Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   26.8.2024 - 29.8.2024 76. sjezd chemiků
  9.9.2024 - 12.9.2024 Odběry vzorků, kurz
  7.10.2024 - 9.10.2024 Organická analýza, kurz
  8.10.2024 - 11.10.2024 Mezinárodní strojírenský veletrh
  24.10.2024 - 25.10.2024 Konference pro vývoj, výrobu a kontrolu léčiv
Reklama

   
  Společnost Waters stanovuje nové standardy pro výkon a rychlost s vysokým rozlišením s hmotnostním spektrometrem Xevo MRT

  - Hmotnostní spektrometr Waters Xevo™ MRT využívá novou generaci technologie multireflexní doby letu, která poskytuje ve své třídě nejlepší kombinaci vysokého rozlišení a rychlosti bez snížení analytického výkonu.i
  - Poskytuje až šestinásobné rozlišení při maximální rychlosti a až dvojnásobnou hmotnostní přesnost oproti konkurenčním systémům,ii což vědcům umožňuje zpracovat více vzorků za kratší dobu pro rozsáhlý biomedicínský výzkum a studie epidemiologického typu.
  - Kompletní pracovní postupy dostupné pro metabolomiku, lipidomiku a identifikaci metabolitů umožňují zákazníkům flexibilitu a pohodlí při používání softwaru, kolon a přístrojů Waters™ pro vysokokapacitní separace a univerzální sdílení dat se softwarovými aplikacemi třetích stran.

  Systém Xevo MRT poskytuje rozlišení 100 000 bodů v polovině šířky (FWHM) při rychlosti skenování 100 Hz MS/MS a přesnost <500 částic na miliardu (ppb). To umožňuje hlubší zkoumání biologicky relevantních koncentrací s vysokou úrovní hmotnostní přesnosti nezávisle na rychlosti akvizice.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 28.6.2024

  hmotnostní spektrometrie   ID:265

      
  CDC spouští OneLab VR: školící prostředí pro laboratoře s virtuální realitou o rozloze 50 000 čtverečních stop

  Centrum CDC spustilo OneLab VR, prostředí virtuální reality (VR) pro více hráčů, které obsahuje stále se rozšiřující sadu laboratorních výcvikových scénářů. Jeho součástí je virtuální zařízení o rozloze 50 000 čtverečních stop určené pro školení v klinických laboratořích a laboratořích veřejného zdraví.

  Prostřednictvím OneLab VR lze provádět živé školení na různá laboratorní témata nebo mohou účastníci absolvovat školení ve VR na vyžádání. Prostřednictvím OneLab VR mohou školitelé vytvořit vlastní prostředí a pozvat studenty, aby se k němu připojili a komunikovali spolu v reálném čase z celého světa.

  „OneLab VR nabízí školení v laboratorním prostředí, které nemá obdoby,“ řekl Joe Rothschild, vedoucí týmu virtuální reality, oddělení školení a rozvoje pracovních sil, divize laboratorních systémů, CDC. „Živý virtuální praktický výcvik s instruktorem, který může poskytnout okamžitou zpětnou vazbu a vedení, posouvá laboratorní výcvik na jinou úroveň, protože všichni vidí, slyší a hovoří spolu v reálném čase.“

  Na vytvoření tohoto virtuálního školicího prostoru spolupracovalo CDC s architekty laboratoří, designéry, odborníky na bezpečnost a členy komunity klinických laboratoří. Všechny aspekty od fyzické velikosti a umístění laboratorního prostředí až po umístění požárních hlásičů a sprinklerových systémů byly prozkoumány, otestovány a přezkoumány.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 18.6.2024

  virtuální laboratoř pro trénování, školení   ID:236

      
  TC Praha v květnu: Analýza dopadů AI, infrastruktury ELI ERIC a další novinky

  Portál Věda a výzkum říká: V květnových novinkách z Technologického centra Praha vám představíme dvě nové analýzy, jednu z oblasti AI a druhou o socioekonomických dopadech velké evropské výzkumné infrastruktury. Dozvíte se také, jaké mohou být nové technologie v zemědělství a mnoho dalšího z činnosti našich týmů.

  Datum: 4.6.2024

  věda a výzkum   ID:261

      
  Automatizované odvíčkování / uzavírání zkumavek zvyšuje produktivitu

  Automatizovaný dekapper/rekaper IntelliXcap™ od společnosti Azenta Life Sciences je přesný přístroj pro dekapperování/rekapování zkumavek pro použití ve vysoce výkonných prostředích, jako jsou biobanky, knihovny sloučenin a další aplikace pro skladování.

  Zařízení IntelliXcap™ nabízí pokročilou automatizaci pro zvýšení propustnosti a zajišťuje bezpečné utěsnění - eliminuje potřebu manuálního zásahu a zároveň zachovává důležitou integritu vzorku.

  Tento přístroj, který pracuje vysokou rychlostí a zvyšuje vaši produktivitu, automaticky odstraňuje, znovu uzavírá nebo likviduje septové uzávěry z celého stojanu SBS s 96 zkumavkami pro skladování vzorků a nabízí také možnost uzavírání zkumavek Azenta z podložky s uzávěry.

  Tento všestranný přístroj je plně kompatibilní s různými typy zkumavek pro uchovávání vzorků od všech výrobců zkumavek formátu SBS a lze jej používat jako samostatnou jednotku nebo jako součást plně automatizovaného robotického systému.

  IntelliXcap™ není potřeba stlačený vzduch a jeho instalace je rychlá. Přístroj se ovládá pomocí intuitivního dotykového panelu a jeho použití je skutečně snadné. Přístroj IntelliXcap™ je navržen tak, aby poskytoval dlouhodobou spolehlivost v širokém rozsahu provozních teplot od 15 °C do 35 °C - je cenným doplňkem každé laboratoře s vysokou kapacitou skladování vzorků.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 21.5.2024

  víčkování zkumavek   ID:352

   


  Reklama

   
  Spojení syntetické biologie a 3D tisku vytváří programovatelné živé materiály

  Vědci využívají buňky k výrobě nových typů materiálů, které mohou růst, opravovat se a dokonce reagovat na své okolí. Tyto pevné „inženýrské živé materiály“ se vyrábějí vložením buněk do neživé matrice, která je zformována do požadovaného tvaru. Vědci nyní v časopise ACS Central Science uvádějí, že se jim podařilo vytisknout 3D bioink obsahující rostlinné buňky, které byly následně geneticky modifikovány, čímž vznikly programovatelné materiály. Aplikace by jednou mohly zahrnovat biomanufaktury a udržitelné stavebnictví.

  Vědci v poslední době vyvíjejí konstruované živé materiály, přičemž jako živou složku používají především bakteriální a houbové buňky. Jedinečné vlastnosti rostlinných buněk však vzbudily nadšení pro jejich využití v inženýrských živých rostlinných materiálech (EPLM). Dosud vytvořené materiály na bázi rostlinných buněk však měly poměrně jednoduchou strukturu a omezenou funkčnost. Ziyi Yu, Zhengao Di a jejich kolegové to chtěli změnit vytvořením složitě tvarovaných EPLM obsahujících geneticky upravené rostlinné buňky s přizpůsobitelným chováním a schopnostmi.

  Výzkumníci smíchali buňky tabákových rostlin s želatinou a hydrogelovými mikročásticemi, které obsahovaly Agrobacterium tumefaciens, bakterii běžně používanou k přenosu segmentů DNA do genomu rostlin. Tuto směs bioinkoustů pak vytiskli 3D tiskem na plochou desku nebo do nádoby naplněné jiným gelem a vytvořili tvary, jako jsou mřížky, sněhové vločky, listy a spirály. Poté byl hydrogel v tištěných materiálech vytvrzen modrým světlem, čímž struktury ztvrdly. Během následujících 48 hodin bakterie v EPLM přenesly DNA do rostoucích tabákových buněk. Poté byly materiály promyty antibiotiky, aby se bakterie zničily. V následujících týdnech, kdy rostlinné buňky v EPLM rostly a replikovaly se, začaly produkovat proteiny diktované přenesenou DNA.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 7.5.2024

  programovatelné živé materiály   ID:488

      
  Zeptej se vědce! pomáhá překonat bariéru nesmělým vědcům

  Projekt Zeptej se vědce, v němž vědci prostřednictvím sociálních sítí odpovídají na dotazy veřejnosti, oslaví 19. dubna 2024 tři roky od první zveřejněné odpovědi. Kolik vědců je v současnosti do projektu zapojeno? V jaké je kondici a kam směřuje? Portál Věda a výzkum se zeptal nejen zakladatelek, ale také dalších lidí, kteří jsou v projektu Zeptej se vědce aktivní.

  Datum: 24.4.2024

  Zeptej se vědce   ID:565

      
  Nové způsoby jemného vyladění elektrochemie

  Optimalizace elektrochemických reakcí má zásadní význam pro přechod na obnovitelné zdroje energie. V elektrochemických reakcích se k vázání a vyvolání reakcí využívá elektrický proud a rozdíly potenciálů. elektrochemie je nezbytným předpokladem pro výrobu vodíku a pro technologii baterií, a tedy pro udržitelnou chemii. Přestože v této oblasti došlo v posledních letech k velkému technologickému rozvoji, stále je co zlepšovat a k rozsáhlým průmyslovým aplikacím vede dlouhá cesta. Vědci z Cluster of Excellence RESOLV na Ruhr University Bochum a École normale supérieure v Paříži objevili dva nové aspekty, jak řídit, a tedy optimalizovat elektrochemické reakce na elektrifikovaných rozhraních. Své výsledky popsali v časopise Journal of the American Chemical Society publikovaném online 10. dubna 2024. Článek byl časopisem vybrán, aby byl uveden na titulní straně.

  Povrchově citlivá spektroskopie
  Aby tým pochopil složité chování na elektrifikovaných rozhraních, zkoumal kritický parametr, tzv. kyselou disociační konstantu (pKa) molekul na elektrifikovaných rozhraních kov/voda. Zatímco v objemových roztocích je tato hodnota dobře známá, spekulovalo se, že tento parametr, který je zásadní pro chemii kyselin a zásad, může být v blízkosti elektrod zcela odlišný. Měření hodnot pKa za elektrochemických podmínek je však experimentálně náročné. Aby to skupina Havenith vyřešila, zkombinovala pokročilé spektroskopické techniky specifické pro povrch, zejména povrchově zesílenou Ramanovu spektroskopii (SERS), s teoretickým modelováním. Výsledky se liší v závislosti na použitém napětí: Chemie kyselin a zásad na elektrifikovaných rozhraních se zřetelně liší od chemie v objemovém roztoku.

  Hydrofobní vrstva a silné elektrické pole
  Jejich zjištění poukazují na dva klíčové mechanismy, kterými se řídí acidobazické reakce na elektrifikovaných rozhraních: Vliv lokální hydrofobicity a vliv silných lokálních elektrických polí. Analýzou protonizace/deprotonizace molekul glycinu vědci pozorovali hydrofobní rozhraní voda/voda v blízkosti povrchu kovu, které vede k destabilizaci zwitteriontových forem glycinu. Při zvyšování přiloženého potenciálu se tento efekt zesiluje.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 17.4.2024

  elektrochemie   ID:551

      
  Patent Index 2023: Česku narostl počet evropských patentů, daří se mu v přístrojové technice a chemii

  K Evropskému patentovému úřadu (EPÚ) bylo v roce 2023 podáno 199 275 přihlášek, což představuje nárůst o 2,9 % oproti roku 2022 a nový rekord. Zveřejněný Patent Index 2023 potvrdil narůstající trend v počtech evropských patentových přihlášek (4,7 % mezi lety 2020 a 2021 a 2,6 % mezi lety 2021 a 2022).

  Datum: 2.4.2024

  patentové přihlášky v Evropě   ID:629

   


  Reklama

   
  Společnost PEAK Scientific uvádí na trh energeticky nejúčinnější laboratorní generátor dusíku

  Horizen: Budoucnost výroby dusíku
  Po uvedení nejnovějšího přírůstku do portfolia laboratorních generátorů plynů společnost PEAK Scientific s potěšením oznamuje, že nyní může přijímat objednávky na Horizen 24, energeticky nejúčinnější generátor dusíku pro Single Quad LC-MS.

  Společnost PEAK Scientific je lídrem v oboru generátorů laboratorních plynů a s generátorem Horizen 24 přinesla na trh řešení, které laboratořím ušetří peníze, prostor a dopad na životní prostředí a zároveň zvýší kvalitu a spolehlivost plynu.

  Generátor Horizen 24 je určen pro Single Quad LC-MS a kombinuje řadu patentovaných technologií, které představují ideální řešení pro dodávku plynného dusíku; jde o vyvrcholení více než 25letého úsilí o výrobu řešení pro generování dusíku pro LC-MS.

  Horizen 24 byl navržen s novou technologií uvnitř, včetně technologie optimalizace tepla, která chrání membránu před kapičkami vody, což zvyšuje výkon a spolehlivost v proudu plynu. Tato zajímavá novinka v sobě také skrývá pokročilé vícestupňové čištění, které umožňuje vyrábět ultra suchý plynný dusík s vysokou čistotou pro analýzu LC-MS.

  Vzhledem k rostoucí poptávce se společnost PEAK Scientific rozhodla vyrobit energeticky nejúčinnější generátor dusíku na trhu s nejmenšími rozměry ve své třídě. Díky až o 55 % nižší spotřebě energie může Horizen 24 ušetřit laboratořím spotřebu energie a díky více než o 50 % nižšímu tepelnému výkonu lze snížit i náklady na klimatizaci laboratoře. Horizen 24 může také pomoci laboratořím minimalizovat jejich provozní uhlíkovou stopu ve srovnání s lahvemi a ekvivalentními modely generátorů.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 22.3.2024

  generátor dusíku   ID:488

      
  Veřejné uvedení ChatGPT a dalších AI chatbotů způsobilo revoluci v řadě oborů

  Odborník na umělou inteligenci a strojové učení Ondřej Bojar z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy nabádá ke zkoušení chatbotů. Dle jeho mínění ChatGPT a další AI chatboty nelze používat jako vyhledávače nebo zdroj faktických informací, ale považuje je za fantastické generátory nápadů a inspirace.

  Datum: 11.3.2024

  AI, ChatGPT   ID:494

      
  Teorie a praxe titrací - praktický průvodce - whitepaper

  Seznámení se základy, metodami a oblastmi použití titrace

  Titrace je jednou z nejstarších metod stanovení obsahu v chemii. Na jedné straně lze titraci provést velmi snadno a rychle. Na druhé straně poskytuje titrace velmi přesný výsledek měření již po několika minutách - za optimálních podmínek. Relativní směrodatná odchylka menší než jedno procento je normální. Ne bezdůvodně vyžaduje řada norem jako metodu titraci.

  Příručka k titraci: Praktický průvodce titrací, pokud se chcete dozvědět, jaký je rozdíl mezi automatickou a manuální titrací a jaké jsou výhody obou metod, pokud potřebujete pomoci zjistit, která metoda je vhodná pro vaši konkrétní aplikaci, nebo pokud hledáte tipy, jak zvýšit přesnost měření objemu.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 27.2.2024

  titrace whitepaper   ID:333

      
  Inovativní nový SmartLid™ - chytřejší způsob rychlé extrakce virové DNA/RNA

  Společnost Alpha Laboratories (Eastleigh, Velká Británie) díky novému exkluzivnímu partnerství s firmou ProtonDx (Londýn, Velká Británie) hrdě oznamuje uvedení systému SmartLid™, revolučního magnetického klíče a víčka, který zefektivňuje proces extrakce nukleových kyselin.

  Toto převratné řešení je navrženo pro rychlou a účinnou extrakci virové DNA/RNA a zjednodušuje tři klíčové kroky extrakce vzorku - lyzi, promývání a eliminaci - a nabízí tak inteligentnější způsob manipulace s nukleovými kyselinami v aplikacích molekulární biologie. Díky svým inovativním funkcím nastavuje SmartLid nové měřítko v této oblasti a nabízí vědcům a výzkumníkům chytřejší, rychlejší a ekologicky šetrnější řešení pro extrakci nukleových kyselin.

  Výhoda SmartLid přináší vysoké výtěžky ultračisté DNA/RNA pro citlivé následné zpracování a stanovuje nový standard rychlosti v účinnosti extrakce nukleových kyselin. Díky superparamagnetickým kuličkám, které jsou špičkou na trhu, poskytuje ultra rychlé extrakce a vytváří eluovanou DNA/RNA až z 12 vzorků za méně než 10 minut.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 14.2.2024

  extrakce DNA/RNA   ID:349

   


  Reklama

   
  Lauda představuje první mobilní mrazicí box na baterie s velmi nízkou teplotou

  Safe storage and transport down to -86 °C
  The constant temperature equipment manufacturer LAUDA is launching a new product on the market to start the new year: the Mobifreeze M 270, the first mobile battery-powered ultra low-temperature chest freezer. Valuable samples or APIs can be safely stored and transported from -86 °C to -50 °C with high temperature resistance – without dry ice. Natural refrigerants are used to provide active temperature control instead.

  Bezpečné skladování A přeprava cenných vzorků
  Mobilní mrazicí box s aktivním řízením teploty a ultranízkou teplotou s důmyslnou izolační technologií má výdrž baterie čtyři hodiny, a proto umožňuje spolehlivě udržovat chladicí řetězec ve vnitropodnikové logistice a při mezipodnikové přepravě v silniční logistice. Choulostivé a teplotně citlivé látky, jako jsou léčivé přípravky pro genovou terapii, monoklonální protilátky nebo vakcíny, které vyžadují skladování za validovaných podmínek, lze nyní přepravovat za stejných podmínek. Chlazení je volně nastavitelné v rozmezí -86 °C až -50 °C. Pokud dojde k překročení nastavených limitů, je na to upozorněno akustickým a vizuálním signálem. Integrovaný záznamník dat uchovává údaje o teplotě a alarmu. Kromě toho lze nainstalovat monitorovací systém podle přání zákazníka. Směrnice pro správnou distribuční praxi (GDP) pro farmaceutické výrobky tak mohou být dodržovány v plném rozsahu. Kromě toho lze systém Mobifreeze používat jako hybridní systém s flexibilním přepínáním mezi provozem na baterie a ze sítě, stacionárním použitím pro skladování nebo mobilním použitím pro přepravu. Odpadají tak přenosové procesy, které představují riziko poškození a kontaminace vzorků, což znamená, že celková logistika je šetrnější k výrobkům.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 13.2.2024

  mobilní mrazicí box na baterie   ID:323

      
  analytica 2024: průvodce laboratoří 4.0

  Milník na cestě k Laboratoři 4.0 byl dosažen včas před veletrhem analytica 2024. Díky standardu Laboratory & Analytical Device Standard, zkráceně LADS, je nyní k dispozici komunikační standard, který propojuje softwarové systémy a analytická a laboratorní zařízení od různých dodavatelů." Digitální transformace laboratorního světa nezadržitelně postupuje. Komunikace mezi zařízeními nezávislá na dodavateli nyní tento vývoj výrazně urychlí," říká Susanne Grödl, zástupkyně ředitele veletrhu analytica ve společnosti Messe München. "S veletrhem analytica vás zveme k nahlédnutí do síťové laboratoře budoucnosti."

  Například speciální výstava analytica Digital Transformation v hale B2 ukazuje, jak lze díky bezproblémové komunikaci zařízení dosáhnout plně automatizovaných laboratorních procesů od přípravy vzorků až po jejich analýzu a vyhodnocení. Veškeré podrobnosti o standardu LADS budou k dispozici také na stánku oborového sdružení SPECTARIS, které sehrálo klíčovou roli při vývoji komunikačního standardu plug-and-play.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 8.2.2024

  LADS, veletrh analytica   ID:333

      
  Nový materiál umožňuje vyrábět lepší baterie a palivové články na bázi vodíku

  Vědci pod vedením Genkiho Kobajašiho z japonského Klastru pro průkopnický výzkum RIKEN vyvinuli pevný elektrolyt pro transport hydridových iontů (H-) při pokojové teplotě. Tento průlom znamená, že výhody pevnolátkových baterií a palivových článků na bázi vodíku jsou v praxi na dosah, včetně vyšší bezpečnosti, účinnosti a hustoty energie, které jsou nezbytné pro pokrok směrem k praktickému energetickému hospodářství založenému na vodíku. studie byla publikována ve vědeckém časopise Advanced Energy Materials.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 12.1.2024

  vodíkové palivové články   ID:382

      
  Na cestě k energeticky úsporným počítačům podobným mozku

  Každý dotaz ve vyhledávači, každý text generovaný umělou inteligencí a vývoj, jako je autonomní řízení: V době umělé inteligence a velkých dat spotřebovávají počítače a datová centra velké množství energie. Naproti tomu lidský mozek je energeticky mnohem úspornější. Za účelem vývoje výkonnějších a energeticky úspornějších počítačů inspirovaných mozkem nyní výzkumný tým z oboru materiálových věd a elektrotechniky na Kielské univerzitě (CAU) identifikoval základní požadavky na vhodný hardware. Vědci vyvinuli materiály, které se dynamicky chovají podobně jako biologické nervové systémy. Jejich výsledky byly publikovány v časopise Materials Today a mohly by vést k novému typu zpracování informací v elektronických systémech.

  Dynamické zpracování informací namísto sériového.
  "Počítače zpracovávají informace sériově, zatímco náš mozek zpracovává informace n paralelně a dynamicky. To je mnohem rychlejší a spotřebovává to méně energie, například při rozpoznávání vzorů," říká Prof. Dr. Hermann Kohlstedt, profesor nanoelektroniky a mluvčí Kolaborativního výzkumného centra 1461 "Neurotronika" na Kielské univerzitě. Výzkumníci chtějí využívat přírodu jako zdroj inspirace pro nové elektronické komponenty a počítačové architektury. Na rozdíl od běžných počítačových čipů, tranzistorů a procesorů mají zpracovávat signály podobně jako neustále se měnící síť neuronů a synapsí v našem mozku.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 10.1.2024

  umělá inteligence, počítačová architektura   ID:279

   


  Reklama

   
  Léčiví roboti stvoření z lidských buněk

  Je to jen pár let, kdy svět vzrušili „živí roboti“ vzniklí z buněk žabího embrya. Nyní mají žabí xenoboti nástupce – antroboty, tvořené dospělými lidskými buňkami. Bez jakékoli genetické modifikace mají antroboti schopnost hojit poškozené nervové buňky, čímž se zdají být pro medicínu mnohem zajímavější než jejich předchůdci xenoboti.

  Datum: 14.12.2023

  buněční roboti   ID:311

      
  Jiří Valach a kolektiv: Svět transferu technologií se definitivně změnil

  Doporučením Rady EU 2022/2415 z 2. 12. 2022 o hlavních zásadách zhodnocování znalostí se po několika letech intenzivní diskuze a práce zásadně změnil pohled na transfer znalostí a technologií. V článku autor Jiří Valach s kolegy popisuje jak obecné aspekty uvedené změny, tak konkrétní příklady aktivit, které Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy realizuje.

  Datum: 12.12.2023

  věda a výzkum   ID:450

      
  Vývoj cloudové technologie umělé inteligence pro bezpečnější baterie s delší životností

  Vědci z Nanyang Technological University v Singapuru (NTU Singapore) a společnost Durapower Technology Singapore Pte Ltd vyvinuli cloudovou technologii, která může výrazně zvýšit životnost a bezpečnost lithium-iontových baterií.
  Během posledních čtyř let vyvinul společný tým systém Fire & Explosion Management System (FXMS), který využívá technologii digitálního dvojčete - kdy je vytvořena virtuální replika skutečné baterie, která odráží tu reálnou - a nabízí vysoce přesné monitorování v reálném čase a předpovědi stavu baterie až na pět let.

  Systém FXMS dokáže pravidelně monitorovat, u kterého akumulátoru je pravděpodobné, že selže, a dokáže předpovědět, kdy bude vhodný čas na jeho výměnu, a to s přesností až 95 % až na více než šest měsíců dopředu. V současné době se testuje v kontejnerovém řešení pro skladování energie v inteligentním kampusu NTU.

  Tým odhaduje, že jejich patentovaná technologie může pomoci prodloužit životnost lithium-iontových baterií o více než 50 procent a výrazně snížit emise oxidu uhličitého díky snížení množství odpadu z baterií, protože jejich výroba vyžaduje velké množství zdrojů a energie.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 23.11.2023

  baterie   ID:410

      
  Bakterie požírající plasty mění odpad na užitečné výchozí materiály pro další výrobky

  Každý den se vyhodí hory použitých plastových lahví, ale tento problém by mohli vyřešit mikrobi. Vědci nyní v časopise ACS Central Science uvádějí, že vyvinuli bakterii E. coli, která se živí plasty a dokáže účinně přeměnit odpadní polyethylentereftalát (PET) na kyselinu adipovou, která se používá k výrobě nylonových materiálů, léků a vonných látek.

  Již dříve tým vědců včetně Stephena Wallace vytvořil kmen E. coli, který transformoval hlavní složku starých PET lahví, kyselinu tereftalovou, na něco chutnějšího a cennějšího: vanilkovou aromatickou sloučeninu vanilin. Současně jiní výzkumníci vytvořili mikroby, kteří metabolizují kyselinu tereftalovou na různé malé molekuly, včetně krátkých kyselin. Wallace a nový tým z Edinburské univerzity proto chtěli rozšířit biosyntetické dráhy E. coli o metabolismus kyseliny tereftalové na kyselinu adipovou, surovinu pro mnoho výrobků každodenní potřeby, která se obvykle vyrábí z fosilních paliv pomocí energeticky náročných procesů.
  Tým vyvinul nový kmen E. coli, který produkuje enzymy schopné přeměnit kyselinu tereftalovou na sloučeniny, jako je kyselina mukonová a adipová. K přeměně kyseliny mukonové na kyselinu adipovou pak použili druhý typ E. coli, který produkoval plynný vodík, a palladiový katalyzátor. Při pokusech tým zjistil, že připojení upravených mikrobiálních buněk k alginátovým hydrogelovým kuličkám zlepšilo jejich účinnost a až 79 % kyseliny tereftalové bylo přeměněno na kyselinu adipovou. Při použití reálných vzorků kyseliny tereftalové z vyřazené láhve a povlaku odebraného z odpadních obalových etiket systém upravených bakterií E. coli účinně vyráběl kyselinu adipovou. V budoucnu budou vědci podle svých slov hledat cesty k biosyntéze dalších produktů s vyšší hodnotou.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 8.11.2023

  bakterie požírající PET   ID:402

   


  Reklama

   
  Neuromorfní mikročip NorthPole od IBM je novým tahem v čipové válce s Čínou

  IBM déle než desetiletí vyvíjejí neuromorfní čipy, které přinášejí architekturu inspirovanou lidským mozkem. NorthPole je rychlý a velice efektivní, pokud jde o spotřebu energie. Přispěje k rozvoji umělých inteligencí. A také by se mohl stát trumfem v zajištění USA a celého Západu, kdyby došlo ke tragédii s dostupností čipů pro všechny možné aplikace.

  Datum: 6.11.2023

  neuromorfní mikročipy   ID:451

      
  Časopis Nature vyzývá k užší vědecké spolupráci s Čínou

  Překlad z článku ze stránek nejnovějšího čísla renomovaného vědeckého časopisu, jehož redakce je výrazně a neochvějně prozápadní, přesto nevidí v každém s Čínou spolupracujícím vědci kolaboranta či špiona. Když si odmyslíte v Nature standardní tlačení na greendealovou pilu, kterou si podřezáváme vlastní ekonomickou větev, vyloupne se jádro textu. Odhaluje část obrazu, jenž načrtává, jak se geopolitické změny transformují do vrcholové vědy. Můžeme změny ignorovat, nebo jim vzdorovat, ale evoluce ty, kteří nejsou schopni adaptace na nové podmínky, má ve zvyku zatratit.

  Datum: 3.11.2023

  vědecká spolupráce s Čínou   ID:434

      
  Eliminace odpařování rozpouštědel ze vzorků buněčných kultur

  Sterilní těsnění 96jamkových destiček pro kultivaci buněk

  Společnost BioChromato Inc. představila gama sterilizovanou verzi oblíbeného těsnění RAPID Slit Seal pro vědce, kteří chtějí eliminovat odpařování rozpouštědla ze vzorků při kultivaci buněk v 96jamkových mikrodestičkách.

  Těsnění RAPID Slit Seal, které se osvědčilo v laboratořích po celém světě, je patentované samouzavírací těsnění mikrodestiček, které se vrací do původního stavu i při děrování pomocí HPLC nebo LC/MS autosampleru.

  Výsledkem je eliminace ztráty těkavých rozpouštědel z vašich cenných vzorků. S těsněním RAPID Slit Seal je navíc zavádění pipetových špiček a vzorkovacích jehel snazší a lze ho dosáhnout bez tahání, což vám ušetří čas a námahu při dávkování nebo odběru vzorků.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 31.10.2023

  těsnění 96jamkových destiček   ID:309

      
  Milník: Miniaturní urychlovač částic funguje

  Urychlovače částic jsou zásadními nástroji v nejrůznějších oblastech průmyslu, výzkumu a zdravotnictví. Prostor, který tyto přístroje vyžadují, se pohybuje od několika metrů čtverečních až po velká výzkumná centra. Využití laserů k urychlování elektronů ve fotonické nanostruktuře představuje mikroskopickou alternativu s potenciálem generovat výrazně nižší náklady a učinit zařízení podstatně méně objemnými. Doposud nebylo prokázáno žádné podstatné zvýšení energie. Jinými slovy, nebylo prokázáno, že by elektrony skutečně výrazně zrychlily. Týmu laserových fyziků z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU) se nyní podařilo předvést první nanofotonický urychlovač elektronů - současně s kolegy ze Stanfordovy univerzity. Vědci z FAU nyní publikovali své výsledky v časopise "Nature".*
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 25.10.2023

  miniaturní urychlovač částic   ID:427

   


  Reklama

   
  Maďarská akademie věd láká zahraniční vědce

  Maďarská akademie věd vyhlásila výzvu na podporu výzkumných pobytů mezinárodně uznávaných zahraničních výzkumných pracovníků v Maďarsku pro rok 2024. V rámci podpory mohou zahraniční vědci provádět společný výzkum po dobu 3-6 měsíců v libovolném vědním oboru.

  Datum: 16.10.2023

  věda a výzkum   ID:360

      
  Milník pro nové atomové hodiny

  Mezinárodní výzkumný tým učinil rozhodující krok k nové generaci atomových hodin. Na evropském rentgenovém laseru XFEL vědci vytvořili mnohem přesnější generátor impulsů na bázi prvku skandia, který umožňuje dosáhnout přesnosti jedné sekundy za 300 miliard let - to je asi tisíckrát přesněji než současné standardní atomové hodiny na bázi cesia. Tým svůj úspěch prezentuje v časopise Nature.
  (detaily jsou v angličtině)

  Datum: 9.10.2023

  atomové hodiny   ID:339

      
  Bezkontaktní sonografie?

  Když se řekne vyšetření ultrazvukem, většině z nás vytane na mysl ta dlouhá doba než perinatolog projíždějící sondou po gelem natřeném maminčině bříšku vyřkne, co vidí. Po verdiktu, že plod má všechno co má mít, většinou rádi akceptujeme nabídku obrázku pro babičku či do rodinného alba, jak si potomek cucá prst.

  Ultrazvuk ale není jen doménou gynekologicko-porodnických klinik. Oblíbili si ho i ponorkoví stratégové a ti, co mají na starosti rozhánění protivládních davů. V oblasti medicíny spolu s nástupem magnetické rezonance se zdálo, že méně přesnému ultrazvukovému vyšetření tělních dutin bude odzvoněno. Spojení ultrazvuku s laserem ale zamíchalo kartami a jako již nová technologie s řadou výhod se znovu dere na výsluní.

  Datum: 25.9.2023

  ultrasonografie, laser   ID:410

      
  Nová rozsáhlá studie rizika nízkých dávek radiace

  Současný přístup ALARA předpokládá lineární závislost rizika rakoviny na obdržené dávce v oblasti jejich velmi nízkých hodnot. Dlouhodobě se diskutuje, zda je v oblasti nízkých dávek riziko rakoviny oproti lineárnímu modelu větší nebo menší. Odpověď dává nedávno dokončená komplexní studie tohoto problému s využitím rozsáhlé databáze pracovníků v jaderné oblasti v USA, Francii a Velké Británii v letech 1944 až 2016.

  Datum: 18.9.2023

  zdravotní následky nízkých dávek radiace   ID:390

   


  Reklama

   
  Trojský kůň polymerů pro ekologii

  Je těžké si představit náš každodenní život bez plastů vyrobených z polyolefinů. Praktické metody recyklace polyolefinů bohužel chybí. V časopise Angewandte Chemie nyní výzkumný tým představil nový přístup k výrobě nových polyolefinů, které lze chemicky dekonstruovat a znovu polymerovat bez ztráty kvality. Tajemstvím metody jsou maskované dvojné vazby zavedené do polymerního řetězce pomocí tzv. funkční skupiny "trojského koně" v polymerním řetězci.

  Datum: 23.6.2023

  recyklace polymerů   ID:468

      
  Ohebné krystalické struktury představují cestu k solidní energetické budoucnosti

  Tým vědců z Dukeovy univerzity a jejich spolupracovníků odhalil atomární mechanismy, které činí ze skupiny sloučenin zvaných argyrodity atraktivní kandidáty pro elektrolyty pevnolátkových baterií i termoelektrické měniče energie.

  Tyto objevy - a přístup založený na strojovém učení - by mohly pomoci nastartovat novou éru skladování energie pro aplikace, jako jsou bateriové stěny pro domácnosti a rychle se nabíjející elektromobily.

  Výsledky se objevily 18. května online v časopise Nature Materials.

  Datum: 30.5.2023

  pevnolátkové baterie   ID:478

   


   

  Starší články Starší

   

  Archiv článků:   2022   2023   2024  

   

Doporučujeme články:
  Společnost Waters stanovuje nové standardy pro výkon a rychlost s vysokým rozlišením s hmotnostním spektrometrem Xevo MRT
  CDC spouští OneLab VR: školící prostředí pro laboratoře s virtuální realitou o rozloze 50 000 čtverečních stop
  TC Praha v květnu: Analýza dopadů AI, infrastruktury ELI ERIC a další novinky
  Automatizované odvíčkování / uzavírání zkumavek zvyšuje produktivitu
  Spojení syntetické biologie a 3D tisku vytváří programovatelné živé materiály
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
2 Theta: Naše vlajkové lodě Izotachoforéza, kapilární elektroforéza


 
Biogen: Odběr vzorků a jejich transport v pokojové teplotě


 
Nukleární medicína. MGP: v současné době jsme certifikovanými distributory radiofarmak v České republice a na Slovensku firem AAA, Eckert and Ziegler, GE Healthcare a Izotop.


 
DRIVE AFM – špička mezi High-End AFM


 
Přehled přístrojů pro nanovlákna a netkané textilie


 
Novinky Nicolet CZ


 
Novinky BIOTRADE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama