Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168,, předváděcí přístroje z výstavy, 100% stav,...
Kalendář : 7.8.17: částečné zatmění Měsíce
Reklama
Mikroskopické 3-D tištěné rybičky

Mikroskopické rybičky dokážou více, než jen plavat.

Datum: 17.9.2015

nanočástice, mikrorybičky, 3-D tisková technologie


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nanoinženýři v University of California použili 3-D tiskovou technologii k výrobě mikroskopických rybiček (tenších než lidský vlas), které fungují jako mikroroboti. Jsou poháněny peroxidem vodíku a dají se řídit magnetickým polem. Tento proof-of-concept může inspirovat k rozvoji nového odvětví mikrorobotů.

Mikrorybičky dokážou ale více, než jenom plavat. Nanoinženýři byli schopni snadno dodat nanočástice do určitých částí těla rybiček. Platinové nanočástice na ocase reagují s peroxidem vodíku a starají se o pohyb rybiček. Magnetický oxid železa v hlavičce rybičky zase dokáže řídit směr pohybu pomocí magnetického pole. Další nanočástice mohou být umístěny na tělo rybičky a to dává potenciál k nepřebernému množství aplikací.

V rámci proof-of-concept demonstraci výzkumníci umístili na tělo rybičky látky, které neutralizují toxiny. Specificky nanočástice polydiacetylénu (PDA), který zachycuje toxiny podobné včelímu jedu. Vědci zjistili, že plovoucí mikrorybičky dokázaly mnohem rychleji odstranit toxiny z roztoku, než jiné dřívější postupy. Zajímavostí je, že když se PDA naváže na molekulu toxinu, tak se stane fluorescentní a emituje červené světlo. Díky tomu lze snadno sledovat rychlost odstraňování jedu z roztoku.
Reklama

3-D tisková technologie, která byla použita, je založena na rychlé technologii nazývané microscale continuous optical printing (µCOP). Během několika sekund je možno vytisknout řadu mikrorybiček, kde každá měří 120 mikrometrů na délku a 30 mikrometrů na šířku. Jelikož je µCOP metoda digitalizována, výzkumníci mohou snadno experimentovat s různými tvary mikrorybiček, jako je žralok či rejnok manta.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama