Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky        Kontakt 
Kalendář :   27.2.2018 - 2.3.2018 SALIMA TECHNOLOGY
  27.2.2018 - 2.3.2018 EmbaxPrint
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  8.4.2018 - 12.4.2018 BIOMASA
  15.5.2018 - 17.5.2018 Veletrh Věda Výzkum Inovace (VVVI)
Reklama
Studie nalezla vyšší expozici zpomalovači hoření u dětí, než u dospělých

Zpomalovače hoření se již staly běžnou přísadou do nejrůznějších produktů, od náplní peřin až po nábytek. V nové studii se ukázalo, že nejvíce ohroženou skupinou těmito látkami jsou děti.

Datum: 30.12.2015

zpomalovače hoření, negativní působení na lidské zdraví zvláště u dětí


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Zpomalovače hoření jsou již dlouhou dobu v zorném poli ekologů a zdravotníků. Například jeden z bývalých zpomalovačů (polybrominated diphenyl ethers neboli PBDE) byly vyloučeny z produkce již v roce 2005 díky svým negativním účinkům na lidské zdraví. Byly nahrazeny jinými látkami, mezi jinými organophosphate flame retardants (PFR), ale časem se ukazuje, že ani tyto látky nejsou zcela bezpečné. Jeden typ PFR je označen jako možný lidský karcinogen, další mohlou mít vliv na lidskou reprodukci či vývoj.

Problém zpomalovačů hoření je v tom, že jejich působení jsou lidé vystaveni doma takřka nepřetržitě. Kromě nábytku jsou to i různé výrobky pro děti jako kočárky, skákadla, prolézačky, polštářky apod.
Reklama

Výzkumníci testovali moč od více než 40 dětí do věku do 18 měsíců. Ukázalo se, že koncentrace zbytkových produktů PFR u dětí je vyšší, než u dospělých. Navíc se zde našla přímá slouvislost s používáním dětských výrobků - čím více výrobků pro děti, tím více PFR. Nejvíce metabolitů PFR bylo nalezeno u dětí, které navštěvovaly přímo centra pro péči o děti.

Poznámka vydavatele: Nedělejme ukvapené závěry, nové hračky jistě nejsou špatné, ale jak pravili již naši předkové: všeho s mírou...


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama