Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  20.3.2019 Webinar: Plan for Success: Choosing and Integrating a LIMS
  21.3.2019 Webinar: Bridging the Gap Between Operational Efficiency and Occupant Experience for the Intelligent Lab Infrastructures of Tomorrow
  26.3.2019 - 28.3.2019 FORUM LABO 2019
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
Reklama
Extrémně jasná a rychlá emise světla

Mezinárodní tým vědců našel vysvětlení, proč určitý druh nanokrystalů, které byly studovány v nedávných letech, září tak jasnými barvami. Tyto nanokrystaly obsahují složky cesium-olověných halidů umístěné v perovskitové mřížkové struktuře.

Datum: 24.1.2018

nanokrystaly, quantum dots, LED, emise světla, perovskit


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Tým vědců z ETH Zurich, IBM Research Zurich, Empa a čtyř amerických výzkumných institucí studoval tzv. quantum dots (pár elektron - díra) z nanokrystalů polovodičových materiálů. Zkoumali, proč jsou jasnější a rychlejší než obdobné quantum dots v jiných strukturách.

Quantum dot je pár elektron - díra, který se vytvoří po absorpci fotonu excitujícího světla. Tento pár má určitou dobu životnosti, než se opět elektron a díra spojí a přitom se vyzáří foton emitovaného světla. Doba životnosti quantum dot je klíčová pro jasnost takového materiálu. Materiály s dlouhou dobou života quantum dot vyzařují velmi málo a jejich stav se označuje jako "dark state". Naopak materiály s krátkou dobou života quantum dot září jasně. Typická quantum dot známých polovodičů má dobu života kolem 20 ns.

Zkoumaný polovodič z nanokrystalů obsahujících cesium-olověné halidy se liší od běžných quantum dots tím, že nemá prakticky žádný dark state a foton se emituje okamžitě (během 1 ns). Toto způsobuje velkou jasnost těchto polovodičů.

Reklama

Nové jasné polovodiče jsou podle vědců nadějnými kandidáty pro blízké praktické uplatnění od televizních displejů, zářičů, až po komunikační prvky ve fotoelektronice. Vědci nyní zkoumají různé varianty objeveného polovodiče a slibují si brzkou aplikaci.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: ETH Zürich / Empa / Maksym Kovalenko

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama