Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   7.12.2022 Letem informačním světem 2022 aneb Setkání ve stylu Medistylu
  3.3.2023 - 5.3.2023 OPTA
  21.3.2023 - 23.3.2023 AMPER 2023
  9.4.2024 - 12.4.2024 analytica
 
Reklama

 
Čistší než čisté: Vyrobte si své ultra čisté kyseliny sami - pro stopové analýzy, kterým můžete důvěřovat

Systémy sub-boiling pro destilaci a odpařování šetří až 90% nákladů na stopovou analýzu.
V ultrastopovém rozsahu méně než 1 ppm kazí výsledky analýzy i ty nejmenší nečistoty. Ultračistá rozpouštědla a nádoby bez reziduí jsou proto nutností. Sub-varné destilační systémy subPUR, duoPUR, subCLEAN AC a traceCLEAN umožňují snadnou přípravu rozpouštědel a reakčních nádob pro ultrastopovou analýzu. Aby byl zajištěn bezpečný provoz i při agresivních rozpouštědlech, lze všechny systémy plnit a čistit automaticky, aniž byste museli otevírat destilační přístroj. Pokud dojde k přehřátí, integrované bezpečnostní spínače přeruší napájení. Víceizolované pouzdro přístroje subCLEAN AC umožňuje jeho instalaci mimo digestoř, což šetří cenné místo uvnitř. Díky pouzdru z PTFE můžete dokonce snadno destilovat kyselinu fluorovodíkovou (HF).traceCLEAN zajišťuje, že váš nástroj je bez reziduí napařováním vašich reakčních nádob destilovanou kyselinou, čímž vám zajistí výsledky stopové analýzy, kterým můžete věřit.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístrojů pro přípravu čistých kyselin.
(článek je v angličtině)

Datum: 30.12.2020

ultračisté kyseliny pro stopovou analýzu   ID:730

  
Nová znovupoužitelná EB-deska od společnosti eNUVIO

eNUVIO oznamuje uvedení první zcela znovu použitelné 3D mikrodestičky pro buněčné kultury na trhu.
Vědecký výzkum v současné době spotřebovává velké množství plastů na jedno použití - od sérologických pipet a špiček pipet po lahvičky a kultivační mikrodestičky - to je jen několik z mnoha plastových předmětů, které jsou každý den házeny do odpadků v laboratořích. Úplně opakovaně použitelná deska EB od společnosti eNUVIO přichází na trh ve správný čas, protože poptávka po mikrodeskách pro buněčné kultury 3D je vysoká, konvenčních plastových desek je v současné době nedostatek a pohyb nulového odpadu je v laboratořích stále populárnější. Stejně jako u mnoha nových ekologicky šetrných variant není překvapením, že opakovaně použitelná a prakticky nezničitelná deska EB-Plate přichází s vyššími náklady ve srovnání s jejími plastovými protějšky. Podle společnosti se nové desky platí přibližně po 5-8 použitích a lze je opakovaně použít mnohokrát. Jde od destičku s 96 mikrojamkami.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti EB-desek od eNUVIO.
(článek je v angličtině)

Datum: 29.12.2020

EB-desky, znovupoužitelné   ID:737

  
Elektronická hlenka našla řešení „obchodního cestujícího“ v rozumném čase

Hlenky jsou skvělé optimalizátorky. Bravurně řeší neblaze proslulý Problém obchodního cestujícího. Japonský tým užasl natolik, že postavil biomorfní elektronickou hlenku. A jak se zdá, tak to trefili. Optimalizuje jako divá. Do budoucna by se elektronické hlenky mohly rozlézt do počítačů a do Internetu věcí.

Datum: 28.12.2020

problém obchodního cestujícího, optimalizace, hlenka   ID:690

  
QuantumScape vyvíjejí revoluční lithium-kovové baterie s pevným elektrolytem

Baterie s pevným elektrolytem bývají skvělé v hustotě uložené energie. Nová technologie od QuantumScape k tomu ještě navíc přidává rychlé nabíjení, dlouhou životnost a odolnost vůči velkému rozmezí teplot. Jestli to tahle baterie dotáhne až do průmyslové výroby, mohl by z toho být převrat v elektromobilech.

Datum: 23.12.2020

Li-ion baterie   ID:726

 


Reklama

 
Jiří Koleček: Program Interreg je výborným nástrojem, jak přenést dopady výzkumu do praxe

Devítidílný seriál o financování vědecké kariéry v life sciences v ČR doplňuje server Věda a výzkum o rozhovor s Jiřím Kolečkem z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který se podělí o své zkušeností s programem Interreg. V rozhovoru se dozvíte, jaké výhody program přináší a jak lze efektivně rozvíjet regionální přeshraniční spolupráci.

Datum: 22.12.2020

věda a výzkum, Interreg   ID:791

  
Příběh mRNA vakcíny

Je to příběh, který začal před třemi desetiletími, s málo známými vědci, kteří se odmítali vzdát. Po celou tu dobu snili o zdánlivě nekonečných možnostech na míru vyrobené messengerové RNA (mRNA). Avšak přeměnit vědecký sen na lékařskou realitu bylo a je obtížnější, než bychom si vůbec dokázali představit. Ačkoli je výroba relativně snadná a rychlá ve srovnání s tradiční výrobou vakcín, žádná mRNA vakcína ani léčivo doposud nezískaly schválení pro použití u člověka.

Datum: 21.12.2020

mRNA vakcíny, covid   ID:728

  
Genetický trikordér: Aplikace iGenomics je první kapesní laboratoří na čtení DNA

Nanopórové čtení sekvencí zázračně zvětšuje možnosti vědy i medicíny. S aplikací iGenomics a nanopórovou čtečkou MinION si přečte DNA úplně každý, kdykoliv a kdekoliv. Připravte se na věk rozšířené biologické reality, se spoustou výhod, vylepšení a samozřejmě také nových rizik.

Datum: 18.12.2020

čtení DNA v kapesním přístroji   ID:983

  
Prečo je nový koronavírus infekčnejší než pôvodca SARS?

Aby vírus mohol infikovať bunku, musí sa s ňou najprv spojiť, a potom preniknúť do jej vnútra. Prvým krokom pre SARS-CoV-2, ktorý spôsobil pandémiu covid-19, pri interakcii s ľudskými bunkami je väzba vírusového S-proteínu, na ktorom je špecifické väzbové miesto, s bunkovým receptorom ACE2 (Vesmír 99, 344, 2020/6). Podobne s bunkou reagoval aj starší SARS‑CoV, ktorý v rokoch 2002–2003 spôsobil epidémiu SARS.
Napriek identickým bunkovým receptorom je vírus SARS-CoV-2 oveľa infekčnejší než SARS-CoV. Ako tento fenomén vysvetliť?

Datum: 17.12.2020

covid, SARS, infekce   ID:720

 


Reklama

 
Určete C, H, N a S rychle a spolehlivě

Firma Elementar nabízí sadu přístrojů pro snadnou prvkovou analýzu ropy, uhlí, náhradních paliv, dřeva, plynu a LPG.
Kromě klasického stanovení výhřevnosti uhlí nebo ropy se soustředí na čistotu tuhých paliv a ekologické postupy výroby energie. Ať už se jedná o paliva, biomasu nebo spalitelný odpad - analyzátory dokážou detekovat stopy toxinů v životním prostředí, jako je síra, dusík a chlor. Hlavní rysy:
- Analyzátory prvků s velkým rozsahem vážení a velkým dynamickým rozsahem koncentrací prvků a poměru prvků pro bezpečnou analýzu nehomogenních látek, jako jsou pevná paliva.
- Analyzátory prvků pro spolehlivou detekci síry a dusíku při velmi nízkých koncentracích.
- Stanovení chloru je volitelné
- Uživatelsky přívětivý design, např. Podávání vzorků během provozu i běžná údržba bez použití nástrojů
- Nízké náklady na investice a analýzu
- Optimalizovaná spalovací technika i pro obtížné matrice nebo velké hmotnosti vzorků
- 10 let doživotní záruka na pec
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístrojů Elementar.
(článek je v angličtině)

Datum: 16.12.2020

prvková analýza paliv   ID:714

  
Masarykova univerzita ve spolupráci s i&i Prague založila nový spin-off

Novou spin-off společnost pod názvem CasInvent Pharma, a.s. založila v uplynulých dnech Masarykova univerzita (MU) ve spolupráci investičním partnerem i&i Prague, s.r.o. s cílem umožnit další vývoj nových sloučenin, které by se mohly uplatnit coby léčiva na některé typy leukémií, lymfomů a solidních nádorů.

Datum: 15.12.2020

spin-off, Masarykova Univerzita   ID:777

  
Flexibilní teplotně závislé určování obsahu uhlíku v pevných látkách

Firma Elementar představuje přístroj Soli TOC cube pro měření obsahu uhlíku pomocí analýzy prvků.
Lze měřit total organic carbon (TOC), total inorganic carbon (TIC), residual oxidizable carbon (ROC). Pomocí programového řízení teploty lze měřit i TOC400. Není zapotřebí žádné přípravy vzorků pomocí kyselin.
Soli TOC cube nabízí nepřekonatelný rozsah 0,001 – 100 % uhlíku. Přesné programování teploty zajišťuje vysokou reprodukovatelnost měření.
Soli TOC cube je určen pro zjednodušení rutinních každodenních prací v režimu 24/7.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti přístroje Soli TOC cube.
(článek je v angličtině)

Datum: 14.12.2020

analýza prvků, TOC   ID:776

  
Výsledky měření do 30 sekund: nejrychlejší kyslíková elektroda na trhu

Stanovte rozpuštěný kyslík ve vodných roztocích přesně - na místě, bez potřeby chemikálií.
Ať už je vaším vzorkem šťáva, víno, voda z vodovodu nebo povrchová voda, s O2-Lumitrode můžete rychle a snadno určit obsah rozpuštěného kyslíku. Extrémně snadná manipulace a jednoduché čištění robustního krytu snímače vám ušetří drahocenný čas. Optický senzor je zcela bezúdržbový a snadno se kalibruje.
Pokud je nutné vyměnit víčko snímače, je to indikováno včas, abyste zajistili spolehlivé výsledky.
Zkombinujte kyslíkovou elektrodu s robustními přenosnými měřicími přístroji pro měření hodnoty pH a vodivosti.
Díky ergonomickému designu lze nástroje pohodlně ovládat pouze jednou rukou a druhou ruku ponechat volnou, abyste drželi elektrodu (y) v médiu, ve kterém se měření provádí.
Přístroje jsou navrženy tak, aby byly prachotěsné a vodotěsné a mají certifikát IP67, což je obrovská výhoda zejména při použití venku. I ve vzorcích solného roztoku můžete měřit přesný obsah rozpuštěného kyslíku mezi 0 a 20 mg/l v kombinaci s vodivostí.
(článek je v angličtině)

Datum: 10.12.2020

měření volného kyslíku   ID:720

 


Reklama

 
Česká hlava vyhlásila výsledky soutěže pro nejlepší české vědce

Česká hlava společně s Úřadem vlády ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu udělily ceny za nejlepší vědecké projekty letošního roku. Ty byly v letošním roce uděleny pěti laureátům. Porota složená z předních vědců udělila ceny již v 19. ročníku. Česká hlava je nejvyšší ocenění, které může vědec v České republice získat.

Datum: 9.12.2020

věda a výzkum   ID:731

  
Tomáš Jungwirth: Naše počítačové součástky se podobají neuronům v mozku

Objevy známého českého fyzika Tomáše Jungwirtha, kterých dosáhl společně se svým týmem z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, ukazují směr k mnohonásobně výkonnějším a rychlejším počítačům budoucnosti. Čeští vědci se tak podílejí na velkých proměnách elektroniky i fungování umělé inteligence.

Datum: 8.12.2020

počítače, neurony, spintronika, umělá inteligence   ID:779

  
Mikrospektrometr o velikosti špičky prstu

Firma Hamamatsu dodává spektrometry pro nejrůznější použití. Její specialitou je mikrospektrometr - ultrakompaktní hlava spektrometru o velikosti prstu integrující technologie MEMS (Micro Electro Mechanical Systems) a obrazové snímače - pro použití v ručních měřicích přístrojích. Tyto spektrometry, i když kompaktní, obsahují všechny potřebné komponenty vč. světelného zdroje, komory pro vzorky, detektor a všechny potřebné optické komponenty. Jsou také dodávány s vyhrazeným softwarem, který nejen řídí hardware a nastavení měření, ale také nabízí řadu analytických funkcí.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti mikrospektrometů Hamamatsu.
(článek je v angličtině)

Datum: 7.12.2020

mikrospektrometr   ID:1078

  
Efektivní automatické třídění cenných vzorků

Společnost Micronic, lídr v oblasti inovativních řešení pro ukládání a automatizaci vzorků, uvádí na trh manipulátor HT500. Je určen pro označování klasických 96-studničkových testovacích desek a zkumavek pomocí čárového kódu. Snadné načítání informací umožňuje propojení přes USB i do již existujícího LIMS software.
(článek je v angličtině)

Datum: 4.12.2020

označování vzorků pomocí barcode, LIMS   ID:829

 


Reklama

 
Minimálně invazivní technika pro extrakci mezibuněčné tekutiny ISF

Vědci vyvinuli techniku, jak upevnit na náplast řadu mikrojehliček, které extrahují dermal interstitial fluid (ISF) - mezibuněčnou tekutinu. ISF obsahuje mnoho látek, podobně jako krev. Pomocí analýzy ISF lze sledovat nejen obsah glukózy (zapotřebí při monitorování cukrovky), ale i farmakokinetiku a obsah látek specifických jen pro kůži (masti, pesticidy a jiné látky vstřebávané kůží). Tato technika je mnohem méně invazivní, než odběry krve při monitorování cukrovky a mohla by najít své uplatnění při průběžném sledování potřebných parametrů v ISF - kinetika působení léků, chorobné stavy a obdobné informace, které jinak získáváme jen z krve - stačí nalepit náplat a připojit monitor.
(článek je v angličtině)

Datum: 3.12.2020

analýza mezibuněčné tekutiny ISF   ID:769

  
Mikroreaktory v podobě živých kapiček vyrábějí vodík pro energetiku

Vodík by chtěl pro energetiku každý. Jen ho přijatelným způsobem vyrábět ve velkém. Nová technologie kapičkových mikroreaktorů se živými řasami a bakteriemi nabízí výrobu vodíku za běžných podmínek. Vývoj je sice na počátku, podobné fotobiologické technologie ale mají slušný potenciál.

Datum: 2.12.2020

biotechnologie, výroba vodíku   ID:726

  
Protein Purification Handbooks

Firma GE Healthcare nabízí příručky, které se zabývají různými metodami čištění proteinů. Jsou zde popsány principy a metodologie. Jsou vhodné nejen pro začátečníky, ale i pro experty, protože přinášejí množství užitečných rad.
Jsou zde popsány ověřené strategie od mikrogramového množství pro laboratorní analýzy, až po tunová množství pro průmysl.
Příručky se zabývají metodami:
- Affinity Chromatography (protilátky, značkované proteiny, specifické skupiny biomolekul)
- Ion Exchange Chromatography (včetně pokročilých technik Capto™ a Sepharose™)
- Size Exclusion Chromatography (včetně nejnovější Sephadex™)
Kompletní přehled najdete na gelifesciences.com/handbooks v PDF verzi.
Další pokračování článku popisuje vlastnosti příruček včetně odkazů na ukázky ve formě videí na YouTube.
(článek je v angličtině)

Datum: 1.12.2020

příručky o metodách čištění proteinů   ID:986

  
Mládě z umělé dělohy

Průlomový počin v oboru tkáňového inženýrství se podařil týmu Anthonyho Ataly z amerického Wake Forest Institute for Regenerative Medicine. V laboratoři vytvořenou umělou dělohou přivedli na svět zdravé jedince. Poslechněte si komentář prof. Jaroslava Petra.

Datum: 30.11.2020

tkáňové inženýrství, umělá děloha   ID:753

 


Reklama

 

 

Archiv článků:   2020   2021   2022  

 

Doporučujeme články:
  Pavel Šebek: Farmaceutický průmysl může transformovat českou ekonomiku
  Čeští vědci spolupracují na evropském otevřeném webovém vyhledávači
  Metamateriál pro terahertzový věk
  Technická poznámka - Mikroskopie generace druhé harmonické s konfokálním mikroskopem RMS1000
  Objevování nových materiálů pomocí strojového učení
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
Novinky BIOTRADE


 
Novinky v e-shopu Verkon, 5/2022


 
2 THETA: Kompletní nabídku odborné literatury najdete zde


 
Labox: Laminární box FBB pro IVF centra


 
PE Systems: Nový multikvadrupólový ICP-MS spektrometr NexION 5000


 
Čerpadla Kouřil: Na našich stránkách naleznete přehled technických údajů a cen čerpadel, dávkovačů i příslušenství.


 
Bestseller: FastPrep-24™ 5G. Nejpokročilejší systém homogenizace vzorků, který je použitelný pro genomiku, proteomiku a další analýzy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama