Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   3.4.2023 Molecular Chaperones in Protein Folding and Proteostasis
  9.5.2023 - 11.5.2023 LABVOLUTION 2023 představuje v Hannoveru svůj potenciál, který mění pravidla hry
  8.6.2023 - 10.6.2023 Veletrh vědy
  9.7.2023 - 12.7.2023 18th European Conference on Solid State Chemistry
  22.9.2023 Coordination Self-Assembly: From Origins to the Latest Advances
Reklama

 
Staňte se profesionálem v PCR s novou elektronickou knihou společnosti INTEGRA Biosciences

Kompletní průvodce PCR
Společnost INTEGRA Biosciences vydala novou elektronickou knihu, která obsahuje vše, co potřebujete vědět o PCR.
Tento bezplatný zdroj je vhodný pro všechny úrovně uživatelů, od úplných začátečníků až po zkušené vědce, kteří si chtějí jen osvěžit své dovednosti.
Elektronická kniha obsahuje podrobná vysvětlení, vysoce kvalitní poznámky k aplikacím a spoustu užitečných informací, které vám umožní stát se v krátké době profesionálem v oblasti PCR.
Témata zahrnují:
- tipy pro PCR a řešení problémů
- Jak založit laboratoř PCR od nuly
- Navrhování primerů
- Řešení PCR od společnosti INTEGRA
- Podrobné aplikační poznámky pro každou platformu
- Reference zákazníků
Ať už jste student, který je v oboru úplným nováčkem, nebo zkušený odborník, který potřebuje pomoci s řešením problémů, tato elektronická kniha bude jistě cenným přínosem pro vaši laboratoř PCR.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 10.2.2023

ebook PCR   ID:135

  
Univerzální UV spektrofotometr pro dávkové a průtokové aplikace

Společnost Uniqsis uvádí, že poptávka po jejím inline UV-viditelném spektrofotometru Flow-UV pro biologické, biotechnologické, farmaceutické a průmyslové aplikace vzrostla během roku 2022 na rekordní úroveň.

Kompaktní konstrukce spektrometru Flow-UV od společnosti Uniqsis nastavuje měřítko pro monitorování kontinuálního toku a dávkových aplikací v reálném čase. Na rozdíl od mnoha UV-viditelných spektrofotometrů nevyžaduje detektor CCD s vysokým rozlišením Flow-UV kalibraci ani běžnou údržbu. Zdroj xenonové zábleskové lampy použitý v přístroji Flow-UV má životnost až 10 let.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 9.2.2023

spektrometrie   ID:97

  
Nový piezoobjektivní skener nabízí špičkovou přesnost a rozlišení na trhu

Společnost Queensgate, odborník na nanopolohování, oznámila uvedení piezoobjektivního skeneru Nano Scan OP800 na trh. 

Jeho jedinečná mechanická konstrukce spolu s integrovanými kapacitními snímači zpětné vazby nabízí uživatelům špičkovou přesnost polohování na trhu, zatímco jeho tuhá konstrukce umožňuje standardní volitelné nastavení předvoleb pro podporu řady objektivů od 150 g do 500 g. Díky tomu je vysoce univerzální pro použití v široké škále aplikací v přírodních vědách a průmyslu.

Model OP800 nabízí 800 µm uzavřeného rozsahu pohybu pro snadnější ovládání v rámci piezoelektrického zaostřování bez nutnosti nastavování vzorku. Umožňuje také dokončovat hlubší Z-stopy: ideální pro multifotonové zobrazovací techniky. Automatická kalibrace při zapnutí automaticky vyrovnává rozsah, aby se korigovalo zatížení a změny prostředí a zachoval se plný rozsah 800 µm.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 8.2.2023

piezo objektiv pro přesné polohování   ID:96

  
Open access: bez grafů a bez iluzí

Nový systém otevřeného přístupu k vědeckým článkům (tzv. open access) neznamená jen řízenou revoluci v snadnější dostupnosti vědeckých poznatků, ale také nezáměrnou a nebezpečnou změnu tradičního modelu hodnocení kvality vědecké práce.

Datum: 7.2.2023

open access, publikování, věda a výzkum   ID:120

 


Reklama

 
Určení transmisní barvy a oparu současně

Spektrofotometr Vista pro měření průhledných a průsvitných kapalin a pevných látek
Spektrofotometr Vista společnosti HunterLab je multifunkční přístroj pro laboratoře, které chtějí současně snímat barvu a zákal ve viditelném rozsahu, což jim umožňuje snadněji a s nízkými náklady stanovit hodnoty transmitance, barvy a zákalu. Systém Vista měří průhledné a průsvitné kapaliny a pevné látky za méně než 5 sekund a splňuje všechny požadavky na zajištění kvality v laboratoři v souladu s normami. Má také menší rozměry a je cenově výhodnější než běžné spektrofotometry.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 6.2.2023

spektrofotometrie   ID:106

  
Autonomní nanoroboti se mohou stát budoucností cílené nádorové terapie

Dostanou se na místa, kam nemůže žádná jiná technika, jsou totiž malí jako viry. Zvládnou operaci oka, vyčistit vodu a vědci je připravují na léčbu rakoviny. Vývoji nanobotů se badatelé věnují už dvě desetiletí a zdá se, že například v biomedicíně o nich budeme slýchat čím dál častěji.

Datum: 3.2.2023

nanoroboti, medicína   ID:134

  
Integrované průtokové chemické systémy

Provádění reakcí do 300 °C a 200 barů od 0,1 do 100 ml/min.

FlowSyn je plně integrovaný dvoukanálový stolní reaktor s kontinuálním průtokem, který kombinuje 2 kanály vysokotlakého čerpadla a 2 reaktorové moduly v jediné kompaktní jednotce.
Uživatelské rozhraní FlowSyn s vysokým rozlišením vás rychle provede procesem nastavení a spuštění průtokových chemických reakcí.
Systém FlowSyn lze snadno rozšířit na čtyřkanálový systém přidáním 2 samostatných čerpadel nebo modulu binárního čerpadla a dalších 2 reaktorových modulů pro ohřev nebo chemické transformace v prostředí s nižší teplotou.
Další možnosti lze rozšířit přidáním sběrače frakcí (FlowSyn Multi X), který umožní provádět až 10 automatizovaných experimentů pro optimalizaci reakcí, a dále přidáním softwaru Windows FlowControl až 100 nezávislých experimentů.
Jednotka může pracovat v manuálním nebo plně automatizovaném režimu, přičemž v druhém případě je zajištěno, že kritické parametry experimentu zůstanou v definovaných mezích, a lze ji snadno rekonfigurovat pro různé experimenty.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 2.2.2023

průtokový chemický systém   ID:138

  
Lidské tváře generované AI nám přijdou reálnější než ty skutečné

Protřelé neurální sítě GAN, které simulují evoluční závody ve zbrojení, dělají výtečné lidské tváře. Jsou tak skutečné, že nám, prostým bílkovinným lidem, přijdou reálnější než ty reálné. Když se to lidé dozvědí, klesá u nich důvěra v cizí lidi. Na druhou stranu, určitá míra nedůvěry prospívá zdraví. Internet je plný podvodníků a propagandistů.

Datum: 1.2.2023

umělá inteligence   ID:140

 


Reklama

 
Metoda totální reflexní rentgenové fluorescenční analýzy (TXRF) - whitepaper

Jaké jsou výhody TXRF?
V porovnání s konvenční metodou XRF dokáže TXRF měřit stopové množství prvků v rozsahu ppb. Z hlediska absolutních hmotností se detekční limity pohybují v rozmezí pikogramů, což je dokonce lepší než u jakéhokoli komerčního systému ICP. Ve srovnání s atomovou spektroskopií, která se tradičně používá pro stopovou analýzu a analýzu malých vzorků prvků, je příprava vzorků TXRF rychlá, snadná a nevyžaduje laboratorní odsávací digestoř pro použití nebezpečných chemikálií. Měří všechny prvky současně včetně halogenidů a má mnohem nižší náklady na analytický provoz a údržbu. Systém TXRF se dodává kalibrovaný z výroby a připravený k použití. Každodenní kvantifikace neznámých vzorků proto vyžaduje pouze přidání vnitřního standardu prvku, například galia. Spektrometr TXRF nepotřebuje vakuovou pumpu. Díky krátké vzdálenosti detektoru od vzorku je výtěžnost fluorescence velmi vysoká a absorpce vzduchem velmi nízká. Díky tomu je TXRF spektrometr velmi kompaktní a umožňuje analýzu přímo v terénu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 31.1.2023

TXRF rentgenová fluorescence   ID:139

  
Bezvodá rozpouštědla od společnosti CARLO ERBA Reagents v chytrém novém designu

Bezvodá rozpouštědla CARLO ERBA Reagents jsou nyní k dispozici s novou generací septiků a těsnicích uzávěrů. Ty díky svému přepracovanému designu zajišťují nejen lepší přilnavost, ale také ochranu proti absorpci vlhkosti a zajišťují tak dlouhodobou a vyšší kvalitu produktu.

Nově vyvinuté uzávěry jsou ideální pro agresivní rozpouštědla a snižují absorpci vlhkosti a riziko kontaminace. Nová řada ERBAdry® je k dispozici v lahvích o objemu 100 ml a 1 l, přičemž použité jantarové sklo poskytuje dodatečnou ochranu proti UV záření.

Vnitřní septa jsou dvouvrstvá a jsou k dispozici ve dvou variantách. Obě septa jsou vyrobena z polymerní směsi PTFE s butylovou pryží nebo bromobutylem. Zachovávají si svůj tvar a po propíchnutí vytvářejí vynikající opětovné utěsnění povrchu septa. Díky třem velkým plochám je podporováno vícenásobné propíchnutí septa a riziko kontaminace je dále minimalizováno.

První bezvodá rozpouštědla včetně methanolu, acetonitrilu, diethyletheru a chloroformu jsou již k dispozici s novými flip-top uzávěry a septy.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 30.1.2023

uzávěry lahví na rozpouštědla   ID:123

  
Nová německá federální agentura dláždí cestu ke vzniku spin-offů

Vláda Olafa Scholze naplnila jeden z klíčových bodů koaliční smlouvy v oblasti komercializace akademického výzkumu. Dala „zelenou“ Německé agentuře pro transfer a inovace, která má přinést toužebně očekávaný pružnější formát strukturální podpory transferu akademického výzkumu a inovací do jejich komerčních aplikací.

Datum: 27.1.2023

Německo spin-offy   ID:131

  
Vědecká studie ověřuje metodu měření kontaminace ropou v terénu

Přístroj pro nedisperzní infračervenou spektroskopii v terénu poskytuje výsledky, které bylo dříve možné získat pouze pomocí laboratorních technik.

Nová vědecká zpráva společnosti Concawe, která přezkoumala terénní a laboratorní metody analýzy půdy kontaminované ropnými látkami, zjistila, že analyzátor InfraCal 2 ATR-SP pro analýzu celkových ropných uhlovodíků (TPH) je účinným přístrojem pro měření kontaminace půdy a vody ropnými látkami. Přezkum ukázal, že přístroj InfraCal 2 dobře funguje při detekci a kvantifikaci TPH v rozmezí 100 až 10 000 mg kg-1 nezávisle na typu půdy a druhu paliva. To umožňuje provozovatelům provádět hloubkovou analýzu vzorků přímo v terénu, což znamená, že mohou přesně určit obsah uhlovodíků, aniž by se museli spoléhat na externí zadávání prací komerčním laboratořím.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 26.1.2023

analýza znečištění půdy ropnými uhlovodíky   ID:130

 


Reklama

 
Vybavení udržitelných laboratoří budoucnosti

Nový whitepaper zkoumá, jak může laboratorní průmysl zlepšit udržitelnost způsobem, který zlepší výsledky experimentů a ušetří peníze.

Největší britský distributor vědeckých přístrojů, společnost SciMed, vydal novou publikaci, která laboratornímu průmyslu radí, jak se stát udržitelnějším, aniž by se zvýšily náklady nebo snížila efektivita experimentů. Patří mezi ně omezení používání škodlivých rozpouštědel při postupech, jako jsou separace a extrakce, a používání nových technologií, které snižují spotřebu médií v laboratorním prostředí.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 25.1.2023

vybavení laboratoří budoucnosti - whitepaper zdarma   ID:133

  
Rychlá, škálovatelná a reprodukovatelná purifikace extracelulárních vezikul

Společnost AMSBIO představuje novou řadu různých izolačních produktů pro rychlou, škálovatelnou a reprodukovatelnou purifikaci extracelulárních vezikul (EV), včetně exozomů, a také řešení heterogenity EV a vysoce výkonných řešení pro objevování biomarkerů.

Tradiční metodou izolace nebo separace EV je ultracentrifugace. Ačkoli je stále široce používaná, ultracentrifugace nejenže má tendenci měnit tvar a funkčnost vezikul, ale je časově náročná a vyžaduje drahé vybavení. Řada produktů pro izolaci EV od společnosti AMSBIO nastavuje nový zlatý standard pro výzkumné pracovníky, kteří si nyní mohou vybrat optimalizované purifikační řešení na základě svých následných potřeb.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 24.1.2023

purifikace extracelulárních vezikul   ID:140

  
Výzva partnerství Čistý vodík je otevřena

Dne 17. ledna 2023 byla otevřena výzva institucionalizovaného partnerství Clean Hydrogen (Čistý vodík), která má uzávěrku 18. dubna 2023.

Pracovní program 2023 obsahuje jedinou výzvu. Témata jsou rozdělena do sedmi oblastí:
- Renewable Hydrogen Production –⁠ 7 témat
- Hydrogen Storage and Distribution –⁠ 5 témat
- Hydrogen End Uses: Transport Applications –⁠ 3 témata
- Hydrogen End Uses: Clean Heat and Power –⁠ 4 témata
- Cross-cutting –⁠ 3 témata
- Hydrogen Valleys –⁠ 2 témata
- Strategic Research Challenges –⁠ 2 témata

Datum: 23.1.2023

vodíkové technologie - granty   ID:135

  
Když se z buněk stanou baňky

Nobelova cena za chemii 2022
Dovedete si představit, že chemické reakce známé z učebnic organické chemie dnes můžeme dělat přímo v lidech? Ano, loňským laureátům Nobelovy ceny se povedlo přenést chemické reakce z laboratoře do živých organismů. Na co je to dobré, co k tomu vedlo a proč objevy click chemie a bioortogonálních reakcí znamenají revoluci v moderní chemii…

Datum: 20.1.2023

biochemie   ID:144

 


Reklama

 
Společnost BioGrad otevře v Liverpoolu druhou největší biobanku ve Velké Británii

Společnost BioGrad otevře v Liverpoolu druhou největší biobanku ve Velké Británii v rámci investice 7,6 milionu liber do nového sídla v technologickém parku Wavertree.
Ve spolupráci s univerzitou v Leicesteru již biobanka BioGrad přijala na 261 000 vzorků z největší dlouhodobé studie Covid ve Velké Británii. Díky dalším partnerstvím s liverpoolskou ženskou nemocnicí a třemi soukromými výzkumnými společnostmi bude v prvním roce existence biobanky BioGrad uložen více než milion vzorků lidských buněk.
Biobankování je proces uchovávání lidské tkáně, a to buď pro výzkumné účely (například studie Covid a dlouhodobé studie Covid), nebo pro použití u lidí (odebrání buněk pacientovi a jejich opětovné vložení). To umožní společnosti BioGrad odebírat pacientům kmenové buňky a uchovávat je pro terapeutické využití u dalších pacientů.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 19.1.2023

biobanka   ID:137

  
LabPure, systém centralizovaného čištění laboratorní vody využívající více technologií

Společnost Envirogen Group uvedla na trh LabPure, centralizovaný, energeticky účinný systém čištění vody určený pro použití tam, kde je v laboratorním prostředí vyžadována ultračistá voda typu 1. Systém LabPure je založen na osvědčené a vyzkoušené technologii RO-EDI bez použití chemických látek a kombinuje nepřetržitý provoz ultračisté vody s konkurenceschopnými průběžnými náklady na vlastnictví. Modulární systém poskytuje průtoky ultračisté vody 150 až 1000 l/h pro výzkumné a vývojové, farmaceutické, elektronické a všeobecné výrobní aplikace v laboratořích. Toho dosahuje díky třístupňovému procesu zahrnujícímu technologii reverzní osmózy (RO), po níž následují odplyňovací membránové stykače pro odstranění CO2 pro zvýšení účinnosti procesu a nakonec systém elektrodeionizace (EDI). Systém LabPure splňuje přísné požadavky předpisů a konstrukčních požadavků a je k dispozici v pěti modelech pro různé průtoky. Každý model lze upravit tak, aby splňoval specifické požadavky a optimalizoval úspory energie. A protože je každá konfigurace flexibilní, lze plochu upravit tak, aby se vešla do omezených prostor, a zároveň ponechat prostor pro servis a údržbu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 18.1.2023

příprava čisté vody pro laboratoř   ID:141

  
Automatizovaná analýza materiálu nabízí snížení nákladů a lidských chyb

Japonští vědci vyvinuli metodu automatizace matematického postupu používaného k analýze dat z rentgenové difrakce, která by mohla ušetřit čas a náklady materiálových vědců.
Rietveldova analýza se často používá při řešení datových úloh a spočívá v tom, že se na krystal vypálí rentgenové paprsky, které interagují s geometrickým uspořádáním jeho částic a difraktují v mnoha směrech.
Výsledný vzor paprsků závisí na přesné struktuře krystalu a je klíčem k jeho identifikaci. Ačkoli se však jedná o účinný a často používaný postup pro odhalení trojrozměrné atomové struktury nových materiálů, složitost obrazců vyžaduje odborné posouzení, stejně jako intenzita difraktovaných rentgenových paprsků, než je možné přesně určit vnitřní uspořádání krystalu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 17.1.2023

rentgenová difrakce   ID:158

  
Význam kompletního řešení LIMS: Nezapomeňte na rozšíření, podporu a školení!

Společnost Accelerated Technology Laboratories, Inc. (ATL), lídr v oblasti systémů pro správu laboratorních informací (LIMS), zahajuje ve středu 18. ledna sérii webcastů LIMS 2023 s příspěvkem Význam kompletního řešení LIMS: Nezapomeňte na vylepšení, podporu a školení! 
Nákup systému LIMS - ať už poprvé, nebo jako náhrada - může být pro každou laboratoř zdrcující. Nejenže je třeba vybrat správný systém LIMS pro vaše konkrétní požadavky, ale stejně důležité je zaměřit se na dodavatele systému LIMS a jeho certifikace, technické přednosti, trhy, ve kterých vyniká, a schopnost provést provozní posouzení k ověření požadavků před zahájením nasazení. Důležité je také porozumět jejich přístupu k implementaci a možnostem školení a technické podpory, protože ty jsou pro úspěšné spuštění systému LIMS rozhodující. Tento webcast poskytne cenné pokyny v těchto oblastech, takže budete odcházet s pevnou znalostí toho, na co se zaměřit při výběru správného partnera pro LIMS a laboratorní automatizaci pro vaši organizaci. Jde o víc než jen o software.

Kdo by se měl zúčastnit:
Mezi doporučené účastníky patří ředitelé a manažeři laboratoří a manažeři kvality v odvětvích životního prostředí, vodního hospodářství/odpadních vod, analytiky, potravinářství a nápojů, výroby (testování výrobků/materiálů), zemědělství, konopí, energetiky, přírodních věd, farmacie, biotechnologií a veřejného zdraví.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 16.1.2023

LIMS implementace - webcast   ID:126

 


Reklama

 
Nové Národní centrum vodíkové mobility podpoří inovace technologií v dopravě

Rychlejší a efektivní zavádění vodíkových technologií v dopravě v České republice je hlavním úkolem Národního centra vodíkové mobility, jehož fungování v příštích šesti letech podpořila Technologická agentura ČR. Účastníky konsorcia budou i výzkumníci z Centra energetických a environmentálních technologií VŠB–TUO. Hlavním koordinátorem projektu, který sdružuje celkem 17 partnerů, je Centrum dopravního výzkumu.

Datum: 13.1.2023

vodíková mobilita   ID:141

  
Vysoce výkonný spektrometr TXRF pro analýzu ultrastopových prvků

Rychlý a cenově výhodný TXRF - alternativa k ICP
S4 T-STAR je univerzální nástroj pro analýzu široké škály typů vzorků včetně suspenzí, prášků, nanočástic nebo filmů. To jej staví před ICP, která vyžaduje plně rozpuštěné kapalné vzorky.
Spektrometr TXRF představuje výkonné řešení pro analýzu vody, odpadních vod, vzduchu a půdy za účelem obnovy zdravého životního prostředí; například monitorování životního prostředí přímým měřením kontaminantů v odpadních vodách, kalových vodách a odpadních vodách v nízkém rozsahu ppb. Urychluje biomedicínský výzkum pro zdravou společnost zítřka. S4 T-STAR měří katalytické prvky ve farmaceutickém výzkumu podle hodnot daných směrnicemi lékopisu USA a EU; například detekce katalytických prvků v hodnotách pod ppm v aktivních farmaceutických složkách (API) a aditivech.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 12.1.2023

spektrometrie stopových prvků   ID:135

  
Nová metoda chlazení

Dvojice kalifornských vědců ze známé Berkley Lab popsala perspektivní způsob chlazení, který s velkou pravděpodobností povede k novým typům chladniček nebo klimatizačních zařízení. Fyzikální princip metody však není žádnou novinkou. Když nastane zima s mrazem a sněhem, polovina jeho důsledků se projeví na každé solí posypané silnici.

Datum: 11.1.2023

metoda chlazení se solí   ID:176

  
Bezkonkurenční flexibilita aplikací v analýze Toc

Obsah celkového organického uhlíku (TOC) ve vzorcích vody a pevných látek - jako souhrnný parametr organického znečištění - je jedním z nejdůležitějších screeningových parametrů při analýze životního prostředí. Výzvu měřit TOC s nejvyšší přesností a precizností pro mnohostranné použití v kombinaci s možností analyzovat současně i další prvky, jako je dusík, vyřešily flexibilní analyzátory Elementar.
Analyzátorem TOC společnosti Elementar lze analyzovat jakýkoli kapalný vzorek, od ultračisté vody až po odpadní vodu:
acquray® TOC je nově vyvinutý, vysoce citlivý mokro-chemický analyzátor pro stanovení organicky a anorganicky vázaného uhlíku ve vodných vzorcích. Ozařování UV světlem o dvou vlnových délkách (254 nm a 185 nm) v kombinaci s chemickou oxidací (persíran sodný) a zahříváním je velmi účinné a zaručuje úplné rozložení i většiny stabilních sloučenin uhlíku. Díky vysokým objemům nástřiku (až 40 ml) je acquray TOC ideálním řešením pro stanovení nízkých koncentrací TOC v ultračisté vodě. Možnost měřit v jednom vzorku současně také celkový fosfor a celkový dusík je celosvětově unikátní.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 10.1.2023

analýza TOC   ID:127

 


Reklama

 
Automatizace analýzy životního prostředí, vody, čisticích prostředků, potravin a nápojů

Technologie diskrétních buněk automatických fotometrických analyzátorů Thermo Scientific™ Gallery™ nabízí rychlejší a reprodukovatelné výsledky s nízkou úrovní detekce. Plně automatizované testovací postupy a reakční objemy v mikrolitrovém měřítku zajišťují nákladovou efektivitu. Tato technologie byla úspěšně přizpůsobena pro více než 50 aplikací v oblasti potravin a nápojů a životního prostředí, například pro různé cukry (glukóza, fruktóza, sacharóza), kyseliny (octová, citronová, mléčná, vinná) a siřičitany, stejně jako pro amoniak, dusičnany, fosforečnany a sírany.

Paralelní stanovení několika analytů z jednoho vzorku zajišťuje analytickou účinnost. První výsledek je k dispozici již za deset minut a další výsledky se objevují každých 18 až 30 sekund. Odpadá čas potřebný k přepnutí metody, protože každá reakce probíhá v samostatné kyvetě. Tyto přístroje se snadno používají a nepotřebují žádné další zalévání. Dokonce lze vyžádat další testy, aniž by se přerušil rutinní pracovní postup. 
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 9.1.2023

analýza vzorků životního prostředí   ID:190

  
Malé molekuly propustné pro buňky pro regenerativní medicínu a výzkum rakoviny

Společnost AMSBIO nabízí širokou škálu malých molekul, které vědcům poskytují cílené nástroje k usměrňování buněčných osudů, což je klíčové v oblastech, jako je regenerativní medicína a výzkum rakoviny. 

Malé molekuly jsou organické sloučeniny s nízkou molekulovou hmotností propustné pro buňky, které se vyrábějí chemicky, na rozdíl od větších molekul, jako jsou proteiny, které se často vyrábějí biologickou cestou. Malé molekuly jsou zásadními součástmi cenově dostupné sady nástrojů pro buněčné kultury, které lze použít k udržování, přeprogramování a diferenciaci buněk.

Malé molekuly jsou obvykle nákladově efektivní: rychle a pohodlně se vyrábějí s vysokou úrovní čistoty a nízkou variabilitou jednotlivých šarží, což zajišťuje konzistentní aktivitu a reprodukovatelné výsledky. Výroba větších molekul biologickými prostředky, například pomocí virových vektorů, má potenciál vnést nežádoucí genetický materiál. Ve srovnání s tím jsou malé molekuly bez zvířat ze své podstaty bezpečné, což tuto možnost vylučuje.

Malé molekuly, které se používají jako nástroje k manipulaci s osudy buněk prostřednictvím cílení signálních drah, se stále častěji uvádějí ve výzkumu regenerativní medicíny: k nasměrování buněk určitou vývojovou cestou k požadovanému typu buněk, k přeprogramování somatických buněk na pluripotentní buňky a k udržování buněk v kultuře. Ve výzkumu rakoviny se široká škála malých molekul používá v cílené terapii rakoviny, která se zaměřuje na specifické geny a proteiny v rakovinných buňkách, jež jim umožňují přežít a růst.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 6.1.2023

molekuly propustné přes buněčnou membránu   ID:161

  
Přístroje IonTamer jsou analyzátory zbytkových plynů s časovým průletem (TOF-RGA) pro analýzu plynů.

Přístroje IonTamer měří nepřetržitě a poskytují kalibrovaná hmotnostní spektra v celém rozsahu hmotností (1 - 1200 u/e) až 10krát za sekundu. Data jsou prostřednictvím ethernetového rozhraní přenášena do uživatelského softwaru společnosti Spacetek Technology nebo do systému řízení procesů zákazníka. Tento výkon otevírá nebývalé možnosti řízení procesů a optimalizace výtěžnosti a spolehlivosti.

Přístroje IonTamer jako vysoce výkonné analyzátory zbytkových plynů detekují a monitorují kontaminanty ve vakuových systémech používaných v průmyslové výrobě i ve výzkumu a vývoji. Zabezpečují výrobu a zvyšují kvalitu výrobků tím, že detekují přechodné odchylky od jmenovitých hodnot. Přístroje IonTamer identifikují kontaminanty a usnadňují lokalizaci a opravu poruch.

Všechny materiály použité v přístrojích IonTamer jsou kompatibilní s aplikacemi v náročných průmyslových odvětvích, jako je např. polovodičový průmysl.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 5.1.2023

analyzátory TOF-RGA   ID:140

  
Nová průlomová metoda pro včasnou detekci vícečetných nádorových onemocnění

Pokud je rakovina odhalena v raném stádiu, výrazně se zvyšuje míra přežití, ale dnes se provádí screening pouze u několika typů rakoviny. Mezinárodní studie vedená vědci z Chalmersovy technické univerzity ve Švédsku ukazuje, že nová, dosud netestovaná metoda dokáže snadno odhalit více typů nově vznikajících nádorů najednou - včetně typů rakoviny, které jsou srovnatelnými metodami obtížně zjistitelné.

Nalezení účinných metod pro včasnou detekci několika typů rakoviny současně, takzvaná Multi-Cancer Early Detection (MCED), je novou oblastí výzkumu. Dnešní zavedené screeningové testy jsou specifické pro jednotlivé typy rakoviny, což znamená, že pacienti musí být testováni na každý typ rakoviny zvlášť. Nově vyvíjené testy MCED jsou obvykle založeny na genetice, například na měření fragmentů DNA z nádorů cirkulujících v krvi. Metody založené na DNA však mohou odhalit pouze některé typy rakoviny a mají omezenou schopnost najít nádory v nejranějším stadiu, tzv. stadiu I.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 4.1.2023

detekce rakoviny   ID:129

 


Reklama

 
Mikroplasty usazené na mořském dně se za 20 let ztrojnásobily

Celkové množství mikroplastů usazených na dně oceánů se za posledních dvacet let ztrojnásobilo, přičemž tento vývoj odpovídá typu a objemu spotřeby plastových výrobků ve společnosti. To je hlavní závěr studie vypracované Institutem environmentálních věd a technologií Autonomní univerzity v Barceloně (ICTA-UAB) a Katedrou zastavěného prostředí Univerzity v Aalborgu (AAU-BUILD), která poskytuje první rekonstrukci znečištění mikroplasty ze sedimentů získaných v severozápadní části Středozemního moře s vysokým rozlišením.

Datum: 3.1.2023

znečištění moře mikroplasty   ID:167

  
CRISPR naruby z virů proti bakteriím

Genoví inženýři vyzbrojili viry proti bakteriím. Dali jim arzenál, který v přírodě používají naopak bakterie proti virům. Tým nobelistky Jennifer Doudnaové ale zjistil, že je to tak trochu nošení sov do Athén, protože v přírodě tvoří bakteriální CRISPR nedílnou součást tisíců virů. Ty používají CRISPR jako mocnou zbraň k vzájemným válkám. Virové CRISPRy jsou obrovským příslibem pro genové inženýrství. (podcast)

Datum: 2.1.2023

CRISPR   ID:144

 


 

Novější Novější články

 

Archiv článků:   2021   2022   2023  

 

Doporučujeme články:
  Společnost Waters představuje novou generaci systému Alliance iS HPLC zaměřenou na snížení až 40 % běžných laboratorních chyb
  Přesun dat: Napříč systémy, technologiemi a časem
  Hodnocení automatizovaných řešení manipulace s kapalinami
  Tento detektor MALS pro (U)HPLC a SEC miluje detaily - analyzuje makromolekuly od 2 do 50 nm.
  Metoda totální reflexní rentgenové fluorescenční analýzy (TXRF) - whitepaper
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
DRIVE AFM – špička mezi High-End AFM


 
Přehled přístrojů pro nanovlákna a netkané textilie


 
Novinky Nicolet CZ


 
Novinky BIOTRADE


 
Novinky v e-shopu Verkon, 5/2022


 
2 THETA: Kompletní nabídku odborné literatury najdete zde


 
Labox: Laminární box FBB pro IVF centra

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama