Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   21.1.2025 - 23.1.2025 Gaudeamus Praha
  10.3.2025 - 30.3.2025 Registrace: Workshopy pro žadatele o ERC granty
  19.3.2025 - 20.3.2025 RANK 2025 Rutinní analýza nukleových kyselin molekulárně biologickými postupy
  9.4.2025 Laboratorní diagnostika v neurologii - pracovní den
  14.4.2025 - 16.4.2025 12. mezinárodní chemicko-technologická konference ICCT 2025
Reklama

 
Optimalizovaný nátěr bakteriálních a kvasinkových buněk na standardní agarové plotny

Korálky EZ-Spread™ Plating Beads od společnosti AMSBIO umožňují rozprostřít bakteriální a kvasinkové buňky po povrchu agarové desky během pouhých několika vteřin. Díky odstranění tradiční potřeby skleněných tyčinek a potenciálně nebezpečného plamene etanolu poskytují korálky EZ-Spread bezpečnější a pohodlnější metodu rozprostření bakteriálních a kvasinkových buněk na agarových deskách.

Korálky EZ-Spread, vyrobené pomocí přesných forem, jejichž výsledkem je jednotný tvar a průměr, zajišťují rovnoměrnější rozprostření buněk, což vede ke zvýšené tvorbě kolonií ve srovnání s běžnými metodami. Korálky EZ-Spread Plating Beads jsou k dispozici v lahvičkách s dávkovačem vhodných pro 100 destiček nebo v jednorázových zkumavkách pro 50 destiček a jsou dodávány předem sterilizované a připravené k použití. Sterilní balení připravené k použití v kombinaci s účinnou tvorbou kolonií umožňuje výzkumníkům zpracovávat více destiček současně, což zefektivňuje proces pokovování a zvyšuje produktivitu laboratoře. EZ-Spread™ Plating Beads jsou základním nástrojem pro moderní laboratoře, které hledají bezpečnější, účinnější a spolehlivější řešení pro pokovování buněk.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 7.2.2025

agarové destičky   ID:22

 



 
Předpovídání mechanických vlastností nových polymerů

Algoritmus strojového učení může využívat data z rentgenové difrakce polymerů k předvídání chování nových materiálů. Polymery, jako je polypropylen, jsou základními materiály moderního světa, které se nacházejí ve všem od počítačů až po automobily. Vzhledem k jejich všudypřítomnosti je nezbytné, aby materiáloví vědci přesně věděli, jak se každý nově vyvinutý polymer bude chovat za různých podmínek přípravy. Díky nové studii, která byla publikována v časopise Science and Technology of Advanced Materials, mohou nyní vědci pomocí strojového učení určit, co od nového polymeru očekávat. Předpovídání mechanických vlastností nových polymerů, jako je jejich pevnost v tahu nebo pružnost, obvykle zahrnuje jejich podrobení destruktivním a nákladným fyzikálním testům. Tým japonských vědců pod vedením Dr. Ryo Tamury, Dr. Kenji Nagaty a Dr. Takashi Nakanishiho z Národního institutu pro vědu o materiálech v Tsukubě však ukázal, že strojové učení dokáže předpovídat materiálové vlastnosti polymerů. Tuto metodu vyvinuli na skupině polymerů nazývaných homo-polypropyleny, přičemž použili rentgenové difrakční vzory polymerů za různých podmínek přípravy, aby získali podrobné informace o jejich složité struktuře a vlastnostech.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 6.2.2025

vlastnosti polymerů, AI   ID:45

 



 
Společnost Agilent představuje inovativní testovací sadu Mito-rOCR pro výzkum mitochondrií

Zjednodušené řešení pro hodnocení mitochondrií demokratizuje buněčnou analýzu a zpřístupňuje ji většímu počtu výzkumníků

Společnost Agilent Technologies Inc. představuje novou sadu Mito-rOCR Assay Kit. Toto jednoduché a zjednodušené komplexní řešení zpřístupňuje sofistikovanou analýzu mitochondriální funkce výzkumníkům všech úrovní dovedností. Díky této cenově výhodné a všestranné sadě mohou výzkumní pracovníci snadno začlenit funkční hodnocení relativního mitochondriálního dýchání do svých studií buněčné fyziologie a patologie nemocí.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 5.2.2025

analýza mitochondrií   ID:18

 



 
Nanokroužková polymerová zbroj slibuje novou generaci pancířů

Kroužkové brnění se objevilo ve starověku, možná v Evropě mezi Kelty, a od té doby chrání vojáky i civilisty při nejrůznějších příležitostech. Nanoinženýři se inspirovali úspěšnou technologií a vytvořili podobný materiál v nanoměřítku. Vznikl pozoruhodný polymer, který by mohl mít široké uplatnění.

Datum: 4.2.2025

polymerní struktury   ID:31

 


Reklama

 
Společnost Thermo Fisher Scientific uvádí na trh rychlý a flexibilní analyzátor prvků, který zlepšuje řízení průmyslových procesů díky přidaným možnostem XRD

Společnost Thermo Fisher Scientific uvedla na trh spektrometr Thermo Scientific™ ARL™ X900 XRF, který lépe reaguje na jedinečné potřeby vedoucích pracovníků laboratoří v metalurgii, důlních a cementářských závodech a nabízí řešení, která nabízejí vyšší přesnost, efektivitu a všestrannost. Spektrometr ARL X900 XRF dokáže analyzovat více než dvacet prvků za méně než jednu minutu, nabízí výjimečnou rychlost a spolehlivost a staví na základech známého spektrometru Thermo Scientific™ ARL™ 9900 XRF.

Díky vyšší přesnosti a všestrannosti umožní spektrometr ARL X900 XRF vedoucím laboratoří zefektivnit provoz, snížit výrobní náklady a zvýšit celkovou efektivitu v průmyslovém prostředí. Jedinečná kombinace plnohodnotného goniometru XRF, vysoce výkonných pevných kanálů a zavaděče se dvěma vzorky nabízí uživatelům vyšší flexibilitu a propustnost pro kontrolu průmyslových procesů. Spektrometr ARL X900 se zaměřením na zvýšení efektivity a přesnosti integruje pokročilé funkce XRF a XRD v jednom přístroji, což umožňuje komplexní charakterizaci materiálu a fázovou analýzu pro aplikace, jako je cement, přímo redukované železo (DRI) a tavení hliníku.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 3.2.2025

spektrometrie, analýza prvků   ID:5

 



 
Recyklace rozpouštědel pomáhá velkým farmaceutickým firmám zlepšit udržitelnost

Společnost Biotech Fluidics oznámila, že významný farmaceutický zákazník zakoupil 17 jednotek SPR-200 pro recyklaci rozpouštědel, aby zlepšil udržitelné využívání rozpouštědel v systémech HPLC ve svých analytických laboratořích.

Samostatný recyklátor rozpouštědel SPR-200 je napájen z externího zdroje a nevyžaduje externí počítač, čímž se vyhýbá možným problémům s propojením s uživatelskými informačními systémy. SPR-200 je kompatibilní s většinou systémů HPLC a nepřetržitě monitoruje výstupní signál detektorů kapalinových chromatografických přístrojů. V laboratořích zákazníků bylo prokázáno, že SPR-200 dokáže obnovit až 90 % mobilní fáze přesměrováním čistého obnoveného rozpouštědla do vyhrazeného zásobníku během izokratické HPLC.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 31.1.2025

recyklace rozpouštědel   ID:20

 



 
Ovládání hmoty na atomární úrovni: Průlom na University of Bath

Fyzikové se přiblížili k ovládání chemických reakcí na úrovni jedné molekuly - mohlo by to ovlivnit budoucnost farmaceutického výzkumu? Díky průlomovému nanotechnologickému výzkumu mezinárodního týmu vědců pod vedením fyziků z University of Bath se podařilo dosáhnout významného pokroku v ovládání hmoty na atomární úrovni. Tento pokrok má hluboké důsledky pro základní vědecké poznání. Je také pravděpodobné, že bude mít důležité praktické využití, například změní způsob, jakým vědci vyvíjejí nové léky. Řízení reakcí s jedním výsledkem na úrovni jedné molekuly je nyní ve výzkumných laboratořích po celém světě téměř rutinní záležitostí. Například před více než deseti lety výzkumníci z technologického gigantu IBM předvedli svou schopnost manipulovat s jednotlivými atomy vytvořením filmu Chlapec a jeho atom, nejmenšího na světě. Ve filmu byly jednotlivé molekuly, tvořené dvěma atomy spojenými dohromady, 100milionkrát zvětšeny a umístěny snímek po snímku tak, aby vyprávěly stop-motion příběh v atomovém měřítku.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 30.1.2025

řízení molekulárních reakcí   ID:17

 



 
Zjednodušte svou analýzu mAb a ADC pomocí komplexní kolekce aplikací YMC

Maximalizujte účinnost a přesnost analýzy monoklonálních protilátek (mAbs) a konjugátů protilátka-lék (ADC) pomocí řešení YMC na míru. Tato kolekce aplikací kombinuje osvědčenou spolehlivost s nejmodernějšími technologiemi, které optimalizují vaše pracovní postupy a šetří drahocenný laboratorní čas.

Kolony YMC poskytují vysoce citlivé a spolehlivé metody využívající iontovou výměnu (IEX), vylučování velikosti (SEC), hydrofobní interakce (HIC) a kapalinovou chromatografii s obrácenou fází (RP), od intaktních až po fragmentované mAbs, stanovení DAR nebo nativní techniky LC-MS. Vybavte svou laboratoř rychlejšími a přesnějšími analýzami (U)HPLC, které přímo podporují váš úspěch.
Stáhněte si kolekci aplikací ještě dnes a zajistěte si, že budete mít vždy po ruce ta nejlepší řešení!
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 29.1.2025

YMC, kolony, chromatografie   ID:17

 


Reklama

 
Thermo Fisher Scientific představuje hmotnostní spektrometry, které zjednodušují analýzu stopových prvků a zvyšují produktivitu

Platforma Thermo Scientific™ iCAP™ MX Series ICP-MS vyvažuje citlivost a účinnost a poskytuje přesnou a precizní analýzu vzorků s vysokým obsahem matrice
Společnost Thermo Fisher Scientific Inc. uvedla na trh Thermo Scientific™ iCAP™ MX Series ICP-MS, která zjednodušuje analýzu stopových prvků pomocí hmotnostní spektrometrie s indukčně vázaným plazmatem (ICP-MS). Uvedení na trh zahrnuje nový jednokvadrupólový Thermo Scientific iCAP MSX ICP-MS a trojitý kvadrupólový Thermo Scientific iCAP MTX ICP-MS určený pro environmentální, potravinářské, průmyslové a výzkumné laboratoře k analýze rutinních i náročných stopových prvků pro detekci a zmírnění škodlivých látek. Laboratoře, které čelí výzvám při analýze stopových prvků ve složitých a různorodých matricových vzorcích, vyžadují citlivé a flexibilní přístroje, které poskytují konzistentní výsledky podporující analytický výzkum a testování kvality. Jediný kvadrupól iCAP MSX ICP-MS poskytuje vysokou úroveň analytického výkonu bez obvyklého kompromisu mezi zatížením matrice a citlivostí, což uživatelům v aplikovaných analytických laboratořích umožňuje konzistentně analyzovat různé vzorky prvků. Na tomto výkonu staví trojitý kvadrupól iCAP MTX ICP-MS, který nabízí analýzu bez interferencí pro zvýšení jistoty při analýze složitějších vzorků.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 28.1.2025

hmotnostní spektrometrie   ID:14

 



 
Anton Paar uvádí na trh řadu Ultratap 500

Pokročilá odolnost, přesnost a shoda při testování hustoty odboček
Společnost Anton Paar s hrdostí představuje řadu Ultratap 500, která představuje inovativní skok v testování hustoty odboček.
Tyto přístroje jsou navrženy pro dlouhou životnost a zaručují 25 milionů odboček bez ztráty kalibrace, čímž stanovují nový průmyslový standard. Řada Ultratap 500, na kterou je poskytována robustní tříletá záruka, zajišťuje spolehlivý výkon po dlouhá léta, což z ní činí nejspolehlivější volbu pro analýzu hustoty odboček. Řada Ultratap 500 splňuje všechny hlavní průmyslové normy, včetně metod USP 616 1, 2 a 3, a podporuje různé aplikace díky 24 předem uloženým metodám ASTM, ISO a USP. Automatická detekce výšky kapky, integrovaná správa uživatelů a intuitivní software zajišťují plnou shodu a zároveň snižují možnost lidské chyby, čímž poskytují výsledky, kterým můžete důvěřovat.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 27.1.2025

váhy   ID:37

 



 
Společnost Roche mění diagnostiku pomocí hmotnostní spektrometrie uvedením řešení cobas® Mass Spec na trh

- Společnost Roche uvádí na trh řešení cobas® Mass Spec, které přináší hmotnostní spektrometrii do rutinních klinických laboratoří
- Klinické testování pomocí hmotnostní spektrometrie nabízí bezkonkurenční citlivost a specifičnost a poskytuje lékařům další diagnostické poznatky1
- Řešení cobas Mass Spec nabídne plně automatizovaný, integrovaný a standardizovaný pracovní postup s testy kompatibilními s IVDR
Společnost Roche oznámila, že získala schválení značky CE pro své řešení cobas® Mass Spec zahrnující analyzátor cobas® i 601 a první balíček reagencií Ionify® obsahující čtyři testy na steroidní hormony2. Získání značky CE je prvním milníkem v celosvětovém uvedení řešení cobas Mass Spec, které využívá vlastní inovace a přináší automatizované, integrované a standardizované klinické hmotnostně spektrometrické testování do rutinních laboratoří po celém světě. Po uvedení na trh bude řešení cobas Mass Spec rozšířeno o nabídku více než 60 analytů pro testování steroidních hormonů, metabolitů vitaminu D, imunosupresiv (ISD), terapeutické monitorování léčiv (TDM) a testování drog zneužívání (DAT).
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 24.1.2025

hmotnostní spektrometrie   ID:42

 



 
Bezproblémová příprava membránových proteinů v aktivní formě

Společnost AMSBIO představuje novou řadu syntetických nanodisků, které umožňují přípravu víceprůchodových transmembránových proteinů v jejich aktivní formě, což představuje revoluci ve výzkumu membránových proteinů a vývoji léčiv.

Membránové proteiny představují více než 60 % všech cílů pro léčiva schválených FDA a 90 % cílů pro léčiva založená na protilátkách. Mnoho tradičních metod přípravy vzorků se potýká s problémy při získávání ve vodě rozpustných a bioaktivních forem víceprůchodových transmembránových proteinů. K přípravě víceprůchodových transmembránových proteinů se běžně používá detergent. Hlavní nevýhodou této techniky však je, že detergent nelze zcela odstranit. To může být problematické pro následné aplikace, protože přítomnost detergentu může narušit experimenty nebo ovlivnit strukturu proteinu. Alternativní technikou pro získání proteinů s dobrou rozpustností a správným skládáním je použití peptidů odvozených z N-konce nebo extracelulárních smyček. Bohužel transmembránové proteiny připravené touto metodou si nemusí zachovat strukturní vlastnosti a konformaci původních extracelulárních smyček transmembránového proteinu v nativní membráně.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 23.1.2025

zkoumání membránových proteinů   ID:76

 


Reklama

 
Trendy teplot ČR a Klementina 1961- 2024

Globální oteplování až na věčné časy, pokud to nezachrání jaderná energetika. Až změny klima v diskuzi v Bohnicích dořešíme, tak je to na mimořádnou vycházku do krásné přírody.
Závěr jako u Cimrmanů: Můžeme o tom diskutovat, a to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.

Datum: 22.1.2025

globální oteplování   ID:90

 



 
Pomsta Šípkové Růženky: Rány do hlavy může probudit spící viry

Lyzogenní viry, jako je třeba lidský HSV-1, rafinovaně číhají uvnitř napadených buněk, netečné, ale také velmi dobře chráněné proti imunitnímu systému. Pokud to jde s hostitelem z kopce, lyzogenní virus to „pozná,“ a zahájí útěk do dalších hostitelů. Přepne se do lytického cyklu, ve kterém napadenou buňku bez milosti zlikviduje. Spouštěčem může být třeba rána do hlavy.

Datum: 21.1.2025

lyzogenní spící viry   ID:83

 



 
Spinové vlny jsou klíčem k vyřešení energetické náročnosti AI, v Brně zjednodušili jejich měření

Rostoucí vliv umělé inteligence s sebou nese obrovské energetické nároky, které zase přinášejí rozsáhlé klimatické výzvy. Řešení se nabízí v přenosu informací pomocí krátkých spinových vln v magnetických materiálech. Doposud však bylo těžké tyto vlny měřit, šlo to jen na na velkých synchrotronech. Ondřej Wojewoda z CEITEC VUT ve své dizertační práci přináší revoluční řešení: pomocí Mieho rezonancí v dielektrických materiálech vyvinul metodu, která umožňuje efektivní měření krátkých spinových vln běžnou laboratorní technikou.

Datum: 20.1.2025

AI, umělá inteligence, spinové vlny   ID:67

 



 
Jak může strojové učení pomoci předpovídat spektrální vlastnosti materiálů - whitepaper

Vechny techniky ve výpočetní materiálové vědě vyžadují, aby vědci určili správný soubor parametrů, které vystihují fyzikální vlastnosti konkrétního studovaného materiálu. Výpočet těchto parametrů od nuly je někdy možný, ale stojí mnoho času a výpočetního výkonu. Vědci se proto vždy snaží najít efektivnější způsoby, jak je odhadnout, aniž by bylo nutné provést celý výpočet.
To je případ Koopmansových funkcionálů, slibného přístupu, který rozšiřuje možnosti teorie funkcí hustoty tak, aby ji bylo možné použít k předpovídání spektrálních vlastností materiálů (například jaké frekvence světla materiál absorbuje), a nejen jejich základního stavu (například optimální polohy atomů v daném materiálu). Přesnost Koopmansových funkcionálů závisí na nalezení správných "parametrů stínění" pro studovaný systém.
"Parametry stínění lze interpretovat jako míru reakce ostatních elektronů v systému na přidání nebo odebrání elektronu," vysvětluje Edward Linscott, postdoktorand v Centru pro vědecké výpočty, teorii a data Institutu Paula Scherrera a člen skupiny MARVEL. Termín "stínění" odkazuje na skutečnost, že ostatní elektrony zastíní - nebo jinými slovy odstíní - přidání nového elektronu někomu, kdo sleduje systém zvenčí. Linscott pokračuje: "A toto elektronické stínění - proces přidávání nebo odebírání elektronů ze systému - je přesně ten fyzikální proces, který nás zajímá, když mluvíme o spektrálních vlastnostech. Například v solárních článcích tím, že svítíme na fotovoltaický materiál, z něj vyřazujeme elektrony a generujeme elektrický proud." Teorie funkcí hustoty je velmi špatná v popisu takovýchto procesů a parametry stínění nám říkají, do jaké míry nám aproximace DFT selhává a jakou sílu korekce musíme použít, abychom situaci správně vykoupili," říká Linscott.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 17.1.2025

strojové učení ve spektroskopii   ID:84

 


Reklama

 
Katalýza [Fe]-hydrogenázy vizualizovaná pomocí spektroskopie nukleární magnetické rezonance s paravodíkem

Mikroorganismy již dlouho využívají vodík jako zdroj energie. Využívají k tomu hydrogenázy, které ve svém katalytickém centru obsahují kovy, jako je nikl nebo železo. Aby bylo možné tyto biokatalyzátory využít k přeměně vodíku, pracují výzkumníci po celém světě na pochopení detailů procesu katalýzy. Tým ze tří institutů Maxe Plancka (MPI), Centra pro biostrukturální zobrazování neurodegenerace (BIN) při Univerzitním lékařském centru v Göttingenu (UMG), Univerzity v Kielu a společnosti FACCTs GmbH, spin-offu Společnosti Maxe Plancka, využil chemické zvláštnosti vodíku k zesílení signálů magnetické rezonanční spektroskopie. Tímto způsobem se vědcům podařilo zviditelnit dosud neznámé mezistupně při přeměně vodíku.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 16.1.2025

NMR spektroskopie hydrogenázy   ID:108

 



 
Ultrarychlá disociace molekul studovaná na BESSY II

Mezinárodní tým poprvé v projektu BESSY II sledoval, jak se těžké molekuly - v tomto případě bromchlormethan - rozpadají na menší fragmenty, když absorbují rentgenové záření. Pomocí nově vyvinuté analytické metody se jim podařilo zviditelnit ultrarychlou dynamiku tohoto procesu. Rentgenové fotony při tomto procesu vyvolávají "efekt molekulárního katapultu": lehké atomové skupiny jsou vyvrženy jako první, podobně jako projektily vystřelené z katapultu, zatímco těžší atomy - brom a chlor - se oddělují pomaleji.
Když rentgenové záření dopadá na molekuly, může vyrazit elektrony z určitých orbitalů do extrémně vysokoenergetických stavů a narušit chemické vazby. K tomu často dochází velmi rychle, během několika femtosekund (10-15 s). Zatímco tento jev byl studován u lehkých molekul, jako je amoniak, kyslík, kyselina chlorovodíková nebo jednoduché sloučeniny uhlíku, u molekul s těžšími atomy nebyl téměř studován. Tým z Francie a Německa nyní studoval rychlý rozpad molekul obsahujících halogeny. Zaměřili se na molekulu, v níž jsou atomy bromu a chloru spojeny lehkým můstkem - alkylenovou skupinou (CH2). Měření byla provedena na rentgenové svazkové lince BESSY II.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 15.1.2025

disociace molekul   ID:95

 



 
Nová metoda mění elektronický odpad na zlato

Výzkumný tým pod vedením Cornellovy univerzity vyvinul metodu extrakce zlata z elektronického odpadu a následného využití získaného drahého kovu jako katalyzátoru pro přeměnu oxidu uhličitého (CO2), skleníkového plynu, na organické materiály. Podle Amina Zadehnazariho, postdoktoranda v laboratoři Alirezy Abbaspourrada, profesora potravinářské chemie a technologie přísad, by tato metoda mohla poskytnout udržitelné využití pro část z přibližně 50 milionů tun elektronického odpadu, který je každoročně vyřazen a z něhož se recykluje pouze 20 %.
Zadehnazari syntetizoval dvojici vinyl-vázaných kovalentních organických rámců (VCOF) k odstranění iontů zlata a nanočástic z desek plošných spojů ve vyřazených elektronických zařízeních. Ukázalo se, že jeden z jeho VCOF selektivně zachycuje 99,9 % zlata a velmi málo jiných kovů, včetně niklu a mědi, ze zařízení. "Zlatem zatížené COF pak můžeme použít k přeměně CO2 na užitečné chemikálie," řekl Zadehnazari. "Přeměnou CO2 na materiály s přidanou hodnotou nejen snižujeme nároky na likvidaci odpadu, ale také poskytujeme ekologické i praktické výhody. Pro životní prostředí je to tak trochu výhra pro všechny."
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 14.1.2025

zlato z odpadní elektroniky   ID:112

 



 
Pozornost věnovaná stanovení bílkovin: Kjeldahl vs. Dumas - whitepaper

Srovnání dvou standardních metod stanovení dusíku a bílkovin
Stanovení dusíku má velký význam pro různé obory. Na jedné straně pro analýzu životního prostředí a reziduí. Zde je obsah dusíku nebo bílkovin rozhodující pro kvalitu půdy, odpadních vod, hnojiv a rostlinného materiálu. Na druhé straně je také důležitým ukazatelem kvality, a tím i ceny výrobku v krmivářském a potravinářském průmyslu. V současné době existují různé metody stanovení obsahu dusíku v analýze, který se pak používá k výpočtu obsahu bílkovin. Dvěma nejběžnějšími metodami jsou Kjeldahlova a Dumasova metoda. V této bílé knize se blíže podíváme na různé přístupy těchto dvou metod a jejich konkrétní výhody a nevýhody. Rozebíráme také různé faktory, které je třeba zvážit při rozhodování, která metoda je pro laboratoř tou správnou volbou.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 13.1.2025

stanovení bílkovin - whitepaper   ID:130

 


Reklama

 
Metoda totální reflexní rentgenové fluorescenční analýzy (TXRF) - whitepaper

Jak TXRF funguje? Jaké jsou výhody TXRF?
V porovnání s konvenčním XRF dokáže TXRF měřit stopové množství prvků v rozsahu ppb. Z hlediska absolutních hmotností jsou detekční limity v rozmezí pikogramů, což je dokonce lepší než u jakéhokoli komerčního ICP systému. Ve srovnání s atomovou spektroskopií, která se tradičně používá pro stopovou prvkovou analýzu a analýzu malých vzorků, je příprava vzorků TXRF rychlá, snadná a nevyžaduje laboratorní odsávací digestoř pro použití nebezpečných chemikálií. Měří všechny prvky současně včetně halogenidů a má mnohem nižší náklady na analytický provoz a údržbu. Systém TXRF se dodává kalibrovaný z výroby a připravený k použití. Každodenní kvantifikace neznámých vzorků proto vyžaduje pouze přidání vnitřního standardního prvku, například galia. TXRF spektrometr nepotřebuje vakuovou pumpu. Díky krátké vzdálenosti detektoru od vzorku je výtěžek fluorescence velmi vysoký a absorpce vzduchem velmi nízká. Díky tomu je TXRF spektrometr velmi kompaktní a umožňuje analýzu přímo v terénu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 10.1.2025

TXRF princip - whitepaper   ID:94

 



 
Rychlá analýza stopových prvků pomocí TXRF

Kvantitativní a semikvantitativní prvková analýza kapalin, suspenzí, pevných látek a kontaminace S2 PICOFOX je přenosný TXRF spektrometr pro ultrastopovou prvkovou analýzu. Díky své naprosté nezávislosti na jakémkoli plynu nebo chladicím médiu lze analyzátor používat nejen v laboratoři, ale také pro analýzy na místě v terénu. Jeho pracovní princip je založen na rentgenové fluorescenční analýze s úplným odrazem (TXRF). Použití monochromatického záření a totální reflexní optiky vede k následujícím výhodám přístroje S2 PICOFOX: - Snížení absorpčních a rozptylových efektů v matrici vzorku umožňuje snadnou kvantifikaci pomocí vnitřních standardů - Krátká vzdálenost detektoru od vzorku vede ke zvýšení výtěžnosti fluorescence - Díky sníženému pozadí jsou detekční limity o několik řádů nižší.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 9.1.2025

TXRF analyzátor   ID:105

 



 
Úřad průmyslového vlastnictví - nový systém TAPIS

More-like-this dotaz
Vyhledá zveřejněné přihlášky vynálezů, udělené patenty a zapsané užitné vzory, které jsou obsahově podobné zadanému textu.

1) Nejprve vyberte jeden či oba datové zdroje (EPO: data Evropského patentového úřadu, UPV: data o národních patentech a užitných vzorech). Upozornění: vyhledávání ve zdroji EPO může trvat delší dobu. Po dobu vyhledávání neobnovujte stránku.

2) Vložte text, ke kterému chcete najít dokumenty. Při volbě zdroje EPO je nutné zadat text i v anglickém jazyce. Nejlepších výsledků dosáhnete při vložení delšího textu v přirozeném jazyce (max 1800 znaků).

Chcete-li hledat pomocí klíčových slov, využijte Základní dotaz.

Datum: 8.1.2025

vyhledávání patentů a průmyslových vzorů   ID:140

 



 
Objevy, které měnily svět v roce 2024

Časopis Science zveřejnil desítku vědeckých objevů roku 2024, které nás významně posouvají vpřed. Mezi ně řadí například injekci chránící před HIV, na níž se podílel i Čech Tomáš Cihlář, RNA pesticidy nebo objev nového typu magnetismu, za kterým stojí mezinárodní tým pod vedením dalšího Čecha – Tomáše Jungwirtha z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Datum: 7.1.2025

věda a výzkum   ID:115

 


Reklama

 
Linkam uvádí na trh stanici CMS196V4 pro kryo-CLEM mikroskopii

Společnost Linkam Scientific Instruments oznámila nové aktualizace svého specializovaného kryostupně CMS196.

Stupeň CMS196V4 podporuje kryo-korelační světelnou a elektronovou mikroskopii (cryo-CLEM) a umožňuje výzkumníkům zkoumat vzorky při kryogenních teplotách až do < -195 °C. Nejnovější aktualizace stupně CMS196V4 zahrnují vylepšené uživatelské rozhraní s dotykovým panelem a joystickem spolu s kódovaným a motorizovaným stupněm XY, který umožňuje vysoce přesné automatické mapování mřížek vzorků. Nový stolek také nabízí různé držáky vzorků a možnosti rozhraní pro nově vyměnitelný optický můstek pro zobrazování.
Vylepšené vedení kabelů a zjednodušená topologie usnadňují instalaci a používání. Je také vybaven bezdrátovým magnetickým vyhřívaným víkem, automaticky plnitelným dewarem s odkapáváním a vyhříváním objektivu pro vynikající driftový výkon.
Mikroskopie Cryo-CLEM integruje výhody fluorescenční a elektronové mikroskopie a CMS196V4 podporuje kompletní pracovní postupy Cryo-CLEM. Klíčovou vlastností stolku CMS196V4 zůstává bezpečnost vzorků - výzkumníci mohou s kryo vzorky manipulovat a přenášet je bez rizika kontaminace.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 6.1.2025

mikroskopie světelná i elektronová   ID:115

 


 

 

Archiv článků:   2023   2024   2025  

 

Doporučujeme články:
  Trendy teplot ČR a Klementina 1961- 2024
  Pomsta Šípkové Růženky: Rány do hlavy může probudit spící viry
  Objevy, které měnily svět v roce 2024
  Vapourtec představuje Peptide-Builder
  Průvodce výzkumem a vývojem elektrochemických li-ionových baterií - whitepaper
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
2 Theta: Naše vlajkové lodě Izotachoforéza, kapilární elektroforéza


 
Biogen: Odběr vzorků a jejich transport v pokojové teplotě


 
Nukleární medicína. MGP: v současné době jsme certifikovanými distributory radiofarmak v České republice a na Slovensku firem AAA, Eckert and Ziegler, GE Healthcare a Izotop.


 
DRIVE AFM – špička mezi High-End AFM


 
Přehled přístrojů pro nanovlákna a netkané textilie


 
Novinky Nicolet CZ


 
Novinky BIOTRADE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama