Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   1.3.2018 - 31.12.2020 Webináře laboratorních technologií na přání
  20.3.2018 Webinar: Avoid FDA Warning Letters and Potential Jail Time – Why Electronic Data Integrity Is Imperative To Your Business
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  29.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
  5.4.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
Reklama
Jednoduchá úprava pro mnohem rychlejší molekulární kamery

Vědci z Rice University vyvinuli zajímavý trik, pomocí něhož lze dosáhnout podstatně vyššího časového rozlišení i s použitím stávajícího vybavení klasickými CCD kamerami v optické mikroskopii.

Datum: 23.11.2016

trik pro rychlou kameru v molekulární mikroskopii


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nová technika se nazývá super temporal resolution microscopy (STReM) a dovoluje sledovat mikroskopicé procesy se stávajícím vybavením klasickými CCD kamerami. Časové rozlišení je až 20x lepší. Typické časové rozlišení běžného CCD prvku je 10 až 100 milisekund.

STReM dokáže zobrazit mikroskopické objekty s rozlišením až 2x leším, než je vlnová délka světla - okolo 250 nm. To je lepší, než je difrakční limit běžného světla.

Proč je použití světla tak významné? Když zde máme elektronovou mikroskopii? Použití světla totiž nenarušuje biologické vzorky, pro něž je energie elektronů v elektronové mikroskopii fatální.

Trik, který používá STReM spočívá v použití rotující masky, která manipuluje s fází procházejícího světla. Získáme tak sadu obrázků, které lze zobrazit i s pomocí běžného CCD prvku.

Reklama

Samozřejmě, tento STReM trik nedokáže nahradik skutečnou kameru s vysokým časovým rozlišením, ale umožňuje významně rozšířit možnosti již stávajícího vynavení za podstatně nižší cenu, než je cena ultra-fast zařízení. Také 3-D informace z mikroskopu se změní na sadu 2-D obrázků, což ale v mnoha případech, například studia fluorescence či absorpce/desorpce na povrchu vůbec nevadí.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Landes Research Group/Rice University

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama