Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   17.5.2022 - 20.5.2022 AMPER 2021
  1.6.2022 - 2.6.2022 LABOREXPO
  18.6.2022 - 22.6.2022 HPLC 2023
  21.6.2022 - 24.6.2022 analytica 2022
  20.7.2022 - 23.7.2022 Mendel Genetics Conference 2022
Reklama

 
Lipidy na rozhraní světů

Pěkný článek na téma funkce a stavby buněčné membrány. Určeno všem mikrobiologům a jiným zájemcům.
Buněčná membrána buňku odděluje od okolí a chrání ji před vnějšími vlivy. Je-li porušena, buňka umírá. Můžeme ji tedy přirovnat ke skafandru astronautů. Ale příroda došla ve vývoji mnohem dál než lidstvo a s vlastnostmi buněčné membrány se naše skafandry nemohou ani zdaleka rovnat. Buňka totiž nemá k dispozici vesmírnou stanici, v níž by si skafandr mohla svléknout. S buněčnou membránou se rodí, vyvíjí, množí i zaniká.

Datum: 4.3.2022

buněčná membrána, lipidy   ID:189

  
Nejmenší baterie světa je menší než zrnko soli

Miniaturní mikroelektronika je k ničemu, pokud nemá zdroj energie. Zmenšování baterií ale není tak snadné. Němečtí odborníci z TU Chemnitz vytvořili nejmenší baterii světa s „roládovým“ designem, která by mohla pohánět nepatrné elektronické čipy pro biomedicínu nebo třeba mikrorobotiku.

Datum: 3.3.2022

miniaturní baterie   ID:206

  
Nové počítadlo kolonií s odnímatelným tabletem ideální pro každodenní laboratorní použití

Už žádné zdlouhavé ruční počítání: Jedinečný asistenční režim automaticky identifikuje kolonie stejného typu a umožňuje spočítat kolonie pouhými několika kliknutími.

Pravidelné počítání kolonií je součástí každodenních úkolů mnoha laboratoří, aby se vyloučila kontaminace výrobků bakteriemi, viry, kvasinkami nebo plísněmi během výroby. Za tímto účelem se vyhodnocují Petriho misky obsahující příslušné vzorky, aby se zjistil počet vytvořených kolonií. Zatímco klasická manuální metoda počítání znamená, že je třeba označit každou jednotlivou kolonii zvlášť, automatické přístroje mohou velmi rychle analyzovat mnoho Petriho misek stejného typu. To však vyžaduje časově náročné programování a přípravu, které nemusí být proveditelné, pokud se jedná o malý počet vzorků čítající pouze několik Petriho misek denně. Od června 2021 je po ruce pomoc v podobě automatu ColonyStar od společnosti Funke-Gerber. Zařízení, které je vybaveno kamerou a bezdrátovým odnímatelným tabletem, umožňuje rychlou a jednoduchou analýzu Petriho misek. Zvláště užitečný je jedinečný asistenční režim: Po klepnutí na kolonii prostřednictvím dotykového displeje se automaticky zaznamenají, označí a spočítají další kolonie stejného typu. Výběr lze kdykoli korigovat. Tímto způsobem si pracovník laboratoře zachovává plnou kontrolu a zároveň dosahuje obrovské úspory času.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 2.3.2022

počitadlo kolonií, mikrobiologie   ID:209

  
Optimalizované soupravy pro značení protilátek pro superrozlišovací mikroskopii STORM

Nové soupravy pro značení protilátek Mix-n-Stain™ nabízejí optimální nízký stupeň značení s výběrem vynikajících barviv CF® společnosti Biotium pro STORM.

Společnost Biotium, dodavatel špičkových reagencií pro vědy o živé přírodě, rozšiřuje svou řadu špičkových souprav pro značení Mix-n-Stain™ o nové soupravy určené speciálně pro výrobu konjugátů protilátek ideálních pro superrozlišovací stochastickou optickou rekonstrukční mikroskopii (STORM).

Soupravy pro značení protilátek Mix-n-Stain™ STORM CF® Dye jsou k dispozici s jedinečnými barvivy STORM CF® společnosti Biotium, která se vyznačují výjimečným jasem a fotochemickými vlastnostmi ideálními pro zobrazování STORM. Kromě toho jsou soupravy optimalizovány tak, aby poskytovaly nízký stupeň značení, který je optimální pro techniky lokalizace jednotlivých molekul v mikroskopu, jako je STORM.

Kvalita obrazu STORM je vysoce závislá na vlastnostech fluoroforu i konjugátu s protilátkou. Konkrétně jsou pro STORM ideální protilátky konjugované s jasnými fluorofory s robustními fotoswitchingovými vlastnostmi při nízkém stupni značení. Chybí však vhodná metoda výroby konjugátů protilátek s nízkým stupněm značení pro STORM. Navíc zatímco je k dispozici několik červeně excitovaných barviv vhodných pro STORM (např. AF647, CF®647, CF®660C a CF®680), možnosti zeleně excitovaných fluorescenčních sond pro vícebarevný STORM jsou omezené. Společnost Biotium vydáním souprav Mix-n-Stain™ STORM CF® Dye Antibody Labeling Kits vyšla vstříc této výzvě a nabízí zjednodušené řešení pro výrobu konjugátů protilátek optimálních pro zobrazování STORM v různých barvách.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 1.3.2022

mikroskopie, STORM, značení protilátek   ID:164

 


Reklama

 
Užitečná aplikace pro kvantový procesor: Zlepšení spektroskopických měření

Vědci z Varšavské univerzity sestrojili první kvantový procesor v Polsku a využívají ho ve spektroskopii. Ukázali, jak může kvantové zpracování informace efektivně poskytnout informace o hmotě skryté ve světle.

Datum: 28.2.2022

kvantový procesor, spektroskopie   ID:189

  
Kjeldahl: Plně automatizovaná destilace, titrace a vyhodnocení

Jak stanovení dusíku podle Kjeldahla, tak destilace těkavých látek s vodní parou jsou standardní metody ve vysoce výkonných laboratořích. Pomocí přístrojů VAPODEST 500 a 500 C zvýšíte produktivitu, analytickou přesnost a bezpečnost práce ve své laboratoři. Využijte jeho robustní konstrukční princip, navržený pro nepřetržitý provoz a použití ve vysoce výkonných laboratořích. Jeho síťově kompatibilní správu dat a procesů můžete snadno integrovat do každodenní rutiny.

Využijte 130 let zkušeností s konstrukcí zařízení pro Kjeldahlovu analýzu. U společnosti C. Gerhardt najdete řešení pro Kjeldahlovu analýzu, které potřebujete, ať už se jedná o klasický přístroj pro nejmenší množství, nebo plně automatizovaný systém, jako je VAPODEST 500 C.

Kombinací přístrojů VAPODEST 500 nebo 500 C a KJELDATHERM KT-L20 získáte nejvýkonnější kompletní řešení na trhu pro Kjeldahlovu digesci a analýzu. Nechte přijít další dodávku vzorků.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 25.2.2022

Kjeldahlova analýza   ID:196

  
Jedno zařízení pro měření více analytů v jednom vzorku

Nový kompaktní přístroj FireSting-PRO je optický multianalytický měřič s počítačem (USB), který lze kombinovat se všemi optickými senzory O2, pH a teploty od společnosti PyroScience.
Každý optický kanál je volně konfigurovatelný pro několik analytů a typů senzorů. Ty sahají od mikrosenzorů (hrot 50 µm) až po robustní sondy (hrot 3 mm) a zahrnují různorodá inteligentní bezkontaktní senzorová řešení (pro měření v uzavřených systémech a mikrofluidice), jakož i senzory pro různé rozsahy O2 a pH.
Nový senzor FireSting-PRO je vybaven inteligentními režimy měření pro prodloužení životnosti senzoru a automatickou teplotní kompenzací měření optického senzoru ve vzorcích s různou teplotou.
Několik zařízení FireSting-PRO lze jednoduše ovládat pomocí jediného počítače v jediném okně Pyro Workbench, což nabízí škálovatelné systémy optických multiparametrových senzorů např. s 8, 16, 32 nebo 64 kanály.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 24.2.2022

multianalytický měřič   ID:177

  
Superelastická slitina je prvním známým kovem, co je při zahřívání pružnější

Kovy se při zahřívání obvykle roztahují a zároveň měknou, čímž ztrácejí pružnost. Výjimkou jsou elinvary, které při zahřívání víceméně zůstávají pružné. Nový elinvar s vysokou entropií zachází ještě dál a jeho pružnost se po zahřátí nad cca 727 °C dokonce začíná mírně zvyšovat. Něco takového jsme u kovu zatím ještě nepozorovali.

Datum: 23.2.2022

superelasticita slitiny   ID:209

 


Reklama

 
Vyhlášení soutěží Grantové agentury pro rok 2023

Grantová agentura České republiky (GA ČR) vyhlašuje výzvy k podávání návrhů projektů do soutěží standardní projekty, EXPRO, JUNIOR STAR, POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP a mezinárodní a Lead Agency projekty. Soutěžní lhůta trvá do 7. dubna. Vyhlášení výsledků proběhne v listopadu a prosinci letošního roku. Financované projekty, které uspějí v několikastupňovém hodnoticím procesu, budou řešeny od roku 2023.

Datum: 22.2.2022

věda a výzkum   ID:184

  
Společnost Agilent představuje inovativní analyzátor Seahorse XF Pro

Optimalizováno pro farmacii/biofarmacii k hlubšímu pochopení buněčných funkcí.

Společnost Agilent Technologies Inc. oznámila uvedení analyzátoru Agilent Seahorse XF Pro, který obsahuje nová řešení pracovních postupů orientovaná na farmacii a zahrnující pokročilé nástroje pro návrh a analýzu experimentů. Díky vyššímu výkonu, robustnějším a efektivnějším pracovním postupům a optimalizovanému uživatelskému prostředí umožňuje analyzátor XF Pro operátorům na jakékoli úrovni dovedností přístup k nejpokročilejší technologii analýzy buněčného metabolismu pro pochopení osudu, kondice a funkce buněk.

Předklinické pracovní postupy při objevování léčebných postupů kladou vysoké nároky na buněčnou analýzu, přičemž výzkumníci v oblasti imunologie a chorob stále častěji používají vzácné, ex vivo a geneticky upravené buňky k vytvoření lepších modelů chorob. S ohledem na rostoucí zájem o sledování živých buněk v reálném čase obsahuje nový analyzátor XF Pro sadu hardwarových a softwarových vylepšení, která zlepšují výkon měření a interpretaci dat. Tato vylepšení usnadní identifikaci nových cílů léčiv, ověřování účinku cíle na buněčnou funkci, optimalizaci modelů onemocnění a určování bezpečnosti léčiv a protinádorového potenciálu T buněčných terapií.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 21.2.2022

biofarmacie, analyzátor buněčného metabolismu   ID:198

  
Debata nad budoucností velkých výzkumných infrastruktur v Česku

V úterý dne 15. února 2022 hostila Masarykova univerzita (MUNI) ve spolupráci se Středoevropským technologickým institutem (CEITEC) již 5. ročník Národního dne velkých výzkumných infrastruktur ČR. Tato každoroční konference a její organizátor, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), nabízí výzkumným stakeholderům v ČR unikátní příležitost diskutovat o těch nejaktuálnějších otázkách agendy velkých výzkumných infrastruktur.

Datum: 18.2.2022

věda a výzkum   ID:204

  
Jak vybrat ideální kolonu pro vaši separaci

Chcete vědět, jak vybrat správný sloupec pro oddělení? Pak si přečtěte novou technickou poznámku společnosti YMC zaměřenou na to, jak vybrat dokonalou LC kolonu!

V této technické poznámce jsou uvedeny rozdíly v selektivitě a výsledném separačním chování různých fází. U každé fáze jsou vysvětleny primární a sekundární interakce mezi analytem a stacionární fází. Dva příklady použití ukazují, jak tyto interakce ovlivňují vaši analýzu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 17.2.2022

chromatografie, kolony   ID:174

 


Reklama

 
Detektor MALS pro GPC/SEC charakterizaci polymerů a proteinů

Systém BI-MwA Multi-Angle Light Scattering (MALS) od společnosti Testa Analytical Solutions e.K. je vysoce výkonný detektor pro studium polymerů a proteinů v roztoku, jakož i pro zkoumání agregace, oligomerizace a tvorby komplexů.

Pokud chcete rychle a přesně stanovit absolutní molekulovou hmotnost proteinů a polymerů, pak už nehledejte nic jiného. Detektor BI-MwA MALS má nejvyšší poměr výkon/cena ze všech detektorů rozptylu světla používaných pro stanovení molekulových hmotností. Použití tohoto systému vám umožní eliminovat kalibraci kolon SEC/GPC a zlepšit kvalitu dat.

BI-MwA se jednoduše používá, ale obsahuje sofistikované funkce. Jednoduše vstříkněte vzorek do průtokové cely s malým objemem a 7 úhly. Vzorek je osvětlován teplotně stabilizovaným diodovým laserem s přesným řízením výkonu. Ultrastabilní, vysoce citlivý CCD detektor s nízkým šumem automaticky sbírá rozptýlené světlo. Software pak extrapoluje data do nulového úhlu, což umožňuje přesné stanovení absolutní molekulové hmotnosti.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 16.2.2022

MALS, chromatografie   ID:210

  
Svědectví milionů knih: Racionalita je na ústupu již několik desetiletí

Svět se noří do bažiny emocí. Není to ale jen pár nepovedených let, nýbrž dlouhodobý trend. Zhruba od roku 1850 do roku 1980 se v knihách objevovalo stále více slov spojených s rozumem a uvažováním. Pak se to z nejasných příčin zlomilo a od roku 1980 čelíme prudkému nástupu individuality, intuice a emocí. S touhle osudovou houpačkou nemá moc smysl bojovat, spíš je nutné se adaptovat a držet maják rozumu i v přízračné realitě emocí.

Datum: 15.2.2022

racionalita komunikace   ID:213

  
Neuvěřitelná magnetoguma absorbuje a uvolní ohromné množství energie

Nový programovatelný metamateriál představuje gumu prošpikovanou maličkými magnety. Tyto magnety ovládají fázové přechody metamateriálu, což mu umožňuje pohltit nebo naopak vychrlit extrémní spoustu energie. Magnetogumu uvítají ve spoustě odvětví, od tvůrců robotů až po výrobce ochranných prostředků.

Datum: 14.2.2022

metamateriál s magnety   ID:170

  
2D materiály jsou maziva budoucnosti

Týmu z katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT se podařilo snížit součinitel tření na jednu miliontinu. Dosáhli tak světového prvenství v této oblasti. Odborníci mají možnost se s výsledkem studie seznámit prostřednictvím článku v prestižním vědeckém časopisu Nature Materials.

Datum: 11.2.2022

2D materiály jako pevná maziva, nízké tření   ID:206

 


Reklama

 
Crystalline: Optimalizujte svůj proces krystalizace

Crystalline přístroj s analytickými funkcemi přes lahvičku, jako je zákal, vizualizace částic nebo Raman, se snadno nastavuje a obsluhuje.
Ergonomický design a bezproblémové ovládání odstraňuje všechny překážky při používání technologie, která byla dříve přístupná pouze odborníkům.
Intuitivní ovládací a analytický software poskytuje každému uživateli přístup k cenným informacím s malým množstvím materiálu.
Žádné vkládání sond do reakční nádoby a žádná křížová kontaminace.
Díky čtyřem nebo osmi vysoce kvalitním digitálním vizualizačním sondám nebylo nikdy jednodušší sledovat, co se děje v nádobce.
- Vizualizace celého procesu krystalizace nebo formulace.
- Informace o velikosti a tvaru částic v reálném čase v nejmenším měřítku
Pomocí přístroje Crystalline RR lze snadno sledovat krystalizační procesy a studovat přeměny polymorfů, hydrataci nebo tvorbu solvátů v suspenzi.
Během procesu lze bez námahy studovat chemické interakce, tvorbu kokrystalů a solí.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 10.2.2022

krystalizátor   ID:191

  
Osvědčené postupy pro předávání znalostí

Fluktuace zaměstnanců je nákladná, a to nejen z hlediska přímých nákladů spojených s přijímáním a zapracováváním nových zaměstnanců, ale také z důvodu ztráty neocenitelných institucionálních znalostí, které si odcházející zaměstnanci odnesou s sebou. V rámci plánování nástupnictví mohou laboratorní organizace začlenit strategie přenosu znalostí, aby tyto informace zachytily a zpřístupnily. Vedoucí pracovníci laboratoří tak mohou učinit podporou uchovávání znalostí po celou dobu působení zaměstnance, používáním osvědčených postupů správy dat a účinným postupem při odchodu, který zahrnuje přenos znalostí.

Datum: 9.2.2022

předávání znalostí, knowledge management   ID:270

  
Výdaje na výzkum a vývoj meziročně vzrostly jen o dvě procenta

Český statistický údaj opět vydal rozsáhlou publikaci Ukazatele výzkumu a vývoje, tentokrát shrnující data za rok 2020. Zjistěte mimo jiné, jak se v České republice investovalo do výzkumu a vývoje a také jak si stojíme v mezinárodním srovnání.

Datum: 8.2.2022

věda a výzkum   ID:172

  
JEOL představuje nový skenovací elektronový mikroskop s automatizací

Nový skenovací elektronový mikroskop (SEM) od společnosti JEOL je odpovědí na potřebu rychlejšího a snadnějšího pořizování snímků SEM i analýzy dat EDS, která je vhodná zejména pro opakované operace a kontrolu kvality.

Společnost JEOL, světový lídr ve vývoji špičkových elektronových mikroskopů pro charakterizaci a analýzu materiálů, představuje svůj nejnovější SEM JSM-IT510. Tento nový skenovací elektronový mikroskop je vybaven automatizací zvyšující produktivitu, včetně automatického zobrazování "Simple SEM", automatické montáže (obraz i mapa EDS) a živé analýzy EDS (spektrum a mapa).

Model IT510 je nástupcem oblíbeného SEM JEOL IT500 InTouchScope s velkou komorou pro vzorky a wolframovým nebo LaB6 vláknem. Model IT510 je vybaven inteligentní technologií JEOL, která umožňuje bezproblémovou navigaci od optického zobrazování k SEM, živou EDS a 3D analýzu a automatické funkce od zarovnání po zaostření pro rychlé, jasné a ostré snímky.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 7.2.2022

elektronová mikroskopie   ID:195

 


Reklama

 
Open Virome vytěžil z 20 petabytů sekvencí 130 tisíc nových RNA virů

Nesmírně výkonný systém na zpracování sekvencí Serratus prohledal 5,7 milionů přečtených sekvencí získaných na nejrůznějších místech planety. Trvalo mu to 11 dní a za tu dobu objevil téměř desetkrát tolik RNA virů, než jsme doposud znali. Nově objevené RNA viry představují velmi užitečnou zbraň proti virům samotným i proti pandemii.

Datum: 4.2.2022

nové virové sekvence   ID:191

  
Bezkontaktní měření barev velkých vzorků nepravidelného tvaru během několika sekund

Rychlé a přesné výsledky měření barev silně strukturovaných a nestejnorodých vzorků.

Nový spektrofotometr Aeros® společnosti HunterLab je určen k bezkontaktnímu spektrálnímu měření barvy velkých, nepravidelně tvarovaných vzorků potravin. Během několika sekund naprosto spolehlivě, bezpečně a reprodukovatelně reprodukuje lidské vnímání barev podle standardního valenčního systému CIE. Díky tomu je Aeros ideálním pomocníkem při zajišťování kvality. Díky své robustní konstrukci je spektrofotometr vhodný zejména pro rutinní výrobu a náročné prostředí potravinářského průmyslu.
Systém Aeros je navržen tak, aby byl mimořádně odolný: nečistoty, prach a kapaliny jsou chráněny před vniknutím, vysoce kvalitní optické komponenty jsou chráněny tak, aby byla zaručena dlouhodobá stabilita. Zkoumejte vzorky přímo a určete jejich barvu v různých nádobách se vzorky bez nutnosti kontaktu s nimi, ať už analyzujete prášky v chemickém a farmaceutickém průmyslu nebo suroviny či plasty, například granule.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 3.2.2022

kolorimetrie, spektrometrie   ID:218

  
Analýza portálu Dotace.eu: Marné čekání na nové dotace

České firmy, obce i řada dalších organizací včetně těch výzkumných měly loni začít čerpat finance z balíku více než 700 miliard korun evropských dotací – ale nedočkaly se. Zpoždění přitom může ohrozit čerpání fondů EU určených pro Česko, například na investice do digitalizace, inovací nebo zlepšení životního prostředí. Kde se stala chyba?

Datum: 2.2.2022

věda a výzkum, dotace   ID:192

  
Integrované průtokové chemické systémy

Provádějte reakce do 260 °C a 100 barů od 0,1 do 100 ml/min.
FlowSyn je plně integrovaný dvoukanálový stolní reaktor s kontinuálním průtokem, který kombinuje 2 kanály vysokotlakého čerpadla a 2 reaktorové moduly v jediné kompaktní jednotce.
Uživatelské rozhraní FlowSyn s vysokým rozlišením vás rychle provede procesem nastavení a spuštění průtokových chemických reakcí.
Systém FlowSyn lze snadno rozšířit na čtyřkanálový systém přidáním 2 samostatných čerpadel nebo modulu binárního čerpadla a dalších 2 reaktorových modulů pro ohřev nebo chemické transformace v prostředí s nižší teplotou.
Další možnosti lze rozšířit přidáním sběrače frakcí (FlowSyn Multi X), který umožní provádět až 10 automatizovaných experimentů pro optimalizaci reakcí, a dále přidáním softwaru Windows FlowControl až 100 nezávislých experimentů.
Jednotka může pracovat v manuálním nebo plně automatizovaném režimu, přičemž v druhém případě je zajištěno, že kritické parametry experimentu zůstanou v definovaných mezích, a lze ji snadno rekonfigurovat pro různé experimenty.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 1.2.2022

chemický reaktor   ID:189

 


Reklama

 
Byl zahájen 16. ročník programu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě

V České republice zůstává zastoupení žen ve vědě dlouhodobě nízké. Nepříznivě tuto skutečnost ovlivňuje také pandemie. Cílem talentového programu LOréal-UNESCO Pro ženy ve vědě je finančně podpořit mladé vědkyně a usnadnit jim tím kariérní cestu ve vědecko-výzkumném prostředí.

Datum: 31.1.2022

věda a výzkum, ženy   ID:183

  
Integrace odpařovačů mikrodestiček s roboty pro manipulaci s kapalinami

Odpařovače Ultravap® Mistral od společnosti Porvair Sciences se používají v laboratořích po celém světě k odstranění tradičního laboratorního "úzkého hrdla", kterým je odpařování rozpouštědel z 12- až 384-jamkových mikrodestiček a lahviček o výšce až 15 cm.

Nejnovější generace odpařovačů Ultravap® Mistral je navržena s novým plochým čelním profilem a plošinovým člunkem umožňujícím snadné propojení s roboty pro manipulaci s kapalinami pro zvýšení účinnosti automatizace. Reprodukovatelného průtoku vzorků je dosaženo díky patentovanému pokroku v technologii vstřikování plynu, která přímo a konzistentně dodává ohřátý plyn do každé jamky a zkumavky. Je to však právě plné ovládání každého parametru přes RS232, kterého je dosaženo prostřednictvím výkonného obslužného softwaru v kombinaci s otevřenou konstrukcí - to umožňuje snadnou integraci přístroje Ultravap® Mistral s roboty pro manipulaci s kapalinami a získání všech výhod automatizace vysoušení mikrodestiček.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 28.1.2022

odpařování rozpouštědel z vialek, robotizace, mikrodestičky   ID:157

  
Detektory nabitého aerosolu Thermo Scientific™: Zjistěte, co vám uniká - Skryté špičky odhaleny

Detektor nabitého aerosolu vám pomůže odhalit analyty, které jiné technologie nedokážou detekovat.

Problémem téměř každého jiného typu detektoru je zkreslení. Zkreslení může spočívat v tom, že jeden analyt reaguje více než jiný nebo že mobilní fáze ovlivňuje detekci odlišně. Nabitý aerosolový detektor měří náboj analytu, který je přímo úměrný množství přítomného analytu.
Nabité aerosolové detektory Thermo Scientific™ lze použít s nejmodernějšími přístroji pro kapalinovou chromatografii k měření analytů, které nejsou viditelné pomocí UV záření a nemusí být snadno detekovatelné jinými detekčními technikami, včetně molekul bez chromoforů.
Mezi vlastnosti patří:
- schopnost detekovat netěkavé a mnohé polotěkavé analyty.
- konzistentní odezva nezávislá na chemické struktuře
- Pro HPLC a UHPLC
- Kompatibilita s gradientními podmínkami
- Subnanogramová citlivost
- Jednoduchá a přímočará implementace v jakémkoli laboratorním prostředí
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 27.1.2022

HPLC, nabitý aerosol, chromatografie   ID:191

  
Terminátorský trik: Kapalný kov rychle mění oxid uhličitý na pevný uhlík

Když kapalnou slitinou EGaIn, zahřátou na 100-120 °C, probubláváte plynný oxid uhličitý, molekuly skleníkového plynu se rozpadají a vznikají vločky pevného uhlíku. Ty pak jen stačí sesbírat z hladiny kapalného kovu, pohřbít pod zem do zapomenutí anebo z nich vyrobit něco užitečného.

Datum: 26.1.2022

redukce oxidu uhličitého   ID:202

 


Reklama

 
Nový nanomateriál umožní levnější výrobu léčiv a chemikálií

Vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) při Univerzitě Palackého v Olomouci a z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě (VŠB-TUO) vyvinuli ve spolupráci s kolegy z Leibnizova ústavu pro katalýzu v německém Rostocku unikátní ekologicky šetrný nanomateriál, který dokáže urychlit a zlevnit průmyslovou výrobu mnoha významných léčiv a chemikálií.

Datum: 25.1.2022

katalýza s nanomateriálem, aminy   ID:190

  
Společnost Scientific Laboratory Supplies představuje novou řadu generátorů plynu a kapalného dusíku (LN2) SLS Lab Pro

Výroba plynu a LN2 na místě získala v posledních letech na popularitě, protože se stále více společností rozhodlo zbavit se závislosti na externích dodavatelích. Tento problém se ještě více zvýraznil během pandemie COVID-19, kdy se dodávky po celém světě výrazně zpozdily. Výroba na místě také nabízí uživatelům možnost vytvořit si přesně takové množství plynu nebo LN2, jaké potřebují pro svou aplikaci, což je výhodné z hlediska udržitelnosti. Jednotky jsou navíc vyráběny ve Velké Británii, takže jejich dopad na životní prostředí se ještě více snižuje.

Nové generátory plynů SLS Lab Pro využívají spolehlivou a účinnou techniku adsorpce tlakovým výkyvem (PSA) k oddělení dusíku, kyslíku a vody, čímž vznikají tři proudy vysoce kvalitního vzduchu a dusíkových plynů pro širokou škálu aplikací. Plyny jsou k dispozici s různými průtoky, řízené prostřednictvím nejnovější technologie dotykového displeje HMI, který zobrazuje proces v reálném čase, vstupní/výstupní tlaky, grafy trendů, proces k průtoku a alarmy, včetně funkce automatického spuštění/zastavení, servisních alarmů a stránky se servisními záznamy. Se všemi těmito funkcemi jednoduše neexistují jiné plně automatizované systémy, které by se generátorům plynu a kapalného dusíku SLS Lab Pro vyrovnaly. Systémy také umožňují sledování výroby plynu v reálném čase, což zajišťuje, že je vždy k dispozici účinná a stálá dodávka plynu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 24.1.2022

generátory dusíku   ID:177

  
Analýza spalování nebyla nikdy jednodušší

Základními prvky živé přírody jsou uhlík, vodík, dusík, kyslík a síra. Jejich kvantitativní stanovení v nejrůznějších kombinacích látek, tzv. prvková analýza, je původem a podstatou našeho portfolia výrobků.

Analyzátory firmy Elementar pro organickou prvkovou analýzu pokrývají nejrůznější aplikace a díky patentované technologii Advanced Purge and Trap (APT) dokáží spolehlivě měřit i ty nejnáročnější poměry prvků C:N až do 12 000:1. Všechny analyzátory jsou navrženy tak, aby zjednodušovaly každodenní rutinní provoz a omezily údržbu na minimum. Volitelné konverzní sady umožňují kdykoli upgradovat každý přístroj pro speciální aplikace.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 21.1.2022

automatizovaná elementární analýza spalováním   ID:218

  
Elektronový mikroskop jako malá laboratoř

Rozšířit běžný elektronový mikroskop o atomární zdroj, který namísto pouhého sledování vzorku umožní provádět chemické reakce. To je pointa projektu, který v soutěži Technologické agentury ČR (TA ČR) zvítězil v kategorii Business i ve veřejném hlasování. Prototyp zařízení, na jehož vývoji spolupracoval tým z CEITEC společně s firmou Thermo Fisher Scientific, najde uplatnění například v materiálovém výzkumu kovů.

Datum: 20.1.2022

elektronová mikroskopie   ID:214

 


Reklama

 
Společnost GenNext Technologies oznamuje svůj druhý klíčový americký patent na určování bílkovinných stop

Společnost GenNext Technologies, Inc., která se nachází v růstové fázi a poskytuje přístrojové vybavení, software a služby, oznámila, že získala druhý zásadní patent chránící novou technologii radikálové dozimetrie, která výrazně zlepšuje využitelnost proteinových stop pro studium struktury, funkce a bezpečnosti biofarmak.

Úřad pro patenty a ochranné známky Spojených států (USPTO) vydal patent US 11 181 529 B2: "Radikálová dozimetrie pro analýzu biofarmak a biologických molekul". Tento patent chrání novou základní technologii společnosti a duševní vlastnictví (IP), které umožňuje vyhodnocovat chemické reakce s otiskem bílkovin v reálném čase s velkou přesností a reprodukovatelností a zároveň podstatně zlepšuje snadnost použití.

Konkrétně tento patent chrání nový přístup společnosti GenNext k určování terciární a kvartérní struktury bílkovin spolu se související konformací dané biomolekuly. Tento poznatek umožňuje výzkumným pracovníkům vyvíjet vynikající biosimilars a bioterapeutika, která omezují nebo eliminují nežádoucí účinky léků a zároveň zvyšují jejich účinnost.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 19.1.2022

detekce bílkovin a určování jejich struktury   ID:181

  
Nová verze systému FreeLIMS umožňuje laboratořím lépe spravovat data a zvyšovat efektivitu

Společnost FreeLIMS oznamuje vydání nové verze svého bezplatného, bezpečného, konfigurovatelného, in the cloud LIMS - FreeLIMS. Nová verze obsahuje řadu nových funkcí a vylepšení, které lépe vyhovují potřebám správy dat a provozním potřebám biobank, klinických, výzkumných a analytických testovacích laboratoří, jako jsou laboratoře pro testování konopí, potravin a nápojů a zemědělské laboratoře.

Nová verze je k dispozici všem laboratořím, které chtějí digitálně transformovat svůj provoz a zajistit tak bezchybnou, rychlejší a bezproblémovou správu laboratoří. Nová verze dále zefektivňuje laboratorní pracovní postupy, zvyšuje propustnost, eliminuje chyby při přepisu, šetří čas a úsilí a zároveň zajišťuje kvalitu a integritu dat.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 18.1.2022

LIMS, laboratorní software   ID:227

  
Kouzelná kombinace pro účinnější hydrogenaci

Vodík (H2) je nejmenší chemická molekula a světlo naděje pro přechod na ekologicky šetrnější energetiku v nadcházejících letech. Kromě toho se již dnes používá v řadě průmyslových procesů - tzv. hydrogenaci - pro ekologicky šetrnou výrobu chemických produktů. Aby bylo možné vodík využít jak pro výrobu energie, tak pro hydrogenace, je nutné selektivně aktivovat relativně stabilní vazbu vodík-vodík a umožnit její další reakci. Tyto molekulární procesy vyžadují katalyzátory, které jsou obvykle založeny na drahých a poměrně vzácných drahých kovech, jako je platina, palladium nebo rhodium.

Datum: 17.1.2022

efektivní hydrogenace   ID:210

  
Průlom v třídění plastového odpadu

Na rozdíl od běžného vnímání není plast v žádném případě jen jedním materiálem. Spíše se jedná o kombinaci mnoha materiálů (polymerů) s různými chemickými sloučeninami a přísadami, jako jsou pigmenty nebo vlákna, v závislosti na jeho použití. Rozlišit jednotlivé druhy plastů je velmi obtížné, a právě to ztěžuje jejich třídění a recyklaci.

Ve spolupráci s Vestforbrænding, Dansk Affaldsminimering Aps a PLASTIX nyní vědci z katedry biologického a chemického inženýrství na Aarhuské univerzitě vyvinuli novou technologii kamery, která dokáže rozpoznat rozdíl mezi 12 různými typy plastů (PE, PP, PET, PS, PVC, PVDF, POM, PEEK, ABS, PMMA, PC a PA12). Dohromady tvoří naprostou většinu typů plastů používaných v domácnosti.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 14.1.2022

rozlišení druhu plastů pro recyklaci   ID:187

 


Reklama

 
Jaderná energetika v roce 2021 – jádro v taxonomii EU

Nejen vývoj počasí v roce 2021 zásadně ukázal, že se přechod k nízkoemisní energetice nedá realizovat bez jaderných zdrojů. Zdá se tak, že alespoň u části evropských států se postoj k jádru mění. Evropská komise tak zařadila jádro k zeleným zdrojům energie, i když s podmínkami. Ty je však třeba správně interpretovat. Štěpná řetězová reakce se konečně rozběhla u bloku Olkiluoto 3. Do provozu se v roce 2021 dostalo šest reaktorů III. generace a jeden pokročilý malý modulární reaktor.

Datum: 13.1.2022

energie z jaderných elektráren   ID:198

  
Vysoce výkonný spektrometr TXRF pro analýzu ultrastopových prvků

Rychlý a cenově výhodný TXRF od firmy Bruker - alternativa k ICP

S4 T-STAR je univerzální nástroj pro analýzu široké škály typů vzorků včetně suspenzí, prášků, nanočástic nebo filmů. To jej staví před ICP, která vyžaduje plně rozpuštěné kapalné vzorky.
Spektrometr TXRF představuje výkonné řešení pro analýzu vody, odpadních vod, vzduchu a půdy za účelem obnovy zdravého životního prostředí; například monitorování životního prostředí přímým měřením kontaminantů v odpadních vodách, kalu a odpadních vodách v nízkém rozsahu ppb. Urychluje biomedicínský výzkum pro zdravou společnost zítřka. S4 T-STAR měří katalytické prvky ve farmaceutickém výzkumu podle hodnot daných směrnicemi lékopisu USA a EU; například detekce katalytických prvků v hodnotách pod ppm v aktivních farmaceutických složkách (API) a aditivech.

TXRF je výkonná technologie pro prevenci potravinových podvodů v globalizovaných dodavatelských řetězcích; například bezpečnost potravin podle norem FAO/WHO.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 12.1.2022

XRF, rentgenová fluorescence, prvková analýza vzorků   ID:231

  
Inženýři vyvíjejí nový open source softwarový nástroj na podporu výzkumu modelování materiálů

Nový softwarový nástroj může urychlit výzkum v oblasti materiálových věd tím, že odstraní zdlouhavý výzkum vlastností materiálů. Výzkumníci z Penn State a Sandia National Laboratories nedávno představili propSym, open-source software na programovací platformě MATLAB, který slouží k výpočtu základních konstant potřebných k popisu fyzikálních vlastností pevných látek, jako jsou kovy, keramika nebo kompozity.

Datum: 11.1.2022

software pro modelování vlastností materiálů, MATLAB   ID:246

  
Hledají se české startupy s globálním potenciálem

Startupová soutěž Creative Business Cup pro startupisty, kteří si chtějí ověřit svůj globální potenciál, opět klepe na dveře. Od 17. ledna 2022 se mohou přihlašovat zájemci z řad českých startupů s inovativním a kreativním projektem, kteří jsou připraveni ho představit třeba i před zahraničním publikem.

Datum: 10.1.2022

věda a výzkum, startupy   ID:203

 


Reklama

 
Olympus přidává vylepšené schopnosti hlubokého učení pro rychlou a efektivní analýzu obrazu

Segmentace obrazu umožňuje softwaru spolehlivě rozlišit buňky, jádra a další objekty.
Stanice scanR pro screening s vysokým obsahem (HCS) umožňuje plně automatizovaný sběr obrazu a analýzu dat. Verze 3.3 vylepšuje schopnosti technologie hlubokého učení spolehlivě oddělovat objekty v biologických vzorcích pomocí segmentace instancí, tedy schopnosti detekovat a ohraničit v obraze odlišné objekty zájmu.
Spolehlivá segmentace obrazu.
Pomocí samoučícího se mikroskopického přístupu umělá inteligence systému ScanR automaticky analyzuje data v pracovním postupu založeném na analýze. Technologie hlubokého učení dokáže detekovat buňky, jádra a subcelulární objekty a extrahovat rysy ze seznamu více než 100 parametrů objektů. Verze 3.3 výrazně zlepšuje schopnosti segmentace objektů pomocí hlubokého učení, aby bylo možné přesněji segmentovat obtížně rozlišitelné objekty, jako jsou buňky nebo jádra, která jsou velmi blízko sebe, například v buněčných koloniích nebo tkáních.
Předtrénované modely.
Kromě nástrojů pro vývoj modelů neuronových sítí pro specifické aplikace se scanR verze 3.3 dodává s předtrénovanými modely neuronových sítí pro jádra a buňky. Ty lze použít v široké škále standardních aplikací, včetně schopnosti rozlišovat mezi splývajícími buňkami a hustými jádry, což eliminuje čas potřebný k trénování neuronové sítě.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 7.1.2022

mikroskopie   ID:669

  
Agilent oznamuje kompatibilitu UV-Vis spektrofotometru Cary 3500 s OpenLabem

Zajištění shody a vynikající integrity dat pro farmaceutické a biofarmaceutické laboratoře.
Společnost Agilent Technologies Inc. oznámila, že UV-Vis spektrofotometr Agilent Cary 3500 je nyní kompatibilní se softwarovou sadou Agilent OpenLab. Data z UV-Vis spektrometru Cary 3500 lze nyní spravovat, chránit a ukládat v zabezpečené centrální databázi, což pomáhá plnit globální regulační požadavky.
Průzkum mezi manažery farmaceutických laboratoří ukázal, že integrita dat je hlavním problémem. Nabídkou systému Cary 3500 UV-Vis se serverovým softwarem OpenLab společnost Agilent minimalizuje bezpečnostní rizika a zároveň pomáhá zachovat integritu dat pro laboratoře GMP (správná výrobní praxe). Toto zavedení poskytuje technickou kontrolu pro bezpečnější získávání, zpracování, vykazování a ukládání dat v laboratořích, které musí dodržovat pokyny pro shodu s FDA CFR Part 11 nebo EU Annex 11, v zařízeních GMP, což snižuje riziko zjištění při auditu GMP.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 6.1.2022

GMP, spektrometrie, OpenLab, integrita dat   ID:626

  
Pozoruhodné nanobonbony by mohly uskladňovat vodík

Vodík je slibným zdrojem energie. S jeho využitím se ale pojí praktické problémy, především pokud jde o jeho skladování. Řešení by mohl být nový nanomateriál, který zahrnuje grafen posypaný nanobonbony s jádrem z iridia, hmotou z paladia a „chutným“ obalem z uskladněného vodíku. Takto uložený vodík stačí trochu zahřát a je k dispozici.

Datum: 5.1.2022

úschova energie, vodík   ID:727

  
Společnost Vision Engineering uvádí na trh svůj první digitální mikroskop s rozlišením 4K

Vynikající kvalita obrazu mikroskopu Makrolite 4K, rozlišení 4K a široký dynamický rozsah jsou vhodné pro pestrou škálu složitých a kontrastních aplikací. Poskytuje jemnější detaily s detailnějšími stínovými a světlými oblastmi, což je ideální pro náročné kontrolní postupy, včetně reflexních předmětů, například pájecích spojů, předmětů ve stínu nebo předmětů s nízkým kontrastem, jako je guma a plast.

Makrolite 4K je flexibilní, snadno se používá a poskytuje obraz s vysokým rozlišením, širokým dynamickým rozsahem a až 330násobným zvětšením. Poskytuje všestrannost i vysoký výkon v aplikacích, jako je výroba, laboratorní výzkum, výzkum a vývoj, mikromontáž, kontrola kvality, kontrola příchozích/odchozích výrobků, pitva a přepracování.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 4.1.2022

mikroskopie   ID:630

 


Reklama

 
Inovační strategie zatím nezabrala, ale buďme optimisty

Ve výzkumu, vývoji a inovacích neměla minulá vláda z počátku přílišné ambice. V programovém prohlášení této oblasti věnovala jen dva odstavce. Pak přišla s Inovační strategií. Výsledek: žádná sláva.
Přejme si tedy, ať se nám všem v letošním roce 2022 daří lépe!

Datum: 3.1.2022

věda a výzkum   ID:635

 


 

Novější Novější články

 

Archiv článků:   2020   2021   2022  

 

Doporučujeme články:
  Nový způsob 3D tisku
  90 prvků, které tvoří náš svět
  Společnost AMSBIO uvádí na trh nové soupravy pro detekci patogenů
  LIMS pohyby dat: Napříč systémy, technologiemi a časem
  Lipidy na rozhraní světů
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
2 THETA: Kompletní nabídku odborné literatury najdete zde


 
Labox: Laminární box FBB pro IVF centra


 
PE Systems: Nový multikvadrupólový ICP-MS spektrometr NexION 5000


 
Čerpadla Kouřil: Na našich stránkách naleznete přehled technických údajů a cen čerpadel, dávkovačů i příslušenství.


 
Bestseller: FastPrep-24™ 5G. Nejpokročilejší systém homogenizace vzorků, který je použitelný pro genomiku, proteomiku a další analýzy.


 
Bestseller! - NanoDrop ONE C


 
VERDER

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama