Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   4.4.2022 - 8.4.2022 ACHEMA
  20.4.2022 Lab Innovations South 2022
  17.5.2022 - 20.5.2022 AMPER 2021
  1.6.2022 - 2.6.2022 LABOREXPO
  18.6.2022 - 22.6.2022 HPLC 2023
Reklama

 
Společnost Scientific Laboratory Supplies představuje novou řadu generátorů plynu a kapalného dusíku (LN2) SLS Lab Pro

Výroba plynu a LN2 na místě získala v posledních letech na popularitě, protože se stále více společností rozhodlo zbavit se závislosti na externích dodavatelích. Tento problém se ještě více zvýraznil během pandemie COVID-19, kdy se dodávky po celém světě výrazně zpozdily. Výroba na místě také nabízí uživatelům možnost vytvořit si přesně takové množství plynu nebo LN2, jaké potřebují pro svou aplikaci, což je výhodné z hlediska udržitelnosti. Jednotky jsou navíc vyráběny ve Velké Británii, takže jejich dopad na životní prostředí se ještě více snižuje.

Nové generátory plynů SLS Lab Pro využívají spolehlivou a účinnou techniku adsorpce tlakovým výkyvem (PSA) k oddělení dusíku, kyslíku a vody, čímž vznikají tři proudy vysoce kvalitního vzduchu a dusíkových plynů pro širokou škálu aplikací. Plyny jsou k dispozici s různými průtoky, řízené prostřednictvím nejnovější technologie dotykového displeje HMI, který zobrazuje proces v reálném čase, vstupní/výstupní tlaky, grafy trendů, proces k průtoku a alarmy, včetně funkce automatického spuštění/zastavení, servisních alarmů a stránky se servisními záznamy. Se všemi těmito funkcemi jednoduše neexistují jiné plně automatizované systémy, které by se generátorům plynu a kapalného dusíku SLS Lab Pro vyrovnaly. Systémy také umožňují sledování výroby plynu v reálném čase, což zajišťuje, že je vždy k dispozici účinná a stálá dodávka plynu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 24.1.2022

generátory dusíku   ID:8

  
Analýza spalování nebyla nikdy jednodušší

Základními prvky živé přírody jsou uhlík, vodík, dusík, kyslík a síra. Jejich kvantitativní stanovení v nejrůznějších kombinacích látek, tzv. prvková analýza, je původem a podstatou našeho portfolia výrobků.

Analyzátory firmy Elementar pro organickou prvkovou analýzu pokrývají nejrůznější aplikace a díky patentované technologii Advanced Purge and Trap (APT) dokáží spolehlivě měřit i ty nejnáročnější poměry prvků C:N až do 12 000:1. Všechny analyzátory jsou navrženy tak, aby zjednodušovaly každodenní rutinní provoz a omezily údržbu na minimum. Volitelné konverzní sady umožňují kdykoli upgradovat každý přístroj pro speciální aplikace.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 21.1.2022

automatizovaná elementární analýza spalováním   ID:41

  
Elektronový mikroskop jako malá laboratoř

Rozšířit běžný elektronový mikroskop o atomární zdroj, který namísto pouhého sledování vzorku umožní provádět chemické reakce. To je pointa projektu, který v soutěži Technologické agentury ČR (TA ČR) zvítězil v kategorii Business i ve veřejném hlasování. Prototyp zařízení, na jehož vývoji spolupracoval tým z CEITEC společně s firmou Thermo Fisher Scientific, najde uplatnění například v materiálovém výzkumu kovů.

Datum: 20.1.2022

elektronová mikroskopie   ID:32

  
Společnost GenNext Technologies oznamuje svůj druhý klíčový americký patent na určování bílkovinných stop

Společnost GenNext Technologies, Inc., která se nachází v růstové fázi a poskytuje přístrojové vybavení, software a služby, oznámila, že získala druhý zásadní patent chránící novou technologii radikálové dozimetrie, která výrazně zlepšuje využitelnost proteinových stop pro studium struktury, funkce a bezpečnosti biofarmak.

Úřad pro patenty a ochranné známky Spojených států (USPTO) vydal patent US 11 181 529 B2: "Radikálová dozimetrie pro analýzu biofarmak a biologických molekul". Tento patent chrání novou základní technologii společnosti a duševní vlastnictví (IP), které umožňuje vyhodnocovat chemické reakce s otiskem bílkovin v reálném čase s velkou přesností a reprodukovatelností a zároveň podstatně zlepšuje snadnost použití.

Konkrétně tento patent chrání nový přístup společnosti GenNext k určování terciární a kvartérní struktury bílkovin spolu se související konformací dané biomolekuly. Tento poznatek umožňuje výzkumným pracovníkům vyvíjet vynikající biosimilars a bioterapeutika, která omezují nebo eliminují nežádoucí účinky léků a zároveň zvyšují jejich účinnost.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 19.1.2022

detekce bílkovin a určování jejich struktury   ID:8

 


Reklama

 
Nová verze systému FreeLIMS umožňuje laboratořím lépe spravovat data a zvyšovat efektivitu

Společnost FreeLIMS oznamuje vydání nové verze svého bezplatného, bezpečného, konfigurovatelného, in the cloud LIMS - FreeLIMS. Nová verze obsahuje řadu nových funkcí a vylepšení, které lépe vyhovují potřebám správy dat a provozním potřebám biobank, klinických, výzkumných a analytických testovacích laboratoří, jako jsou laboratoře pro testování konopí, potravin a nápojů a zemědělské laboratoře.

Nová verze je k dispozici všem laboratořím, které chtějí digitálně transformovat svůj provoz a zajistit tak bezchybnou, rychlejší a bezproblémovou správu laboratoří. Nová verze dále zefektivňuje laboratorní pracovní postupy, zvyšuje propustnost, eliminuje chyby při přepisu, šetří čas a úsilí a zároveň zajišťuje kvalitu a integritu dat.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 18.1.2022

LIMS, laboratorní software   ID:36

  
Kouzelná kombinace pro účinnější hydrogenaci

Vodík (H2) je nejmenší chemická molekula a světlo naděje pro přechod na ekologicky šetrnější energetiku v nadcházejících letech. Kromě toho se již dnes používá v řadě průmyslových procesů - tzv. hydrogenaci - pro ekologicky šetrnou výrobu chemických produktů. Aby bylo možné vodík využít jak pro výrobu energie, tak pro hydrogenace, je nutné selektivně aktivovat relativně stabilní vazbu vodík-vodík a umožnit její další reakci. Tyto molekulární procesy vyžadují katalyzátory, které jsou obvykle založeny na drahých a poměrně vzácných drahých kovech, jako je platina, palladium nebo rhodium.

Datum: 17.1.2022

efektivní hydrogenace   ID:38

  
Průlom v třídění plastového odpadu

Na rozdíl od běžného vnímání není plast v žádném případě jen jedním materiálem. Spíše se jedná o kombinaci mnoha materiálů (polymerů) s různými chemickými sloučeninami a přísadami, jako jsou pigmenty nebo vlákna, v závislosti na jeho použití. Rozlišit jednotlivé druhy plastů je velmi obtížné, a právě to ztěžuje jejich třídění a recyklaci.

Ve spolupráci s Vestforbrænding, Dansk Affaldsminimering Aps a PLASTIX nyní vědci z katedry biologického a chemického inženýrství na Aarhuské univerzitě vyvinuli novou technologii kamery, která dokáže rozpoznat rozdíl mezi 12 různými typy plastů (PE, PP, PET, PS, PVC, PVDF, POM, PEEK, ABS, PMMA, PC a PA12). Dohromady tvoří naprostou většinu typů plastů používaných v domácnosti.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 14.1.2022

rozlišení druhu plastů pro recyklaci   ID:41

  
Jaderná energetika v roce 2021 – jádro v taxonomii EU

Nejen vývoj počasí v roce 2021 zásadně ukázal, že se přechod k nízkoemisní energetice nedá realizovat bez jaderných zdrojů. Zdá se tak, že alespoň u části evropských států se postoj k jádru mění. Evropská komise tak zařadila jádro k zeleným zdrojům energie, i když s podmínkami. Ty je však třeba správně interpretovat. Štěpná řetězová reakce se konečně rozběhla u bloku Olkiluoto 3. Do provozu se v roce 2021 dostalo šest reaktorů III. generace a jeden pokročilý malý modulární reaktor.

Datum: 13.1.2022

energie z jaderných elektráren   ID:45

 


Reklama

 
Vysoce výkonný spektrometr TXRF pro analýzu ultrastopových prvků

Rychlý a cenově výhodný TXRF od firmy Bruker - alternativa k ICP

S4 T-STAR je univerzální nástroj pro analýzu široké škály typů vzorků včetně suspenzí, prášků, nanočástic nebo filmů. To jej staví před ICP, která vyžaduje plně rozpuštěné kapalné vzorky.
Spektrometr TXRF představuje výkonné řešení pro analýzu vody, odpadních vod, vzduchu a půdy za účelem obnovy zdravého životního prostředí; například monitorování životního prostředí přímým měřením kontaminantů v odpadních vodách, kalu a odpadních vodách v nízkém rozsahu ppb. Urychluje biomedicínský výzkum pro zdravou společnost zítřka. S4 T-STAR měří katalytické prvky ve farmaceutickém výzkumu podle hodnot daných směrnicemi lékopisu USA a EU; například detekce katalytických prvků v hodnotách pod ppm v aktivních farmaceutických složkách (API) a aditivech.

TXRF je výkonná technologie pro prevenci potravinových podvodů v globalizovaných dodavatelských řetězcích; například bezpečnost potravin podle norem FAO/WHO.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 12.1.2022

XRF, rentgenová fluorescence, prvková analýza vzorků   ID:75

  
Inženýři vyvíjejí nový open source softwarový nástroj na podporu výzkumu modelování materiálů

Nový softwarový nástroj může urychlit výzkum v oblasti materiálových věd tím, že odstraní zdlouhavý výzkum vlastností materiálů. Výzkumníci z Penn State a Sandia National Laboratories nedávno představili propSym, open-source software na programovací platformě MATLAB, který slouží k výpočtu základních konstant potřebných k popisu fyzikálních vlastností pevných látek, jako jsou kovy, keramika nebo kompozity.

Datum: 11.1.2022

software pro modelování vlastností materiálů, MATLAB   ID:56

  
Hledají se české startupy s globálním potenciálem

Startupová soutěž Creative Business Cup pro startupisty, kteří si chtějí ověřit svůj globální potenciál, opět klepe na dveře. Od 17. ledna 2022 se mohou přihlašovat zájemci z řad českých startupů s inovativním a kreativním projektem, kteří jsou připraveni ho představit třeba i před zahraničním publikem.

Datum: 10.1.2022

věda a výzkum, startupy   ID:58

  
Olympus přidává vylepšené schopnosti hlubokého učení pro rychlou a efektivní analýzu obrazu

Segmentace obrazu umožňuje softwaru spolehlivě rozlišit buňky, jádra a další objekty.
Stanice scanR pro screening s vysokým obsahem (HCS) umožňuje plně automatizovaný sběr obrazu a analýzu dat. Verze 3.3 vylepšuje schopnosti technologie hlubokého učení spolehlivě oddělovat objekty v biologických vzorcích pomocí segmentace instancí, tedy schopnosti detekovat a ohraničit v obraze odlišné objekty zájmu.
Spolehlivá segmentace obrazu.
Pomocí samoučícího se mikroskopického přístupu umělá inteligence systému ScanR automaticky analyzuje data v pracovním postupu založeném na analýze. Technologie hlubokého učení dokáže detekovat buňky, jádra a subcelulární objekty a extrahovat rysy ze seznamu více než 100 parametrů objektů. Verze 3.3 výrazně zlepšuje schopnosti segmentace objektů pomocí hlubokého učení, aby bylo možné přesněji segmentovat obtížně rozlišitelné objekty, jako jsou buňky nebo jádra, která jsou velmi blízko sebe, například v buněčných koloniích nebo tkáních.
Předtrénované modely.
Kromě nástrojů pro vývoj modelů neuronových sítí pro specifické aplikace se scanR verze 3.3 dodává s předtrénovanými modely neuronových sítí pro jádra a buňky. Ty lze použít v široké škále standardních aplikací, včetně schopnosti rozlišovat mezi splývajícími buňkami a hustými jádry, což eliminuje čas potřebný k trénování neuronové sítě.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 7.1.2022

mikroskopie   ID:502

 


Reklama

 
Agilent oznamuje kompatibilitu UV-Vis spektrofotometru Cary 3500 s OpenLabem

Zajištění shody a vynikající integrity dat pro farmaceutické a biofarmaceutické laboratoře.
Společnost Agilent Technologies Inc. oznámila, že UV-Vis spektrofotometr Agilent Cary 3500 je nyní kompatibilní se softwarovou sadou Agilent OpenLab. Data z UV-Vis spektrometru Cary 3500 lze nyní spravovat, chránit a ukládat v zabezpečené centrální databázi, což pomáhá plnit globální regulační požadavky.
Průzkum mezi manažery farmaceutických laboratoří ukázal, že integrita dat je hlavním problémem. Nabídkou systému Cary 3500 UV-Vis se serverovým softwarem OpenLab společnost Agilent minimalizuje bezpečnostní rizika a zároveň pomáhá zachovat integritu dat pro laboratoře GMP (správná výrobní praxe). Toto zavedení poskytuje technickou kontrolu pro bezpečnější získávání, zpracování, vykazování a ukládání dat v laboratořích, které musí dodržovat pokyny pro shodu s FDA CFR Part 11 nebo EU Annex 11, v zařízeních GMP, což snižuje riziko zjištění při auditu GMP.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 6.1.2022

GMP, spektrometrie, OpenLab, integrita dat   ID:486

  
Pozoruhodné nanobonbony by mohly uskladňovat vodík

Vodík je slibným zdrojem energie. S jeho využitím se ale pojí praktické problémy, především pokud jde o jeho skladování. Řešení by mohl být nový nanomateriál, který zahrnuje grafen posypaný nanobonbony s jádrem z iridia, hmotou z paladia a „chutným“ obalem z uskladněného vodíku. Takto uložený vodík stačí trochu zahřát a je k dispozici.

Datum: 5.1.2022

úschova energie, vodík   ID:543

  
Společnost Vision Engineering uvádí na trh svůj první digitální mikroskop s rozlišením 4K

Vynikající kvalita obrazu mikroskopu Makrolite 4K, rozlišení 4K a široký dynamický rozsah jsou vhodné pro pestrou škálu složitých a kontrastních aplikací. Poskytuje jemnější detaily s detailnějšími stínovými a světlými oblastmi, což je ideální pro náročné kontrolní postupy, včetně reflexních předmětů, například pájecích spojů, předmětů ve stínu nebo předmětů s nízkým kontrastem, jako je guma a plast.

Makrolite 4K je flexibilní, snadno se používá a poskytuje obraz s vysokým rozlišením, širokým dynamickým rozsahem a až 330násobným zvětšením. Poskytuje všestrannost i vysoký výkon v aplikacích, jako je výroba, laboratorní výzkum, výzkum a vývoj, mikromontáž, kontrola kvality, kontrola příchozích/odchozích výrobků, pitva a přepracování.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 4.1.2022

mikroskopie   ID:488

  
Inovační strategie zatím nezabrala, ale buďme optimisty

Ve výzkumu, vývoji a inovacích neměla minulá vláda z počátku přílišné ambice. V programovém prohlášení této oblasti věnovala jen dva odstavce. Pak přišla s Inovační strategií. Výsledek: žádná sláva.
Přejme si tedy, ať se nám všem v letošním roce 2022 daří lépe!

Datum: 3.1.2022

věda a výzkum   ID:483

 


Reklama

 

 

Archiv článků:   2020   2021   2022  

 

Doporučujeme články:
  Inženýři vyvíjejí nový open source softwarový nástroj na podporu výzkumu modelování materiálů
  Pozoruhodné nanobonbony by mohly uskladňovat vodík
  Nový objev přiblížil vysněnou technologii baterií k realitě
  Tajemství vysoce výkonných nových materiálů pro solární články odhaleno v ohromující jasnosti
  Vyrobeno první ovladatelné rozhraní plyn-kapalina v nanorozměrech
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
Labox: Laminární box FBB pro IVF centra


 
PE Systems: Nový multikvadrupólový ICP-MS spektrometr NexION 5000


 
Čerpadla Kouřil: Na našich stránkách naleznete přehled technických údajů a cen čerpadel, dávkovačů i příslušenství.


 
Bestseller: FastPrep-24™ 5G. Nejpokročilejší systém homogenizace vzorků, který je použitelný pro genomiku, proteomiku a další analýzy.


 
Bestseller! - NanoDrop ONE C


 
VERDER


 
VERKON

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama