Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   9.9.2024 - 12.9.2024 Odběry vzorků, kurz
  2.10.2024 Oznamování nebezpečných chemických směsí dle PCN formátu, teoreticky i prakticky
  7.10.2024 - 9.10.2024 Organická analýza, kurz
  8.10.2024 - 11.10.2024 Mezinárodní strojírenský veletrh
  17.10.2024 Chemická legislativa pro začátečníky
Reklama
Odkaz na tento článek je zde publikován s laskavostí serveru Chemeurope.com. Klikněte na titulek:

Baterie příští generace by mohly být organické, bez kobaltu a s dlouhou životností

V souvislosti s přechodem na "zelenější" zdroje energie prudce roste poptávka po dobíjecích lithium-iontových bateriích. Jejich katody však obvykle obsahují kobalt - kov, jehož těžba má vysoké ekologické a společenské náklady. Vědci nyní v časopise ACS Central Science uvádějí, že vyhodnotili katodový materiál na bázi uhlíku, který by mohl nahradit kobalt a další vzácné a toxické kovy, aniž by to bylo na úkor výkonu lithium-iontových baterií.

Lithium-iontové baterie dnes pohánějí vše od mobilních telefonů přes notebooky až po elektromobily. Jedním z omezujících faktorů pro realizaci celosvětového přechodu na energii vyráběnou z obnovitelných zdrojů - zejména pro přechod od automobilů poháněných benzinem k elektromobilům - je nedostatek a obtížnost těžby kovů, jako je kobalt, nikl a hořčík, které se používají při výrobě katod dobíjecích baterií. Předchozí výzkumníci vyvinuli katody z hojnějších a levnějších materiálů obsahujících uhlík, včetně organosirných a karbonylových sloučenin, ale tyto prototypy se nemohly vyrovnat energetickému výkonu a stabilitě tradičních lithium-iontových baterií.

Mircea Dincă a jeho kolegové proto chtěli zjistit, zda by jiné katodové materiály na bázi uhlíku mohly být úspěšnější. Možná našli vhodného kandidáta v bis-tetraaminobenzochinonu (TAQ). Molekuly TAQ tvoří vrstevnaté pevnolátkové struktury, které mohou potenciálně konkurovat tradičním katodám na bázi kobaltu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 26.1.2024

baterie

Reklama
Reklama

Reklama