Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   8.6.2023 - 10.6.2023 Veletrh vědy
  9.7.2023 - 12.7.2023 18th European Conference on Solid State Chemistry
  22.9.2023 Coordination Self-Assembly: From Origins to the Latest Advances
  9.4.2024 - 12.4.2024 analytica
 
Reklama

 
90 prvků, které tvoří náš svět

Periodická tabulka 90 prvků vyskytujících se v přírodě, z nichž se skládá vše, s čím se můžeme setkat, byla nakreslena tak, že plocha, kterou prvek zaujímá, udává množství daného prvku v zemské kůře a atmosféře v logaritmické stupnici.

Tabulka barvami rozlišuje hrozbu nedostatku, omezenou dostupnost či dostatečné zdroje jednotlivých prvků. Nedostatek prvku neznamená, že by se daný prvek na zemi přestal vyskytovat, ale problém je v tom, že jeho užitím ve výrobě se postupně rozptýlí v odpadech a z nízkých koncentrací či z odpadů je obtížné je získat.

Datum: 26.4.2022

periodická tabulka prvků   ID:585

 



 
Společnost AMSBIO uvádí na trh nové soupravy pro detekci patogenů

Společnost AMSBIO oznamuje, že do své rostoucí řady souprav pro extrakci nukleových kyselin na bázi magnetických kuliček pro detekci patogenů přidává několik nových produktů.

Souprava MagSi-NA Pathogens MSP (Multiple Sample Pooling) stanovuje nové měřítko pro automatizovanou izolaci nukleových kyselin (RNA a DNA) z respiračních vzorků.

Sdružování vzorků je užitečné v době vysokého počtu testů a nízké prevalence infekcí, kdy tradiční metody screeningu vzorků nejsou nákladově efektivní. To bude zvláště účinné ve školách a zdravotnických zařízeních, kde je třeba pravidelně a komplexně testovat velké množství asymptomatických jedinců, aby se zajistilo rychlé odhalení a kontrola ohnisek nákazy. Při "sdruženém testování" se před extrakcí virové RNA a testováním PCR odebírají a sdružují vzorky od mnoha pacientů. Pokud jsou sdružené vzorky negativní, odpadá nutnost testovat pacienty jednotlivě. Přenosu od pacientů z pozitivních sdružených vzorků lze pak zabránit izolací a opětovným testováním. To umožní laboratořím zpracovat více vzorků a současně snížit náklady na činidla a ušetřit čas.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 23.3.2022

detekce patogenů na více vzorcích   ID:590

 



 
LIMS pohyby dat: Napříč systémy, technologiemi a časem

Software Limsophy LIMS integruje systémy, obchází překážky a odstraňuje technologické mezery

Dnešní laboratoř je přeplněna daty. K udržení efektivity provozu jsou zapotřebí výkonné systémy pro správu laboratorních informací (LIMS). Systém LIMS musí být schopen přesouvat data napříč systémy, technologiemi a časem, aby hodnota investice zůstala zachována.

Datum: 18.3.2022

LIMS, spáva dat   ID:576

 



 
Lipidy na rozhraní světů

Pěkný článek na téma funkce a stavby buněčné membrány. Určeno všem mikrobiologům a jiným zájemcům.
Buněčná membrána buňku odděluje od okolí a chrání ji před vnějšími vlivy. Je-li porušena, buňka umírá. Můžeme ji tedy přirovnat ke skafandru astronautů. Ale příroda došla ve vývoji mnohem dál než lidstvo a s vlastnostmi buněčné membrány se naše skafandry nemohou ani zdaleka rovnat. Buňka totiž nemá k dispozici vesmírnou stanici, v níž by si skafandr mohla svléknout. S buněčnou membránou se rodí, vyvíjí, množí i zaniká.

Datum: 4.3.2022

buněčná membrána, lipidy   ID:574

 


Reklama

 
Užitečná aplikace pro kvantový procesor: Zlepšení spektroskopických měření

Vědci z Varšavské univerzity sestrojili první kvantový procesor v Polsku a využívají ho ve spektroskopii. Ukázali, jak může kvantové zpracování informace efektivně poskytnout informace o hmotě skryté ve světle.

Datum: 28.2.2022

kvantový procesor, spektroskopie   ID:527

 



 
Osvědčené postupy pro předávání znalostí

Fluktuace zaměstnanců je nákladná, a to nejen z hlediska přímých nákladů spojených s přijímáním a zapracováváním nových zaměstnanců, ale také z důvodu ztráty neocenitelných institucionálních znalostí, které si odcházející zaměstnanci odnesou s sebou. V rámci plánování nástupnictví mohou laboratorní organizace začlenit strategie přenosu znalostí, aby tyto informace zachytily a zpřístupnily. Vedoucí pracovníci laboratoří tak mohou učinit podporou uchovávání znalostí po celou dobu působení zaměstnance, používáním osvědčených postupů správy dat a účinným postupem při odchodu, který zahrnuje přenos znalostí.

Datum: 9.2.2022

předávání znalostí, knowledge management   ID:631

 



 
Nová verze systému FreeLIMS umožňuje laboratořím lépe spravovat data a zvyšovat efektivitu

Společnost FreeLIMS oznamuje vydání nové verze svého bezplatného, bezpečného, konfigurovatelného, in the cloud LIMS - FreeLIMS. Nová verze obsahuje řadu nových funkcí a vylepšení, které lépe vyhovují potřebám správy dat a provozním potřebám biobank, klinických, výzkumných a analytických testovacích laboratoří, jako jsou laboratoře pro testování konopí, potravin a nápojů a zemědělské laboratoře.

Nová verze je k dispozici všem laboratořím, které chtějí digitálně transformovat svůj provoz a zajistit tak bezchybnou, rychlejší a bezproblémovou správu laboratoří. Nová verze dále zefektivňuje laboratorní pracovní postupy, zvyšuje propustnost, eliminuje chyby při přepisu, šetří čas a úsilí a zároveň zajišťuje kvalitu a integritu dat.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 18.1.2022

LIMS, laboratorní software   ID:564

 



 
Inženýři vyvíjejí nový open source softwarový nástroj na podporu výzkumu modelování materiálů

Nový softwarový nástroj může urychlit výzkum v oblasti materiálových věd tím, že odstraní zdlouhavý výzkum vlastností materiálů. Výzkumníci z Penn State a Sandia National Laboratories nedávno představili propSym, open-source software na programovací platformě MATLAB, který slouží k výpočtu základních konstant potřebných k popisu fyzikálních vlastností pevných látek, jako jsou kovy, keramika nebo kompozity.

Datum: 11.1.2022

software pro modelování vlastností materiálů, MATLAB   ID:581

 


Reklama

 
Pozoruhodné nanobonbony by mohly uskladňovat vodík

Vodík je slibným zdrojem energie. S jeho využitím se ale pojí praktické problémy, především pokud jde o jeho skladování. Řešení by mohl být nový nanomateriál, který zahrnuje grafen posypaný nanobonbony s jádrem z iridia, hmotou z paladia a „chutným“ obalem z uskladněného vodíku. Takto uložený vodík stačí trochu zahřát a je k dispozici.

Datum: 5.1.2022

úschova energie, vodík   ID:1164

 



 
Nový objev přiblížil vysněnou technologii baterií k realitě

Sodíko-sirná baterie vytvořená inženýry z Texaské univerzity v Austinu řeší jednu z největších překážek, která dosud bránila této technologii stát se komerčně životaschopnou alternativou k všudypřítomným lithium-iontovým bateriím, které pohánějí vše od chytrých telefonů až po elektromobily.

Sodík a síra se jeví jako atraktivní materiály pro budoucí výrobu baterií, protože jsou levnější a dostupnější než materiály, jako je lithium a kobalt, které jsou navíc spojeny s problémy v oblasti životního prostředí a lidských práv. Z tohoto důvodu vědci již dvě desetiletí pracují na tom, aby byly baterie na bázi sodíku při pokojové teplotě životaschopné.

Datum: 10.12.2021

baterie, katalýza   ID:1312

 



 
Tajemství vysoce výkonných nových materiálů pro solární články odhaleno v ohromující jasnosti

Výzkumníci z University of Cambridge použili sadu korelačních multimodálních mikroskopických metod, aby poprvé zviditelnili, proč jsou perovskitové materiály zdánlivě tak tolerantní k defektům ve své struktuře.

Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu solárních panelů je krystalický křemík, ale k dosažení účinné přeměny energie je zapotřebí energeticky náročný a časově náročný výrobní proces k vytvoření požadované vysoce uspořádané struktury destiček.

V posledním desetiletí se jako slibná alternativa objevily perovskitové materiály.

Datum: 30.11.2021

perovskity, mikroskopie   ID:1231

 



 
Vyrobeno první ovladatelné rozhraní plyn-kapalina v nanorozměrech

Při setkání kapaliny s plynem vzniká jedinečná zóna. Molekuly jsou od přírody proměnlivé, mohou přecházet z jednoho stavu do druhého a jedinečným způsobem se spojovat k žádoucím nebo nežádoucím koncům. Rozhraní mezi plynem a kapalinou jsou všudypřítomná v přírodě i technice, od tepla unikajícího z hrnku kávy až po zvyšující se koncentrace molekul v chemických roztocích. Nedostatek nástrojů schopných přesně ovládat tato rozhraní plyn-kapalina však omezuje jejich použití - až doposud.

Výzkumníci z Univerzity prefektury v Ósace vyvinuli první kontrolovatelné rozhraní plyn-kapalina v nanoměřítku. Svůj návrh a experimentální výsledky zveřejnili 14. října v časopise Nano Letters.

Datum: 1.11.2021

nanorozhraní kapalina - plyn   ID:1277

 


Reklama

 
Základy technologie energeticky disperzní rentgenové fluorescence (XRF)

Tradiční využití rentgenové fluorescenční analýzy (XRF) má své kořeny v geologii. Pevné vzorky byly prvními typy vzorků analyzovaných pomocí rentgenového záření. V průběhu let se aplikace rozšířily a dnes zahrnují analýzu slitin, různých typů práškových vzorků až po vzorky kapalin a filtračního materiálu.

Účinek rentgenové fluorescence je založen na excitaci atomů ve vzorku. Na rozdíl od optické spektroskopie zahrnuje excitace spíše interakci s elektrony vnitřního obalu než s valenčními elektrony.

Tato bílá kniha představuje srozumitelný úvod do fyziky a technologie XRF analyzátoru.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 27.10.2021

XRF - základy a principy   ID:1281

 



 
USTC konstruuje kovalentní organické rámcové membrány se sub-2-nanometrovými kanály

Separace iontů pomocí membránové separační technologie má velký význam v oblastech, jako je přeměna a skladování energie, detekce životního prostředí a opětovné využití zdrojů. Membrány se sub-2-nanometrovými kanály mají vysokou rychlost transportu iontů, ale kvůli nedostatku míst s vodíkovou vazbou nedokážou účinně prosévat různé ionty.

Membrány s kovalentním organickým rámcem (COF) s vysoce uspořádanými jednorozměrnými nanokanály, rovnoměrnou velikostí pórů a velkým množstvím míst s vodíkovou vazbou mají široké možnosti využití při separaci iontů.

Datum: 1.10.2021

membránová separace částic   ID:1395

 



 
5 tipů odborníků na strategii a rozšiřování biotechnologického startupu

Zkušený biotechnologický konzultant Dr. Khoa Nguyen se podělil o své nejlepší strategie pro robustní strategii biotechnologického startupu.

Když chcete přejít na biotechnologický startup, je důležité zvážit svou strategii, abyste uspěli. Biotechnologické společnosti musí řešit neuspokojenou lékařskou/technologickou potřebu na trhu. Bez pečlivého vyhodnocení tržního potenciálu hrozí riziko neúspěchu. Dr. Khoa Nguyen, nezávislý biotechnologický konzultant na platformě pro vědce na volné noze Kolabtree, zde nabízí několik rad ohledně strategie biotechnologického startupu.

Datum: 22.9.2021

biotechnologické startupy   ID:797

 



 
Nové třídy látek pro nanomateriály

Chemici z Goetheho univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem vyvinuli dvě nové třídy materiálů v oblasti nanomateriálů a společně se svými partnery z univerzity v Bonnu je zkoumali: poprvé se jim podařilo vyrobit nanokouli z atomů křemíku a stavební kámen pro krystal polovodičů křemíku a germania podobný diamantu. Tyto dvě nové třídy materiálů mají potenciální využití při miniaturizaci počítačových čipů, v obrazovkách s vysokým rozlišením pro chytré telefony a v solárních článcích a světelných diodách s nejvyšší účinností.

Datum: 17.9.2021

nanopolovodiče   ID:781

 


Reklama

 
CytoSMART rozšiřuje možnosti dlouhodobého fluorescenčního zobrazování živých buněk pro simultánní srovnávací studie

Společnost CytoSMART Technologies oznámila uvedení dvou nových fluorescenčních systémů pro zobrazování živých buněk - sady Lux3 FL Duo Kit a Multi Lux3 FL.

Sada CytoSMART Lux3 FL Duo Kit je kompaktní a cenově výhodný zobrazovací systém sestávající ze dvou fluorescenčních mikroskopů, který je určen k porovnávání buněčných kultur vedle sebe. Fluorescenční zobrazovací systém CytoSMART Multi Lux3 FL pro živé buňky se skládá ze čtyř kompaktních přístrojů Lux3 FL vybavených dvěma fluorescenčními (zeleným a červeným) a jedním jasovým kanálem a je určen pro dlouhodobé srovnávací studie a větší výzkumné týmy.

Datum: 13.9.2021

fluorescenční cell-counter   ID:755

 



 
Zářivé megakrystaly, které se samy vytvářejí.

Nové megakrystaly vykazují jedinečné vlastnosti, jako je superfluorescence, a mohou být předzvěstí nové éry ve vědě o materiálech.
Mezinárodní tým vedený výzkumníky z Empa a ETH Zurich se zabývá tvarově upravenými stavebními bloky v nanorozměrech, které jsou až stokrát větší než atomy a ionty. A přestože tyto nano "kostky Lego" na sebe vzájemně působí silou, která je výrazně odlišná a mnohem slabší než síla, která drží pohromadě atomy a ionty, samy vytvářejí krystaly, jejichž struktura se podobá přírodním minerálům. Tyto nové megakrystaly nebo supermřížky, které jsou vyobrazeny na obálce nejnovějšího čísla časopisu Nature, vykazují jedinečné vlastnosti, jako je superfluorescence - a mohou tak zahájit novou éru ve vědě o materiálech.

Datum: 10.6.2021

nanokrystaly   ID:1052

 



 
Lepší porozumění membránám

Nová třída membrán slibuje velmi zajímavé aplikace v oblasti separace materiálů, ať už v biotechnologiích nebo při čištění vody.
Teoretické znalosti těchto polymerních membrán jsou však stále neúplné. Dva vědci z Helmholtz-Zentrum Hereon a z univerzity v Göttingenu nyní představují studii publikovanou v renomovaném vědeckém časopise Chemical Reviews, která tyto mezery ve znalostech identifikuje a ukazuje slibné přístupy k jejich řešení.

Datum: 3.6.2021

membránová separace   ID:944

 


 

Novější Novější články

 

Archiv článků:   2021   2022   2023  

 

Doporučujeme články:
  Ohebné krystalické struktury představují cestu k solidní energetické budoucnosti
  Je opravdu německý odklon od jádra dobrou cestou k udržitelné energetice?
  Malé, ale všudypřítomné
  Zázračný grafen pokořil další významný fyzikální rekord
  Zlepšete své praktické znalosti v oblasti analýzy polymerů
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
DRIVE AFM – špička mezi High-End AFM


 
Přehled přístrojů pro nanovlákna a netkané textilie


 
Novinky Nicolet CZ


 
Novinky BIOTRADE


 
Novinky v e-shopu Verkon, 5/2022


 
2 THETA: Kompletní nabídku odborné literatury najdete zde


 
Labox: Laminární box FBB pro IVF centra

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama