roli systému LIMS v boji proti výzvám, se kterými se potravinářské společnosti denně setkávají při dodávání vysoce kvalitních výrobků. Podívejte se, jak systém LIMS pomáhá ověřovat kvalitu sledováním testování vstupních surovin až po hotové výrobky, stejně jako sledováním prostředí a kontrolními kontrolami v provozu. Výrobci potravin jsou také pod tlakem, aby kontrolovali náklady, vytvářeli vysoce kvalitní data, zvyšovali výrobu a dodržovali přísné požadavky na dodržování předpisů.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 9.11.2021

LIMS v potravinářství   ID:703

  
Brain drain: Odliv z Ruska slábne, Švédsko riskuje ztrátu talentů. Jak jsme na tom my?

Brain drain, tedy jev, kdy výzkumníci opouští svou zemi, je už léta hojně skloňovaným tématem. Obvykle nastává tam, kde je situace jednoduše řečeno hodně špatná – ať už kvůli celkové politické situaci či zkrátka kvůli tomu, že vláda nevěnuje výzkumu pozornost a seškrtává finance.

Datum: 8.11.2021

věda a výzkum   ID:697

 


Reklama

 
Eielsonova letecká základna dostane jaderný mikroreaktor

Přichází doba mikroreaktorů. Pilotní projekt na Eielsonově základně, která leží na Aljašce, poblíž polárního kruhu, počítá se spuštěním mikroreaktoru v roce 2027. Když projekt uspěje, porostou mikroreaktory jako houby po dešti. Na základnách, odlehlých osadách, dolech, ropných polích nebo třeba v zařízeních pro odsolování vody či výrobu vodíku.

Datum: 5.11.2021

jaderné mikroreaktory, výroba elektřiny   ID:714

  
Nová technika otevírá cestu k dokonalým perovskitům

Nový zajímavý solární materiál zvaný organicko-anorganické halogenidové perovskity by mohl jednoho dne pomoci USA dosáhnout jejich solárních ambicí a dekarbonizovat energetickou síť. Tisíckrát tenčí než křemík, perovskitové solární materiály lze vyladit tak, aby reagovaly na různé barvy slunečního spektra pouhou změnou jejich složení.

Hybridní perovskitové solární materiály, které se obvykle vyrábějí z organických molekul, jako je methylamonium, a anorganických halogenidů kovů, jako je jodid olovnatý, mají vysokou toleranci k defektům ve své molekulární struktuře a absorbují viditelné světlo účinněji než křemík, standard solárního průmyslu.

Datum: 4.11.2021

solární články, perovskity   ID:740

  
Energetické koncepce zelených aktivistů nejen z pohledu letošní zimy

Zelené organizace uveřejnily svou energetickou koncepci. Na rozdíl od předchozích počítá s využíváním jaderných zdrojů, které se podařilo postavit a zachovat i přes jejich intenzivní boj proti nim. I tak nedokáží bez postaveni nových jaderných bloků zajistit přechod k nízkoemisní energetice. A to i za předpokladu extrémně intenzivního využívání větrných turbín, a hlavně zdrojů na biomasu, které by pravděpodobně mělo hodně dramatické environmentální dopady. Je tak dobré se podívat na jejich představy podrobněji a srovnat je s realitou.

Datum: 3.11.2021

využití energie, energetické koncepce   ID:752

  
MOBILion Systems rozbaluje červený koberec pro MOBIE na ASMS 2021

Společnost MOBILion Systems Inc. představí na 69. výroční konferenci Americké společnosti pro hmotnostní spektrometrii (ASMS) svůj první komerční produkt MOBIE® s vysokým rozlišením iontové mobility (HRIM). Konference, která se koná od 31. října do 4. listopadu, je první osobní konferencí ASMS od roku 2019 a koná se na místě společnosti MOBILion - ve Filadelfii, PA.


Systém MOBIE, který byl spuštěn v červnu 2021, se zabývá výzvami v oblasti charakterizace, s nimiž se potýká vývoj biofarmaceutických léčiv a monitorování kvality, a je založen na technologii SLIM (Structures for Lossless Ion Manipulation), kterou původně vynalezl Dr. Richard D. Smith v Pacific Northwest National Laboratory (PNNL). Dr. Smith byl nedávno jmenován jedním z nejvlivnějších analytických vědců na světě na seznamu The Analytical Scientists 2021 Power List.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 2.11.2021

hmotnostní spektroskopie, iontová mobilita   ID:819

 


Reklama

 
Vyrobeno první ovladatelné rozhraní plyn-kapalina v nanorozměrech

Při setkání kapaliny s plynem vzniká jedinečná zóna. Molekuly jsou od přírody proměnlivé, mohou přecházet z jednoho stavu do druhého a jedinečným způsobem se spojovat k žádoucím nebo nežádoucím koncům. Rozhraní mezi plynem a kapalinou jsou všudypřítomná v přírodě i technice, od tepla unikajícího z hrnku kávy až po zvyšující se koncentrace molekul v chemických roztocích. Nedostatek nástrojů schopných přesně ovládat tato rozhraní plyn-kapalina však omezuje jejich použití - až doposud.

Výzkumníci z Univerzity prefektury v Ósace vyvinuli první kontrolovatelné rozhraní plyn-kapalina v nanoměřítku. Svůj návrh a experimentální výsledky zveřejnili 14. října v časopise Nano Letters.

Datum: 1.11.2021

nanorozhraní kapalina - plyn   ID:1368

  
Využití laboratorních vah ve farmaceutickém průmyslu - bezplatný whitepaper od společnosti Sartorius

Lékopisy jsou sbírky uznávaných a závazných předpisů o jakosti, které mimo jiné stanoví požadavky na zkoušky a metody analýzy léčiv. Evropský lékopis (Ph. Eur.) i lékopis Spojených států amerických (USP) obsahují zvláštní kapitoly, které se zabývají používáním laboratorních vah. Tyto kapitoly zdůrazňují kritickou důležitost přesného vážení vzorků ve farmaceutických analytických procesech.

Cílem této bílé knihy je představit požadavky na testování laboratorních vah, jak jsou popsány v příslušných kapitolách lékopisů, a související certifikáty nabízené společností Sartorius Service.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 29.10.2021

laboratorní váhy - whitepaper   ID:768

  
Růst výdajů na výzkum a vývoj zpomalil

Výdaje na výzkum a vývoj v Česku dosáhly v roce 2020 rekordní částky 113,4 miliardy korun, výrazně se však zpomalilo tempo jejich růstu. Nárůst počtu pracovníků ve výzkumu a vývoji se téměř zastavil. Český statistický úřad zveřejnil podrobné údaje o výzkumu a vývoji v České republice za minulý rok.

Datum: 28.10.2021

věda a výzkum   ID:788

  
Základy technologie energeticky disperzní rentgenové fluorescence (XRF)

Tradiční využití rentgenové fluorescenční analýzy (XRF) má své kořeny v geologii. Pevné vzorky byly prvními typy vzorků analyzovaných pomocí rentgenového záření. V průběhu let se aplikace rozšířily a dnes zahrnují analýzu slitin, různých typů práškových vzorků až po vzorky kapalin a filtračního materiálu.

Účinek rentgenové fluorescence je založen na excitaci atomů ve vzorku. Na rozdíl od optické spektroskopie zahrnuje excitace spíše interakci s elektrony vnitřního obalu než s valenčními elektrony.

Tato bílá kniha představuje srozumitelný úvod do fyziky a technologie XRF analyzátoru.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 27.10.2021

XRF - základy a principy   ID:1385

 


Reklama

 
Žebříček rozvíjejících se ekonomik 2022: Trend sestupu českých škol trvá

Do žebříčku vysokých škol ze zemí rozvíjejících se ekonomik, který každoročně sestavuje společnost Times Higher Education, je letos zahrnuto osmnáct českých vysokých škol. Pokračuje ale trend slábnoucích pozic tuzemských univerzit, i když některým se podařilo si pozici z minula udržet. Celosvětově si vůdčí pozice tradičně udržují čínské univerzity, velké zlepšení pak zaznamenaly ruské školy.

Datum: 26.10.2021

české univerzity klesají   ID:729

  
Nová řada pipetových špiček s nízkou retencí

Pipetovací špičky Nerbe plus Premium Surface s nízkou retencí jsou nyní k dispozici ve Velké Británii exkluzivně od společnosti Alpha Laboratories Ltd.

Tyto špičkové špičky jsou optimalizovány pro nejvyšší přesnost a reprodukovatelnost v pipetovacím cyklu. Velmi hladký hydrofobní povrch zabraňuje ztrátám materiálu adsorpcí a snižuje denaturaci DNA. Tyto vlastnosti zvyšují efektivitu testovacích sekvencí tím, že snižují náklady spojené s drahými činidly.

Přesnost špiček Premium Surface není ovlivněna fyzikálními vlastnostmi vzorku, což umožňuje dosáhnout dokonalých výsledků při manipulaci s kapalinami, a to i při práci s náročnými roztoky.

Zejména viskozita, těkavost, povrchové napětí a teplota vašeho roztoku mohou negativně ovlivnit kvalitu pipetování. Viskózní kapaliny, jako je glycerol, zanechávají při pipetování ve špičce zbytky. To nepříznivě ovlivňuje přesnost a preciznost požadovaného výsledku. Se špičkami Premium Surface tento problém odpadá. Materiálové ztráty vašich cenných činidel a denaturace DNA jsou proto minulostí.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 25.10.2021

pipetovací špičky   ID:760

  
ERC: Jak se vede České republice?

Evropská výzkumná rada (ERC) už od roku 2007 podporuje nejlepší evropskou vědu. Její rozpočet nyní představuje sedmnáct procent celého rozpočtu programu Horizon Europe. Nový seriál portálu Vědavýzkum.cz představí zkušenosti úspěšných ERC grantistů v Česku.

Datum: 22.10.2021

věda a výzkum, granty   ID:746

  
Nepřetržité a dlouhodobé monitorování prostředí v místnosti pro elektronové mikroskopy

Společnost Spicer Consulting Limited - lídr v oblasti systémů detekce a rušení magnetických polí - s potěšením představuje svůj nový monitorovací systém SC28. Systém SC28 umožňuje dlouhodobé a nepřetržité monitorování magnetických polí, vibrací a akustiky - stejně jako teploty a vlhkosti - v laboratoři a továrně na výrobu polovodičů.

Tento systém je účelově navržen pro sledování prostředí pro přístroje s elektronovým svazkem, včetně skenovacích elektronových mikroskopů (SEM), transmisních elektronových mikroskopů (TEM), nástrojů pro litografii elektronovým svazkem a metrologických a kontrolních aplikací založených na SEM.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 21.10.2021

detekce rušivých vlivů u elektronové mikroskopie   ID:768

 


Reklama

 
Michal Mazur: Správný mikroskopista nemůže říkat ne

Fyzikální chemik Michal Mazur je hlavním operátorem elektronového mikroskopu na Přírodovědecké fakultě UK a může se pochlubit i řadou vědeckých úspěchů. Tím posledním je publikování mezinárodní studie v časopise JACS (Journal of the American Chemical Society), na které se spolupodílel v rámci Centra pokročilých materiálů na Univerzitě Karlově (CUCAM) či čerstvě v Advanced Materials.

Datum: 20.10.2021

mikroskopie, rozhovor   ID:768

  
Automatizované enzymové analyzátory zefektivňují aplikace enzymových testů

Analyzátory Thermo Scientific Gallery Enzyme Master umožňují efektivní a spolehlivé pracovní postupy enzymové analýzy od vývoje metody až po rutinní analýzu.

Analýzu více enzymů lze nyní provádět pomocí jediného plně automatizovaného enzymového analyzátoru, což přináší výhody průmyslovým výrobcům enzymů a uživatelům enzymů v potravinářském, nápojovém, biofarmaceutickém, palivově etanolovém a chemickém průmyslu a při nakládání s pevnými odpady.

Nové analyzátory Thermo Scientific Gallery Enzyme Master a Thermo Scientific Gallery Plus Enzyme Master jsou první automatizované diskrétní analyzátory navržené speciálně pro enzymové analýzy. Tyto systémy kombinují hardware a nový software navržený na míru, který umožňuje plně automatizované nastavení inkubace, přidávání činidel a přesné výpočty měření, a to vše pouhým stisknutím tlačítka. Automatizací těchto kritických kroků analyzátory zefektivňují vývoj metod a poskytují spolehlivé výsledky enzymové analýzy.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 19.10.2021

analyzátory enzymů   ID:781

  
Nejlepší cesta, kterou máme - Raději jednoduchost než dokonalost

Člověk se nechová jen racionálně, když se rozhoduje, a to nejen o svých penězích, ale i na pracovním trhu nebo u volebních uren. Jak se občané nebo politici rozhodují a co je k těmto rozhodnutím vede? Co je ovlivňuje? A co se s tím dá dělat? To jsou témata, která zajímají ekonoma Filipa Matějku. První vědecké ostruhy získal při rozvíjení teorie racionální nepozornosti. V behaviorální ekonomii již získal mezinárodní věhlas. Na svůj výzkum pro příštích pět let získal ERC Consolidator Grant ve výši 1,15 milionu eur.

Datum: 18.10.2021

věda a výzkum, rozhodování   ID:765

  
Plně automatizovaná analýza vody

Hodnoty pH, vodivosti a acidobazické kapacity bez nutnosti manuálního nastavení velikosti vzorku.

Vysoká propustnost: analyzujte 175 vzorků zcela bez obsluhy
Nonstop titrace: Vyměňujte stojany na vzorky, zatímco vaše analýza bude pokračovat bez přerušení
V dokonalém pořádku: Vyhrazené pracovní stanice pro různé parametry

Analýza více parametrů s automatickým nastavením velikosti vzorku Pomocí robota OMINS Sample Robot se požadovaná velikost vzorku nastaví automaticky.

Již žádná časově náročná manuální práce.

Jediné, co musíte udělat, je dodat minimální objem vzorku v kádince. Robotické rameno robota OMNIS Sample Robot vyzvedne kádinku ze stojanu na vzorky a přesune ji na pracovní stanici. Zde se objem vzorku automaticky upraví na požadovanou velikost. Již během této úpravy se průtokem měří vodivost.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 14.10.2021

analýza vody, robotizace, automatizace   ID:827

 


Reklama

 
Autosampler do trouby pro Karl Fischer titrátory

Výkonný a efektivní titrátor, který přesně určuje vodu a zároveň zvyšuje produktivitu, si zaslouží každý operátor. Přístroj InMotion KF přináší do laboratoře potřebnou efektivitu díky výkonným funkcím a poskytuje silné a důvěryhodné výsledky.

Analýza vody jedním kliknutím: Uživatelské rozhraní One Click pro přímý přístup k rutinním úkolům
Úspora drahocenného času: Skenování teploty určuje optimální teplotu ohřevu vzorku.
Dvojnásobná efektivita laboratoře: K přístroji T7 nebo T9 je možné připojit dva přístroje InMotion KF najednou.

SmartChemicals
S funkcí SmartChemicals nabízí METTLER TOLEDO jednoduchou a bezpečnou možnost správného a bezpečného přenosu všech relevantních chemických dat do titračního systému, zejména systémů, které pracují se softwarem LabX.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 13.10.2021

Karl Fischer titrátor, autosampler   ID:867

  
Precizní vakuové pumpy

Výběrové chemické vývěvy VARIO nabízejí nepřekonatelný dlouhodobý výkon - i v náročných podmínkách. Díky vysoce kvalitním fluoropolymerům, přesným výrobním postupům a 100% kontrole kvality zaručují chemické membránové vývěvy VACUUBRAND nekompromisní chemickou odolnost, dlouhé servisní intervaly a dlouhodobou spolehlivost.

3 hlavní výhody produktu
1. Extrémně odolný
2. Efektivní a tichý
3. Intuitivní ovládání pomocí dotykové obrazovky

Kombinace chemických membránových vývěv s regulací otáček a nového regulátoru vakua.
Vývěvy s regulací VARIO zajišťují přesnou regulaci vakua pomocí nastavení otáček motoru. Tím je zaručena optimální doba procesu a reprodukovatelné výsledky. Vývěvy VARIO pracují podle potřeby, což zajišťuje maximální energetickou účinnost, delší servisní intervaly a tichý provoz.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 12.10.2021

vývěvy   ID:831

 


 

Starší články Starší

 

Archiv článků:   2021   2022   2023  

 

Doporučujeme články:
  Bezkontaktní sonografie?
  Nová rozsáhlá studie rizika nízkých dávek radiace
  Trojský kůň polymerů pro ekologii
  Ohebné krystalické struktury představují cestu k solidní energetické budoucnosti
  Je opravdu německý odklon od jádra dobrou cestou k udržitelné energetice?
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
Biogen: Odběr vzorků a jejich transport v pokojové teplotě


 
Nukleární medicína. MGP: v současné době jsme certifikovanými distributory radiofarmak v České republice a na Slovensku firem AAA, Eckert and Ziegler, GE Healthcare a Izotop.


 
DRIVE AFM – špička mezi High-End AFM


 
Přehled přístrojů pro nanovlákna a netkané textilie


 
Novinky Nicolet CZ


 
Novinky BIOTRADE


 
Novinky v e-shopu Verkon, 5/2022

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama