Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   15.10.2018 - 18.10.2018 Analýza anorganických látek 2018
  23.10.2018 - 26.10.2018 Gaudeamus Brno 2018
  25.10.2018 Webinar: Advances in Cell Culture Technology
  5.11.2018 - 7.11.2018 Příprava a užití referenčních matariálů a mezilaboratorního porovnání zkoušek VII
  15.11.2018 Inovační den: Automatizované řízení a e-mobilita
Reklama
Miniaturní výpočetní element budoucnosti

V roce 1959 známý fyzik Richard Feynman předpověděl vznik miniaturních strojků o rozměrech jen několika atomů. Tato vize zůstávala nenaplněna až do dnešních dnů.

Datum: 1.11.2016

memristor, nové počítačové architektury


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Počítačoví inženýři v University of California Santa Barbara začali experimentovat s tzv. memristory - miniaturními logickými prvky, které dosahují velikosti kostičky o hraně 50 nm. Tyto memristory jsou zajímavé především tím, že kombinují dohromady paměťovou funkci a logickou funkci.

Ve stávajících počítačových architekturách jsou logické obvody odděleny od paměťových oblastí a tím dochází ke značnému zdržení při přenosu informace mezi nimi. Memristory naopak kombinují obě dvě funkce dohromady. Navíc, memristor si pamtauje poslední uchovanou informaci i po výpadku elektrického napájení. Je to založeno na principu, že odpor vnitřního prvku memristoru závisí na posledním protékajícím proudu a jeho směru.

Kombinací paměťové a logické funkce dohromady by bylo možno provádět různé operace současně a lokálně. Toto se zdá být velkou výzvou pro počítačové inženýry v blízké budoucnosti. Navíc, architektura memristoru je navržena tak, aby nemusela odpovídat současné dvourozměrné architektuře obvodů, ale mohla být vrstvena ve třech rozměrech. Vědci předpokládají, že individuální trojrozměrný blok by mohl mít rozměry o hraně 10 nm.

Reklama

Současné nové architektury počítačů, které by dokázaly kombinovat logickou a paměťovou funkci na jednom místě, být uspořádány i ve třech rozměrech namísto jen ve dvou a navíc by dokázaly i mít vlastnosti trvalé paměti při výpadku napájení, jsou nyní na předních místech co se týče cílů vývojářů nových výpočetních systémů. Tyto nové systémy by nejen dokázaly překonat výkonové parametry stávajících architektur, ale mohly by přinést i zcela nové vlastnosti, které by ihned našly uplatnění např. v robotice či medicíně.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama