Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   5.5.2021 - 6.5.2021 Akademické spin-off společnosti a jejich podpora prakticky
  5.5.2021 REGON květen 2021
  11.5.2021 - 13.5.2021 LAB MANAGER DESIGN DIGITAL SUMMIT
  11.5.2021 Získejte jako firma maximum ze spolupráce s výzkumem! On-line konference zdarma
  18.5.2021 - 21.5.2021 AMPER 2021
Reklama
Míchání nemíchatelného

Vědci z Tokyo Institute of Technology nalezli nový přístup k výrobě materiálů s dosud nevídanými fyzikálními a chemickými vlastnostmi. Jde o použití speciálního propojovače, který dovoluje propojit řetězce jinak nemísitelných polymerů. Takovéto materiály by mohly kombinovat vlastnosti obou polymerů a vytvořit například samo-obnovující se materiál.

Datum: 6.2.2020

CPL, polymery, propojování řetězců molekul


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nový přístup se nazývá BITEMPS linkers, který dokáže vytvořit kovalentní (pevné) vazby ve směsi dvou polymerů, pokud je vystavíme teplotě vyšší než 80°C.

Běžné polymery obsahují dlouhé řetězce opakujících-se molekul. V přírodě jsou zcela běžné (DNA, proteiny...), uměle byly vytvořeny přibližně před 100 lety. Dokážeme volit jednotlivé jednotky (monomery) tak, abychom dosáhli požadovaných fyzikálně-chemických vlastností.

Novou cestou v tvorbě polymerů je jejich vzájemné propojování. Jedná se o Cross-linked polymers (CPLs), jejichž jednotlivé části jsou k sobě navázány pomocí tzv. cross-linker molekul. Jedná se o trojrozměrné propojování.

Vědci z Tokyo Institute of Technology dokázali překonat hlavní překážku při mísení různých polymerů obsahujících uhlík, jenž je náchylný k oxidaci. Použili speciální molekuly zvané BiTEMPS, které vytvářejí vazby na základě kovalentní vazby síra-síra.

Reklama

Vědci si od použití CPL metod při výrobě polymerů slibují nalezení zcela nových možností při designování materiálů s požadovanými fyzikálně-chemickými vlastnostmi. Říkají, že jsou teď teprve na začátku nové éry polymerů CPL.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Angewandte Chemie

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama