Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   19.5.2024 - 21.5.2024 CzechFoodChem
  20.5.2024 - 21.5.2024 SEMINÁŘ SE ZAHRANIČNÍMI ODBORNÍKY
  30.5.2024 - 1.6.2024 Veletrh vědy
  5.6.2024 - 6.6.2024 Laborexpo 2024
  10.6.2024 - 14.6.2024 ACHEMA 2024
Reklama

 
Na cestě k energeticky úsporným počítačům podobným mozku

Každý dotaz ve vyhledávači, každý text generovaný umělou inteligencí a vývoj, jako je autonomní řízení: V době umělé inteligence a velkých dat spotřebovávají počítače a datová centra velké množství energie. Naproti tomu lidský mozek je energeticky mnohem úspornější. Za účelem vývoje výkonnějších a energeticky úspornějších počítačů inspirovaných mozkem nyní výzkumný tým z oboru materiálových věd a elektrotechniky na Kielské univerzitě (CAU) identifikoval základní požadavky na vhodný hardware. Vědci vyvinuli materiály, které se dynamicky chovají podobně jako biologické nervové systémy. Jejich výsledky byly publikovány v časopise Materials Today a mohly by vést k novému typu zpracování informací v elektronických systémech.

Dynamické zpracování informací namísto sériového.
"Počítače zpracovávají informace sériově, zatímco náš mozek zpracovává informace n paralelně a dynamicky. To je mnohem rychlejší a spotřebovává to méně energie, například při rozpoznávání vzorů," říká Prof. Dr. Hermann Kohlstedt, profesor nanoelektroniky a mluvčí Kolaborativního výzkumného centra 1461 "Neurotronika" na Kielské univerzitě. Výzkumníci chtějí využívat přírodu jako zdroj inspirace pro nové elektronické komponenty a počítačové architektury. Na rozdíl od běžných počítačových čipů, tranzistorů a procesorů mají zpracovávat signály podobně jako neustále se měnící síť neuronů a synapsí v našem mozku.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 10.1.2024

umělá inteligence, počítačová architektura   ID:230

 



 
Jiří Hlavenka: Češi jsou dobří tvůrci produktů. Obchod ale dělat neumí

Když někdo na Západě přijde se startupovým nápadem, obvykle přemýšlí hlavně o trhu, obchodu, marketingu. Investor a podnikatel Jiří Hlavenka řekl v rozhovoru pro Export.cz, že Češi jsou spíše velmi dobří tvůrci produktů, možná v něčem lepší než Silicon Valley.

Datum: 9.1.2024

uplatnění startupů na trhu   ID:216

 



 
Snadná analýza vína - whitepaper

Titrační aplikace pro víno připravené k použití.

Senzorické vlastnosti vína jsou ovlivněny mnoha faktory; jak vnitřními, jako je kvalita hroznů, tak vnějšími, jako je zrání v sudech. Jsou mimo jiné ovlivňovány kyselostí, pH, redukujícími cukry, chloridy a oxidem siřičitým. Tyto parametry ovlivňují proces kvašení a vývoj chuti a vůně. Hrají také roli při udržování zdravého mikrobiálního prostředí vína a potlačují nežádoucí mikroorganismy.

Například správně použitý oxid siřičitý působí nejen jako antimikrobiální činidlo, které ničí bakterie, jež mohou způsobit nežádoucí druhotné kvašení, ale působí také jako antioxidant a zachovává barvu vína. Naopak přílišné množství oxidu siřičitého zanechává ve víně nepříjemné aroma. Podobně i další parametry, jako je pH a kyselost, jsou důležité pro udržení rovnováhy chutí, chuti v ústech a kyselosti.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 8.1.2024

titrační analýzy v potravinářství, víno, whitepaper   ID:220

 



 
Ve třetí výzvě Technologické inkubace je největší zájem o sektor Tech4Life

V pondělí 18. prosince uzavřela agentura CzechInvest příjem žádostí do třetí výzvy projektu Technologická inkubace. Celkem jich bylo podáno 169. V pořadí druhá letošní výzva se poprvé otevřela všem oblastem inovací, a tak na podporu mohly dosáhnout i projekty zaměřené na biotechnologie, pokročilé materiály, zdravotnictví nebo bezpečnostní řešení. CzechInvest má připraveno pro tuto výzvu 124 milionů korun.

Datum: 5.1.2024

věda a výzkum, startupy   ID:219

 


Reklama

 
Materiálová magie: Špetka grafenu razantně zvýší vodivost mědi

Grafen je jako kámen mudrců dneška. Přidáte ho k nějakému normálnímu materiálu a dočkáte se vylepšení klíčové vlastnosti. Přimíchání grafenu do mědi udělá elektrický vodič s nižším teplotním součinitelem elektrického odporu. Možnosti uplatnění jsou nedozírné, měděné vodiče se používají prakticky všude.

O grafenu, tedy 2D formě uhlíku s téměř magickými vlastnostmi, jsme už toho slyšeli hodně. Některé aplikace vznikly, řada nadějí se (zatím) nenaplnila. V poslední době se stále častěji objevují aplikace, v nichž grafen funguje jako vzácná přísada, takový kámen mudrců jednadvacátého století. Do běžného materiálu, jako je třeba beton, se přimíchá nevelké množství grafenu. Vlastnosti materiálu se pak změní, jako kouzlem. Například beton se stane mnohem pevnějším.

Datum: 4.1.2024

grafen, elektrická vodivost mědi   ID:244

 



 
Kdo jsou nejvýznamnější osobnosti světové vědy za rok 2023?

Jaderná fyzička, ministryně i vědec, který odhalil podvody u svého kolegy – časopis Nature vydal svůj pravidelný žebříček Nature 10. A letos přidal ještě něco navíc. Kdo jsou podle prestižního vědeckého časopisu nejdůležitější osobnosti, které letos formovaly svět vědy?

Datum: 3.1.2024

věda a výzkum   ID:255

 


 

Novější Novější články

 

Archiv článků:   2022   2023   2024  

 

Doporučujeme články:
  Spojení syntetické biologie a 3D tisku vytváří programovatelné živé materiály
  Zeptej se vědce! pomáhá překonat bariéru nesmělým vědcům
  Nové způsoby jemného vyladění elektrochemie
  Patent Index 2023: Česku narostl počet evropských patentů, daří se mu v přístrojové technice a chemii
  Společnost PEAK Scientific uvádí na trh energeticky nejúčinnější laboratorní generátor dusíku
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
2 Theta: Naše vlajkové lodě Izotachoforéza, kapilární elektroforéza


 
Biogen: Odběr vzorků a jejich transport v pokojové teplotě


 
Nukleární medicína. MGP: v současné době jsme certifikovanými distributory radiofarmak v České republice a na Slovensku firem AAA, Eckert and Ziegler, GE Healthcare a Izotop.


 
DRIVE AFM – špička mezi High-End AFM


 
Přehled přístrojů pro nanovlákna a netkané textilie


 
Novinky Nicolet CZ


 
Novinky BIOTRADE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama