Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   8.9.2020 - 11.9.2020 Process show
  22.9.2020 - 24.9.2020 European Research and Innovation Days
  29.9.2020 - 4.10.2020 Týden inovací
  30.9.2020 Webinář: Aktuálně z rešeršních služeb pro potřeby farmakovigilance a materiovigilance
  1.10.2020 SCI-PO 2020 VEŘEJNÁ POLITIKA V OBLASTI VÝZKUMU, VÝVOJE A INOVACÍ
Reklama
Zlepšení levných diodových laserů pro precizní měření

Vědci přišli na zajímavý způsob, jak zpřesnit a zúžit spektrum vlnových délek emitovaných levnými diodovými lasery (jako v laserovém ukazovátku), čímž se tyto diodové lasery mohou stát užitečným zdrojem levného monochromatického světla pro spektrometry, speciální detektory, ale i levné senzory například v mobilních telefonech.

Datum: 12.11.2018

monochromatické diodové lasery, spektrometrie, senzory


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Běžné diodové lasery emitují monochromatické světlo v prakticky libovolné oblasti viditelného záření, ale jejich spektrum není čisté a je rozmazané (v rozsahu cca 10 nm). Toto znamená, že je nelze použít pro přesná měření například ve spektrometrech a místo nich je nutno použít drahé monochromatické lasery využívající k vyčištění spektra např. optické mřížky.

Ruští fyzikové z Russian Quantum Center (RQC), Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT), Lomonosov Moscow State University (MSU) a Samsung R&D Institute Russia nalezli metodu, jak výrazně zúžit spektrum těchto diodových laserů, což znamená, že je bude možno použít v mnoha aplikacích, kde to dosud nebylo možné. Jde například o spektrometry, lidary pro samo-řiditelné automobily, chemické analyzátory jako příslušenství ke smartphonům, bezpečnostní monitory stability například u mostů, staveb, plynovodů apod.

Metoda se nazývá "frequency comb", což znamená frekvenční hřebínek - laserové zařízení emituje světelné pulsy jednotlivých vlnových délek. Každý puls je velice krátký - trvá několik femtosekund. Výsledkem je spektrum složené z velice krátkých pulsů jednotlivých vlnových délek - podobně jako nožičky na hřebínku. Tato technika byla představena poprvé v roce 2005 dvěma vědci - laureáty Nobelovy ceny za fyziku.

Pomocí těchto velice přesných monochromatických pulsů je možno provádět exaktní spektrometrická měření a obecně měření všude tam, kde je vyžadována vysoká monochromaticita záření (měření délek, navigace apod.).

Podstatou nové metody je použití tzv. mikrorezonátorů - kruhových průsvitných elementů. Aplikací těchto mikrorezonátorů lze běžný diodový laser přeměnit ve zdroj vysoce monochromatického záření při zachování jeho pozitivních vlastností - miniaturních rozměrů a nízké ceny. Monochromaticita záření přitom vzroste cca miliardkrát - šířka spektra se zúží na několik attometrů.

Reklama

Pokud se povede standardní výroba těchto vysoce monochromatických a přitom levných diodových laserů, bude je možno aplikovat na mnoha místech, kde použití drahých laserů nebylo možné - levná spektrometrie, přenosné senzory, bezpečnostní monitory konstrukcí, telekomunikace.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Pavlov NG et al./Nature Photonics

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama