Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 27.2.18 - 2.3.18: SALIMA TECHNOLOGY, Výstaviště Brno, Mezinárodní veletrh...
Reklama
Nová rentgenová metoda - detailní obrázky nanostruktur

Jak v materiálové vědě, tak v medicíně, je důležité znát miniaturní nanostruktury, například uhlíková vlákna v materiálech a kostech. Vědci nyní vyvinuli novou metodu zobrazování 3D tomografie, která není založena na absorpci, ale na rozptylu rentgenova záření (X-rays). Technika umožňuje poprvé v historii zobrazit nanostruktury na objektech malých jen několik mm.

Datum: 10.12.2015

rozptylová X-ray tomografie


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

V principu je počítačová tomografie (CT) známa již od 60. let. Jde o to, že se snímá daný objekt z mnoha různých úhlů a počítač pak ze získaných obrazů vypočítá vnitřní trojrozměrnou strukturu vzorku. Nová metoda však místo absorpce využívá rozptyl rentgenova záření.

Obrazně řečeno, jde o metodu podobnou tomu, co vidíme na kompaktním disku (CD) - jelikož se skládá z velice úzkých proužků záznamu, při pohledu prostým okem vidíme jenom výsledek rozptylu světla - duhový obrazec. Pokud bychom však toto CD snímali z různých směrů a pak analyzovali získané duhové obrazce, můžeme se dozvědět o struktuře CD mnohem více, než vidíme prostým okem. Stejný princip je i u rozptylové X-ray tomografie.

Výhodou X-ray tomografie je ovšem tom, že částečně proniká i dovnitř sledovaného objektu. K získání 3D obrazu vnitřní struktury tak potřebujeme více rozptylových obrazců, ale dokážeme tak zobrazit i vnitřní strukturu objektu.

Pro demonstrační účely vědci použili úlomek zubu o velikosti několika mm. Zub obsahuje substanci dentin, který je převážně tvořen kolagenovými vlákny. Pro rozptylovou X-ray tomografii nasnímali 1,4 miliónu obrazů z různých úhlů. Pomocí speciálního algoritmu pak dokázali vypočítat a zobrazit vnitřní strukturu dentinových vláken v zubu.
Reklama

Autoři nové metody říkají, že pro zobrazní vnitřní struktury je zapotřebí snímat relativně větší objekty (několik mm), ale při použití kratších vlnových délek rentgenova záření by bylo možné vizualizovat i objekty v nanometrové škále.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama