Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   5.10.2020 - 9.10.2020 Mezinárodní strojírenský veletrh
  19.10.2020 - 22.10.2020 Analytica 2020
  4.11.2020 - 5.11.2020 Lab Innovations 2020
  11.11.2020 - 13.11.2020 Týden výzkumu a inovací pro praxi a životní prostředí - TVIP
  16.3.2021 - 19.3.2021 AMPER 2020
Reklama
Membránové reaktory mohou významně přispět k hledaným uzavřeným uhlíkovým procesům

Uzavřené uhlíkové cykly (kde neodchází žádný CO2) mohou hrát významnou roli v chemickém a energetickém průmyslu budoucnosti. Vědci z Fraunhofer IKTS ve spolupráci s Thuringian company MUW-SCREENTEC GmbH vyvinuli nový membránový reaktor, na kterém se mohou odehrávat základní katalyzované děje současně.

Datum: 25.6.2018

skleníkový plyn, uchování energie z obnovitelných zdrojů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Uzavřený uhlíkový cyklus je založen na současné přeměně CO2 na energeticky využitelné složky s pomocí energie - ideálně z obnovitelných zdrojů. Jako příklad může sloužit přeměna CO2 na snadno využitelnou a skladovatelnou surovinu - metanol. Nazývá se to “power-to-liquid“ princip. Metanol se pak dá snadno využít k následné přeměně na energii či použít jako surovina v chemickém průmyslu.

V současnosti bylo oddělování vody při reakci vodíku s CO2 samostatným a procesně obtížným krokem. Vyžadovalo to také hodně energie. S pomocí tzv. membránového reaktoru může chemická reakce složek probíhat současně s oddělováním vody v jednom přístroji. Koncept byl připraven a v praxi demonstrován vědci z Fraunhofer Institute for Ceramic Technologies and Systems IKTS a MUW-SCREENTEC GmbH. Výtěžek celého reakčního kroku dosáhl 60% namísto dosavadních 20%.

Membránové reaktory se mohou účastnit také opačného procesu - přeměně metanolu na jiné chemické látky. Alternativou jsou dimetyl eter nebo formaldehyd. Tomu se říká “power-to-chemicals strategy".

Reklama

Vědci se nyní soustředí na dosažení dostatečné stability membránového reaktoru a jeho katalytických vlastností. Pokud se to povede, bude to významný krok ke snížení emisí CO2 a vytvoření způsobu, jak uchovávat energii z nestabilních, ale obnovitelných zdrojů.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Fraunhofer IKTS

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama