Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   26.8.2024 - 29.8.2024 76. sjezd chemiků
  9.9.2024 - 12.9.2024 Odběry vzorků, kurz
  7.10.2024 - 9.10.2024 Organická analýza, kurz
  8.10.2024 - 11.10.2024 Mezinárodní strojírenský veletrh
  24.10.2024 - 25.10.2024 Konference pro vývoj, výrobu a kontrolu léčiv
Reklama

 
Společnost Cytomos nabízí na londýnském veletrhu Biotechnology Show 2024 náhled stěžejní technologie

Společnost TechBio Cytomos představí návštěvníkům letošního londýnského biotechnologického veletrhu Celledonia™ - svou vlajkovou technologii, která využívá patentovanou platformu AuraCyt™.

Platforma AuraCyt™ společnosti Cytomos má potenciál způsobit revoluci v buněčné analytice, což by mohlo změnit vědy o živé přírodě. Platforma pečlivě sleduje širokou škálu buněčných vlastností současně a shromažďuje údaje o vnitřních buněčných vlastnostech téměř v reálném čase, čímž poskytuje bezznačkovou, nezkreslenou, konzistentní, přesnou a spolehlivou prediktivní buněčnou analýzu. AuraCyt™ by mohla urychlit objevování a vývoj biologických léčiv, zefektivnit výrobu biologických léčiv (s potenciálem monitorování v téměř reálném čase) a poskytnout lepší vyhlídky na zajištění automatizace budoucí výroby komplexních biologických léčiv, jako jsou monoklonální protilátky a buněčné a genové terapie.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 20.5.2024

biotechnologie   ID:371

  
BioBased 96jamkové PCR desky - nyní také s polosklem

Naši zákazníci jsou závislí na vysokém výkonu a spolehlivosti destiček používaných ve vysoce výkonných procesech. Zvýšená výkonnost však vede k vyšší uhlíkové stopě v důsledku používání jednorázových desek vyrobených z plastů na bázi fosilních paliv. V současné době roste poptávka po větší udržitelnosti.

Spotřební materiál společnosti Eppendorf na bázi biologických materiálů otevírá nové možnosti, jak učinit laboratorní práci výrazně udržitelnější, aniž by bylo nutné při přechodu z našeho staršího spotřebního materiálu přehodnocovat stávající protokoly.

Společnost Eppendorf nyní rozšířila své portfolio o desky twin.tec® Trace Plates - dvousložkové PCR desky se sukní a polosukní, které jsou vhodné pro automatizaci - jako součást přechodu na spotřební materiál vyrobený z biosurovin. Destičky se dodávají s 96 jamkami a jsou k dispozici v průsvitném čirém provedení.

Všechny součásti nových destiček jsou vyrobeny z biokruhových polymerů vyráběných z obnovitelných surovin druhé generace podle přístupu založeného na hmotnostní bilanci. Výjimečně tenkostěnné jamky, které zajišťují optimální přenos tepla, jsou vyrobeny ze 100 % z polypropylenu na bázi biosložek, zatímco pevný rám je ze 77 % z polykarbonátu na bázi biosložek. Výsledkem této kombinace je vysoce spolehlivá a udržitelná PCR deska.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 17.5.2024

bio-udržitelné PCR desky   ID:270

  
Tým fyziků ověřil existenci jevu, který pomůže při výrobě čipů

Vezmete altermagnet, dáte ho pod rentgen, měníte polarizační filtr a pozorujete, jak materiál pohlcuje světlo. Zní to skoro jako pokus z běžné hodiny fyziky, jde však o průlomový experiment, jehož výsledkem je pozoruhodný objev fyziků z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR (AV ČR), Metropolitní univerzity v Ósace a University of Nottingham.

Datum: 16.5.2024

altermagnet, cirkulární dichroismus   ID:274

  
Společnost Beckman Coulter Life Sciences uvádí na trh analyzátor celkového organického uhlíku QbD1200+

Nový přístroj nabízí zjednodušený provoz s nízkými náklady na vlastnictví

Společnost Beckman Coulter Life Sciences, světový lídr v oblasti laboratorní automatizace a inovací, uvádí na trh analyzátor celkového organického uhlíku (TOC) QbD1200+, který urychluje a zjednodušuje farmaceutickou a biofarmaceutickou analýzu a poskytuje spolehlivější data. Nabízí zjednodušenou validaci a vykazování šifrovaných dat a je navržen tak, aby podporoval požadavky 21 CFR Part 11 a hlavní světové lékopisné předpisy: USPO, EP, JP, IP, KP.

"Jako průkopníci v oblasti analyzátorů TOC jsme schopni jedinečně porozumět vyvíjejícím se potřebám zákazníků a reagovat na ně," řekl produktový manažer Matthieu Chausseau. "S neúnavným posláním zjednodušovat a zrychlovat pracovní postupy jsme navrhli intuitivní laboratorní analyzátor TOC QbD1200+, aby měření a analýza celkového organického uhlíku byly jednoduché, reprodukovatelné a intuitivní, a to vše s jedním činidlem, což vytváří nízké celkové náklady na vlastnictví a klid na duši."

Nový analyzátor je vybaven digitálním nedisperzním infračerveným senzorem (NDIR) s automatickou korekcí driftu pro zajištění dlouhodobé stability. Poskytuje spolehlivé a reprodukovatelné výsledky díky kontrole teploty UV reaktoru, dynamické detekci koncového bodu a sníženému přenosu mezi vzorky. Aby se minimalizovala údržba a zjednodušily pracovní postupy, umožňuje 7 různých senzorů automatickou kontrolu systému při každém zapnutí přístroje a nepřetržité monitorování přístroje.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 15.5.2024

analyzátor uhlíku   ID:248

 


Reklama

 
ACHEMA 2024 bude mezinárodnější než kdykoli předtím

Již měsíc před zahájením veletrhu ACHEMA 2024, které se uskuteční 10. června, je jasné jedno: letošní ročník předního veletrhu pro globální zpracovatelský průmysl bude s více než 60 procenty vystavovatelů ze zahraničí nejmezinárodnějším veletrhem ACHEMA v historii. Na účastníky ze 130 zemí čekají četné doprovodné akce renomovaných partnerů.

Od 10. do 14. června 2024 představí na frankfurtském výstavišti své produktové inovace pro globální procesní průmysl 2 800 vystavovatelů z více než 50 zemí. "Vysoká účast vystavovatelů ze zahraničí ukazuje, že veletrh ACHEMA získává stále větší mezinárodní význam. Oproti předchozí akci se přihlásilo o více než čtvrtinu více vystavovatelů a výstavní plocha je opět téměř o třetinu větší než minule. Z velké části jsme plně obsazeni," říká Dr. Björn Mathes, generální ředitel společnosti DECHEMA Ausstellungs-GmbH.

Rekordní počet přednášek hlásí také program, který je od veletrhu ACHEMA 2022 plně integrován do výstavy: Na návštěvníky veletrhu ACHEMA čeká v až 25 paralelních okruzích více než 900 přednášek, diskusí a workshopů od více než 1 000 přednášejících. "Veletrh ACHEMA nabízí perfektní platformu pro prezentaci a výměnu informací o nejnovějších inovacích, řešeních a budoucích trendech napříč farmaceutickým a chemickým průmyslem a zároveň přímý kontakt s těmi, kteří mohou mít prospěch z našich řešení orientovaných na udržitelnost," říká Norbert Strieder, vedoucí marketingu chemických technologií společnosti GEA.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 14.5.2024

ACHEMA veletrh   ID:256

  
Lesk a bída českých grantů 2: Řešení grantu jako nekončící série plánování a kontrol

Snad hlavní důvod, proč se vědec v zahraničí zdráhá v blízké budoucnosti vrátit do ČR, je míra byrokracie, detailních kontrol a výkazů při řešení grantů. Proč to tlačí vědce k průměrnému výzkumu? A proč systém, jako ten ve Velké Británii, který vědcům a vědkyním věří, funguje tak dobře? O tom se zamýšlí v tomto textu.

Datum: 13.5.2024

vědecké granty   ID:248

  
Vysoce výkonné mytí a dávkování mikrodestiček

Myčka mikrodestiček Zoom HT je modulární systém, který nabízí bezkonkurenční rychlost mytí mikrodestiček ve formátech 96 a 384 jamek. Kompaktní systém umožňuje automatizované vysokokapacitní plnění destiček pomocí vestavěného zakladače. Po doplnění volitelným dvoukanálovým dávkovacím modulem se z myčky Zoom stává vysoce efektivní systém pro potahování destiček.

Tento multifunkční systém je navržen pro vysoce výkonné aplikace a pomáhá zvyšovat produktivitu a efektivitu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 10.5.2024

mikrodestičky - mytí   ID:255

  
Pokročilé řešení trojité detekce pro GPC analýzu polymerů

Jediný univerzální detektor pro víceúhlový rozptyl světla (MALS) a viskozimetrii

Duální detektor LenS3 MALS-V je integrovaný detektor pro rozptyl světla a viskozimetrii. V kombinaci se systémem EcoSEC Elite GPC a kolonami TSKgel nabízí LenS3 MALS-V kompletní, nákladově efektivní a vysoce výkonný přístup k trojité detekci. V sestavě SEC s trojitou detekcí měří detektor index lomu (RI) koncentraci, MALS poskytuje skutečnou molekulovou hmotnost a gyrační poloměr (Rg), zatímco viskozimetr měří vnitřní viskozitu (IV). Vnitřní viskozita polymerů odráží, jak husté a pružné jsou polymerní řetězce ve zředěných roztocích.

V kombinaci s měřeními rozptylu světla poskytují distribuce MW a IV množství strukturních informací o polymerech, jako je konformace (náhodná spirála, koule, tyčinka), hustota páteře, přítomnost větvení (počet větví, frekvence větvení), hydrodynamický poloměr (Rh) nebo Mark-Houwinkovy parametry. Software SECview zahrnuje bezproblémový sběr a zpracování dat z rozptylu světla a viskozimetrie, aby bylo možné co nejlépe využít pokročilé detekční analýzy GPC/SEC.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 9.5.2024

MALS   ID:272

 


Reklama

 
Separace a analýza sedimentů - všechny dispergátory jsou možné

Charakterizace vysoce koncentrovaných nano- a mikrodisperzí

Společnost LUM GmbH je lídrem na trhu inovativních analyzátorů pro přímou a zrychlenou analýzu stability a charakterizaci částic disperzí. Kromě toho nyní nabízí řešení v oblasti materiálových testů s novým přístrojem LUMiFrac®.

Inovativní separační analyzátor LUMiReader® X-Ray rozšiřuje patentovanou technologii STEP-Technology® o rentgenové záření, aby bylo možné charakterizovat separační chování vysoce koncentrovaných, neprůhledných suspenzí a emulzí pro širokou škálu velikostí částic za původních podmínek (bez nutnosti ředění).

LUMiReader X-Ray má tyto výhody:

- Přímé a bezkontaktní měření vzorků o nejvyšší koncentraci
- Stanovení koncentračních gradientů v nano- a mikrodisperzích a sedimentech.
- Stanovení prostorově rozlišené hmotnostní koncentrace disperzních fází.
- Stanovení změn koncentrace v důsledku separačních jevů
- Stanovení gradientu hustoty balení v sedimentech.

Je možné použít všechna dispergující činidla, ať už jde o rozpouštědlo, olej nebo vodu. K dispozici jsou různé měřicí cely.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 8.5.2024

charakterizace disperzí   ID:292

  
Spojení syntetické biologie a 3D tisku vytváří programovatelné živé materiály

Vědci využívají buňky k výrobě nových typů materiálů, které mohou růst, opravovat se a dokonce reagovat na své okolí. Tyto pevné „inženýrské živé materiály“ se vyrábějí vložením buněk do neživé matrice, která je zformována do požadovaného tvaru. Vědci nyní v časopise ACS Central Science uvádějí, že se jim podařilo vytisknout 3D bioink obsahující rostlinné buňky, které byly následně geneticky modifikovány, čímž vznikly programovatelné materiály. Aplikace by jednou mohly zahrnovat biomanufaktury a udržitelné stavebnictví.

Vědci v poslední době vyvíjejí konstruované živé materiály, přičemž jako živou složku používají především bakteriální a houbové buňky. Jedinečné vlastnosti rostlinných buněk však vzbudily nadšení pro jejich využití v inženýrských živých rostlinných materiálech (EPLM). Dosud vytvořené materiály na bázi rostlinných buněk však měly poměrně jednoduchou strukturu a omezenou funkčnost. Ziyi Yu, Zhengao Di a jejich kolegové to chtěli změnit vytvořením složitě tvarovaných EPLM obsahujících geneticky upravené rostlinné buňky s přizpůsobitelným chováním a schopnostmi.

Výzkumníci smíchali buňky tabákových rostlin s želatinou a hydrogelovými mikročásticemi, které obsahovaly Agrobacterium tumefaciens, bakterii běžně používanou k přenosu segmentů DNA do genomu rostlin. Tuto směs bioinkoustů pak vytiskli 3D tiskem na plochou desku nebo do nádoby naplněné jiným gelem a vytvořili tvary, jako jsou mřížky, sněhové vločky, listy a spirály. Poté byl hydrogel v tištěných materiálech vytvrzen modrým světlem, čímž struktury ztvrdly. Během následujících 48 hodin bakterie v EPLM přenesly DNA do rostoucích tabákových buněk. Poté byly materiály promyty antibiotiky, aby se bakterie zničily. V následujících týdnech, kdy rostlinné buňky v EPLM rostly a replikovaly se, začaly produkovat proteiny diktované přenesenou DNA.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 7.5.2024

programovatelné živé materiály   ID:488

  
Nová metoda zrychluje analýzu rostlinných olejů

Rychlejší a citlivější detekci těžkých kovů v rostlinných olejích umožňuje nová analytická metoda, kterou vyvinuli studenti a pracovníci katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty. Nový postup ve srovnání s dosud používanými metodami vyniká jednoduchostí přípravy vzorků a zároveň umožňuje odhalit v olejích i nízké koncentrace těžkých kovů.

Datum: 6.5.2024

ICP-MS, analýza olejů   ID:230

  
Charakterizace vzorků separátorů citlivých na paprsky bez poškození - whitepaper

Špičkové zobrazování při nízkých vlnových délkách a řešení pro frézování kryo-FIB umožňují charakterizovat separátor.

Separátor jako jedna z hlavních součástí li-iontové baterie hraje klíčovou roli při prevenci fyzického kontaktu mezi elektrodami a usnadňuje transport iontů v článku. Protože struktura separátoru baterie úzce souvisí s její výkonností, je nezbytné důkladně porozumět jeho struktuře [2]. Efektivními přístupy k charakterizaci struktury separátoru jsou 2D a 3D zobrazování; vzhledem k vnitřní citlivosti separátoru na paprsky jsou však k přesné charakterizaci jeho struktury zapotřebí vhodné zobrazovací techniky. V této aplikační poznámce jsou představeny strategie pro použití skenovací elektronové mikroskopie (SEM) a technologie DualBeam, známé také jako skenovací elektronová mikroskopie s fokusovaným iontovým svazkem (FIB-SEM), k zobrazení struktury separátoru baterie.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 3.5.2024

separátory - charakterizace pomocí elektronové mikroskopie   ID:261

 


Reklama

 
Svérázná říše umělé inteligence. Máme se jako lidstvo bát, nebo být nadšení?

Technologický pokrok by neměl být motivován primárně profitem, ale společností, která z něj bude mít prospěch. I to je jedna z vizí, kterou si přejí prosadit odborníci napříč výzkumnými organizacemi Evropské unie. Vydali stanovisko, ve kterém doporučují vybudování evropského centra pro umělou inteligenci ve vědě.

Datum: 2.5.2024

AI, umělá inteligence   ID:274

  
Společnost Biotech Fluidics rozšířila svou řadu odplyňovačů DEGASi® PREP+.

Na základě poptávky po systémech optimalizovaných pro procesy nabízí nyní společnost Biotech Fluidics tři odplyňovače DEGASi® PREP+ - standardní, velký a extra velký, které odpovídají průtoku a průměru trubek používaných ve vaší aplikaci. Tyto jednotky poskytují skvělý odplyňovací výkon pro průtoky až 100 ml/min na kanál.

Společnost Biotech Fluidics je mezinárodně uznávaná pro výrobu vysoce výkonných systémů, které účinně odstraňují rozpuštěné plyny z proudů kapalných procesů a zajišťují tak konzistentnější výsledky. Díky použití vynikající vývěvy Systec® DST a patentované membránové technologii Systec® AF jsou odplyňovače řady DEGASi® Prep+ schopny spolehlivě zajistit účinné odplynění při velmi vysokých průtocích.

Odplyňovače DEGASi® Prep+ šetří průmyslovým uživatelům čas i peníze tím, že zabraňují přerušení výroby způsobenému bublinami ve fluidních procesních linkách. Pomocí těchto působivých zařízení lze účinně odstraňovat rozpuštěné plyny a dokonce i bubliny z organických rozpouštědel nebo agresivních vodných roztoků při průtocích kapalin až 100 ml/min. Zařízení DEGASi® Prep+ je nabízeno jako samostatná jednotka v konfiguracích pracujících s 1 až 4 kanály vysoce výkonného odplyňování. Speciální verze mohou být vybaveny přídavnou semipreparativní komorou.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 30.4.2024

odplyňovače   ID:266

  
Kombinovaný detektor odhaluje základní makromolekulární vlastnosti

Společnost TESTA Analytical uvádí, jak její kombinovaný detektor COMBO-TWO MALS/DRI pro gelovou permeační chromatografii (GPC) pomáhá výzkumníkům v oblasti biofarmacie a pokročilých materiálů odhalit základní fyzikální vlastnosti makromolekul včetně molekulární hmotnosti, struktury a konformace.

Stabilita základního signálu každého detektoru GPC je důležitá, protože je limitujícím faktorem při určování píků. Kombinace vysoce výkonného detektoru víceúhlového rozptylu světla (MALS) se 7 úhly a ultrastabilního detektoru diferenciálního indexu lomu (DRI), které pracují při stejné vlnové délce s minimálním objemovým zpožděním, přináší výjimečné výsledky.

COMBO-TWO je plně kompatibilní se všemi komerčními systémy GPC a má vysokou tepelnou stabilitu, pracuje od pokojové teploty až do 80 °C. Získání vysoce přesných a spolehlivých dat MALS a DRI je jednoduché - stačí vstříknout vzorek do nízkoobjemové průtokové cely.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 29.4.2024

GPC chromatografie   ID:290

  
Tři silné značky tvoří globální skupinu Busch Group

Společnosti Busch Vacuum Solutions, Pfeiffer Vacuum a centrotherm clean solutions jsou nyní spojeny pod hlavičkou nové skupiny Busch. Společně nabízejí rozsáhlé portfolio výrobků a lepší zákaznické zkušenosti. Skupina Busch se sídlem v německém Schwarzwaldu je jedním z největších světových výrobců komplexních vakuových řešení, včetně vývěv, vakuových systémů, dmychadel, kompresorů a systémů pro snižování emisí plynů.

Tři společnosti, které společně posilují: Busch Vacuum Solutions, Pfeiffer Vacuum a centrotherm clean solutions se spojily v jednu skupinu Busch Group. Pro skupinu, jejíž roční konsolidovaný obrat se blíží 2 miliardám eur, pracuje více než 8 000 zaměstnanců ve 45 zemích světa.

Spojením odborných znalostí společnosti Busch Vacuum Solutions v oblasti hrubého a středního vakua, nejlepší technologie vysokého vakua a detekce úniků společnosti Pfeiffer Vacuum a udržitelných systémů pro snižování emisí plynů společnosti centrotherm clean solutions může skupina Busch Group poskytovat komplexní řešení i služby pro všechny oblasti průmyslu. Tím se skupina Busch Group upevňuje jako komplexní dodavatel s rozsáhlým portfoliem výrobků, který splňuje všechny požadavky zákazníků, a dále zlepšuje zkušenosti celé zákaznické základny.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 26.4.2024

vakuové technologie   ID:405

 


Reklama

 
Nové kolony YMC Accura BioPro IEX - robustní bioinertní kolony pro novou úroveň výtěžnosti

Nové kolony YMC Accura BioPro IEX zajišťují mimořádně vysokou výtěžnost. Jsou ideální volbou pro náročné analýzy:

- Oligonukleotidy a nukleotidy
- Protilátky
- Proteiny a peptidy

Vaše výhody plynoucí z používání kolon YMC Accura BioPro IEX:

Kolony poskytují velmi ostré píky s vysokou citlivostí díky účinné bioinertní povrchové úpravě těla kolony a frit. Kolony YMC Accura BioPro IEX jsou 1. volbou pro analýzu oligonukleotidů, protilátek a proteinů s vysokým rozlišením - zejména ve spojení s hmotnostní spektrometrií.

Jejich neporézní hydrofilní polymerní kuličky umožňují vysokou účinnost a vysokou propustnost analýz. Vynikající reprodukovatelnost mezi jednotlivými šaržemi zaručuje vysoce spolehlivé výsledky.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 25.4.2024

chromatografické kolony   ID:282

  
Zeptej se vědce! pomáhá překonat bariéru nesmělým vědcům

Projekt Zeptej se vědce, v němž vědci prostřednictvím sociálních sítí odpovídají na dotazy veřejnosti, oslaví 19. dubna 2024 tři roky od první zveřejněné odpovědi. Kolik vědců je v současnosti do projektu zapojeno? V jaké je kondici a kam směřuje? Portál Věda a výzkum se zeptal nejen zakladatelek, ale také dalších lidí, kteří jsou v projektu Zeptej se vědce aktivní.

Datum: 24.4.2024

Zeptej se vědce   ID:565

  
Nová řada analyzátorů TOC/TNb pro zjednodušení laboratorních pracovních postupů

S řadou multi N/C x300 uvádí společnost Analytik Jena, přední světový výrobce analytické laboratorní měřicí techniky, na trh nové slibné analyzátory TOC/TNb. Díky robustní uživatelsky přívětivé konstrukci, flexibilním možnostem automatizace a novému intuitivnímu softwaru poskytuje řada multi N/C x300 snadno použitelné, vysoce výkonné a nákladově optimalizované přístroje pro analýzu životního prostředí a farmaceutický sektor.

Nová produktová řada analyzátorů TOC/TNb nabízí "TOCnologii vyrobenou pro vás": robustní, odolný a uživatelsky přívětivý hardware v kombinaci s intuitivním softwarem. Hlavní prioritou při vývoji bylo poskytnout uživatelům více času na jejich hlavní úkoly a výrazně snížit čas strávený činnostmi, které nepřinášejí přidanou hodnotu.

Nový intuitivní a snadno použitelný software, flexibilní možnosti automatizace a uživatelsky přívětivý design výrazně snižují čas a úsilí potřebné pro přípravu vzorků, kalibraci a údržbu. Řada multi N/C x300 představuje vysokou propustnost vzorků, trvanlivost a nízké celkové náklady na vlastnictví, což z ní činí také atraktivní finanční perspektivu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 23.4.2024

TOC analyzátory   ID:424

  
Agilent uvádí na trh nový pokročilý ředicí systém pro zvýšení efektivity laboratoře

Řešení rostoucí potřeby kompletní automatizace pracovních postupů ICP-MS a ICP-OES v laboratoři

Společnost Agilent Technologies Inc. oznámila uvedení pokročilého ředicího systému ADS 2, nového řešení automatizace pracovního postupu, které zvýší produktivitu, sníží náklady na vlastnictví a zlepší celkovou efektivitu v laboratoři.

Agilent ADS 2 je inteligentní automatické ředidlo určené ke zlepšení laboratorních pracovních postupů. Je navržen pro bezproblémovou integraci s autosamplery Agilent, přístroji a softwarem ICP-OES a ICP-MS a nabízí plně integrované automatizované řešení od jednoho dodavatele.

Jako jedna z nejdůvěryhodnějších značek na trhu s analytickými přístroji spolupracovala společnost Agilent s celou řadou zákazníků na odstranění klíčových překážek bránících zavedení autodiluce. Výsledkem je snadno instalovatelné, vysoce efektivní a robustní řešení pro výrobní prostředí, které využívá jedinečnou technologii průtokové cesty pro optimalizaci rychlosti analýzy zředěných i nezředěných vzorků a stejný software jako přístroj pro zajištění konzistence a sledovatelnosti při zpracování a vykazování dat.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 22.4.2024

ICP, ředicí systém   ID:276

 


Reklama

 
Analyzátor zeta potenciálu pro pevné povrchy

Prášky, vlákna a ploché vzorky: Elektrochemická analýza pomáhá pochopit povrchové interakce

Zeta potenciál povrchu se stanovuje za účelem charakterizace jeho elektrochemických vlastností a lepšího pochopení jeho interakcí, např. s barvami, lepidly a proteiny. U prášků, vláken i plochých vzorků se měření provádí rychle, snadno a přesně pomocí analyzátoru zeta potenciálu ZPA 20 od společnosti DataPhysics Instruments.

ZPA 20 pracuje s patentovanou metodou měření oscilačního proudového potenciálu, která minimalizuje polarizaci elektrod. Zeta potenciál měří v krátkém čase a s vysokou statistickou kvalitou. K dispozici jsou průhledné měřicí cely pro vlákna a prášky i pro ploché vzorky ve tvaru desek. Přesvědčují pohodlnou manipulací, lze je plnit s vysokou reprodukovatelností a snadno se čistí.

Pro stanovení izoelektrického bodu (IEP) povrchu lze k přístroji ZPA 20 připojit systém dávkování kapaliny, který umožňuje automatizované měnění pH. Rychlá ekvilibrace díky oscilačnímu proudění šetří čas a umožňuje vysokou propustnost vzorků.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 18.4.2024

zeta potenciál, elektrochemie   ID:337

  
Nové způsoby jemného vyladění elektrochemie

Optimalizace elektrochemických reakcí má zásadní význam pro přechod na obnovitelné zdroje energie. V elektrochemických reakcích se k vázání a vyvolání reakcí využívá elektrický proud a rozdíly potenciálů. elektrochemie je nezbytným předpokladem pro výrobu vodíku a pro technologii baterií, a tedy pro udržitelnou chemii. Přestože v této oblasti došlo v posledních letech k velkému technologickému rozvoji, stále je co zlepšovat a k rozsáhlým průmyslovým aplikacím vede dlouhá cesta. Vědci z Cluster of Excellence RESOLV na Ruhr University Bochum a École normale supérieure v Paříži objevili dva nové aspekty, jak řídit, a tedy optimalizovat elektrochemické reakce na elektrifikovaných rozhraních. Své výsledky popsali v časopise Journal of the American Chemical Society publikovaném online 10. dubna 2024. Článek byl časopisem vybrán, aby byl uveden na titulní straně.

Povrchově citlivá spektroskopie
Aby tým pochopil složité chování na elektrifikovaných rozhraních, zkoumal kritický parametr, tzv. kyselou disociační konstantu (pKa) molekul na elektrifikovaných rozhraních kov/voda. Zatímco v objemových roztocích je tato hodnota dobře známá, spekulovalo se, že tento parametr, který je zásadní pro chemii kyselin a zásad, může být v blízkosti elektrod zcela odlišný. Měření hodnot pKa za elektrochemických podmínek je však experimentálně náročné. Aby to skupina Havenith vyřešila, zkombinovala pokročilé spektroskopické techniky specifické pro povrch, zejména povrchově zesílenou Ramanovu spektroskopii (SERS), s teoretickým modelováním. Výsledky se liší v závislosti na použitém napětí: Chemie kyselin a zásad na elektrifikovaných rozhraních se zřetelně liší od chemie v objemovém roztoku.

Hydrofobní vrstva a silné elektrické pole
Jejich zjištění poukazují na dva klíčové mechanismy, kterými se řídí acidobazické reakce na elektrifikovaných rozhraních: Vliv lokální hydrofobicity a vliv silných lokálních elektrických polí. Analýzou protonizace/deprotonizace molekul glycinu vědci pozorovali hydrofobní rozhraní voda/voda v blízkosti povrchu kovu, které vede k destabilizaci zwitteriontových forem glycinu. Při zvyšování přiloženého potenciálu se tento efekt zesiluje.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 17.4.2024

elektrochemie   ID:551

  
analytica 2024 potvrzuje svou pozici předního světového veletrhu pro laboratorní sektor

Skvělá atmosféra ve výstavních halách, živé diskuse a přeplněné uličky charakterizovaly veletrh analytica 2024, kde se ve dnech 9. až 12. dubna v Mnichově sešel mezinárodní laboratorní sektor. Na předním světovém veletrhu představilo 1066 vystavovatelů své novinky pro celou škálu laboratorní techniky, analýzy a biotechnologie přibližně 34 000 návštěvníků. Hodně diskutovanými tématy na stáncích i v rozsáhlém konferenčním a doprovodném programu byla řešení pro digitální a udržitelnou laboratoř.
"Veletrh analytica 2024 byl opět velmi úspěšný a v konsolidujícím se průmyslovém prostředí potvrdil svou pozici předního světového veletrhu pro laboratorní sektor," říká Dr. Reinhard Pfeiffer, generální ředitel společnosti Messe München. "Z hlediska počtu vystavovatelů i návštěvníků může téměř plynule navázat na akce konané před pandemií." Armin Wittmann a Susanne Grödl, oba zodpovědní za veletrh analytica ve společnosti Messe München, dodávají: "Jsme hrdí na to, že veletrh analytica spojuje celosvětové odborné znalosti z oboru. Ať už jde o analýzu znečišťujících látek, včasné odhalování nemocí nebo vývoj vakcín, je to právě inovační síla tohoto odvětví, která umožňuje pokrok především v mnoha oblastech každodenního života." Pro Siegberta Holtermüllera, předsedu poradního sboru a viceprezidenta pro prodej mikroskopických zobrazovacích řešení v regionu EMEA ve společnosti Evident Europe, je analytica vždy vynikající platformou pro představení nových technologií a získání nových zákazníků ve všech segmentech.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 16.4.2024

analytica veletrh   ID:365

  
V žebříčku QS World University Rankings podle oborů 2024 si polepšilo ČVUT

Jak si vedou české vysoké školy v nové edici žebříčku QS World University Rankings 2024 dle jednotlivých oborů? Nejvýš se v mnoha oborech drží tradičně Univerzita Karlova. Do hodnocených míst se daří propracovávat Masarykově univerzitě, Akademii věd ČR, ale mnohdy i Univerzitě Palackého v Olomouci. V inženýrských oborech je z českých škol nejlepší České vysoké učení technické.

Datum: 15.4.2024

věda a výzkum, univerzity   ID:465

 


Reklama

 
Společnost Technobis uvádí na trh přístroj pro screening reakcí, který mění pravidla hry

Budoucnost reakčního screeningu je tady
Společnost Technobis, která vyvíjí laboratorní technologie, uvedla na trh ReactALL™, inovativní stolní systém s více reaktory pro středně výkonné experimenty, který pomáhá vědcům využít málo využívané noci a víkendy. Systém ReactALL™, který je nyní celosvětově dostupný, využívá novou integrovanou technologii automatického odběru vzorků k urychlení screeningu chemických reakcí, optimalizace, průzkumu tras, profilování reakcí a kinetiky. ReactALL™ řeší mezeru mezi vysokokapacitním a nízkokapacitním screeningem a poskytuje vysoce kvalitní výsledky bohaté na data s nízkou potřebou materiálu.
Nový přístroj společnosti Technobis, vyvinutý s vědeckým přispěním společnosti Pfizer, využívá patentovanou technologii SmartCap™ k odebírání vzorků, ochlazování a ředění přímo do komerčních standardních vialek HPLC (vysokoúčinná kapalinová chromatografie). Nastavení reakce je rychlé, s ReactALL™ trvá méně než 30 minut.
Systém se skládá z pěti malých reaktorů, z nichž každý je vybaven plně automatizovaným vzorkováním. Reprezentativní vzorky se na systému ReactALL™ okamžitě uhasí, naředí a přenesou do standardních HPLC vialek. Objem vzorku a ředění je přesně řízen systémem pro kvantitativní analýzu. Širokoprůchodné hadičky a zefektivněná fluidita bez použití čerpadla zajišťují robustní přenos vzorků, a to i u heterogenních vzorků. A nová technologie odběru vzorků SmartCap™ nepropichuje přepážky reaktoru, takže nedochází k propíchnutí otvorů pro ztrátu rozpouštědla.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 12.4.2024

screening reakcí   ID:824

  
Systém PacBio pomáhá estonskému národnímu genomovému programu

Estonská univerzita v Tartu si vybrala sekvenační systém Revio HiFi společnosti PacBio pro další fázi jednoho z nejambicióznějších národních projektů v oblasti populačního genomu.
Na univerzitě sídlí Národní biobanka země, jejíž Ústav genomiky se snaží sekvenovat 10 000 celých lidských genomů, aby získal nové poznatky o zdravotním stavu obyvatelstva, jejichž cílem je vyvinout komplexní systém personalizované medicíny pro pobaltský stát.
Očekává se, že nákup tří systémů Revio umožní dosáhnout cílového počtu během 30 měsíců, což přispěje k lepšímu pochopení zejména genetiky kardiovaskulárních onemocnění, duševního, reprodukčního a ženského zdraví, rakoviny a vzácných onemocnění a výsledků léčby.
Estonská biobanka byla založena v roce 2000 a obsahuje více než 212 000 vzorků, což odpovídá pětině dospělé populace země. Tyto vzorky však byly genotypizovány pomocí metod založených na mikročipech, které mají nižší rozlišení a menší možnosti detekce složitých nebo neznámých variant. Jsou také závislé na referenčních genomech, takže výsledky mohou být zkreslené ve prospěch dobře zastoupených demografických skupin.
Společnost PacBio uvedla, že celé genomy sekvenované pomocí Revio poskytnou rozmanitější data a umožní analýzu komplexních variant. Systém také umožňuje přístup k druhé vrstvě genomických informací, epigenomům, které mohou mít význam pro onkologii.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 11.4.2024

demografická sekvenace genomu v Estonsku   ID:339

  
Průtokový cytometr CytoFLEX nano, který přináší revoluci v analýze nanočástic a umožňuje jejich charakterizaci až do velikosti 40 nm

Přístroj překonává hranice detekce EV a poskytuje přístup k novým datovým bodům
Společnost Beckman Coulter Life Sciences, světový lídr v oblasti laboratorní automatizace a inovací a dceřiná společnost společnosti Danaher Corporation, pokračuje ve vedení koncepcí prvního uvedení na trh uvedením průtokového cytometru CytoFLEX nano - prvního účelového průtokového cytometru v nanoměřítku určeného pouze pro výzkumné účely, který umožňuje detekci až do hloubky minimálně 40 nm* a ve srovnání se současnou nabídkou na trhu umožňuje vytvářet o 30-50 % více dat.

Průtokový cytometr CytoFLEX nano s bezkonkurenční citlivostí pro detekci, počítání a charakterizaci nanočástic pomocí jediného analytického přístroje nabízí simultánní multiparametrickou detekci, kterou zajišťuje šest fluorescenčních detekčních kanálů a pět kanálů bočního rozptylu. Poskytuje světovým laboratořím první řešení svého druhu, které snižuje mez detekce a zvyšuje rozlišení pro charakterizaci cílů s nižším výskytem v heterogenních populacích extracelulárních vezikul (EV) o velikosti od 1 μm do 40 nm (polystyren při spouštění na fialový boční rozptyl).
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 10.4.2024

analýza nanočástic   ID:445

  
Spolehlivé automatické odstraňování těsnění mikrodestiček

Automatizovaný odstraňovač těsnění destiček od společnosti Azenta Life Sciences je ideálním produktem pro laboratoře, které se potýkají s opakovaným odstraňováním těsnění mikrodestiček při zachování integrity vzorku.

Automatizovaný odstraňovač pečetí destiček je navržen jako automatizovaný systém, který drží destičku dole, zatímco se pečeť odlepuje, čímž se eliminují problémy s křížovou kontaminací, které jsou běžné při použití manuálních technik odstraňování pečetí. Provozní režim systému také minimalizuje poškození desky nebo pečeti a integrovaná funkce ověření odstranění pečeti snižuje počet chyb při manipulaci s deskami.
Automatizovaný odstraňovač pečetí z destiček, který spolehlivě odstraňuje pečetě z široké škály typů mikrodestiček jediným stisknutím tlačítka, prokazatelně zvyšuje produktivitu až o 200 odstranění pečetí z destiček za hodinu. Jádrem tohoto jedinečného výrobku je patentovaný mechanismus odstraňování pečetí. Automatizovaný odstraňovač těsnění destiček používá nové médium pro odstraňování pásky, které eliminuje potřebu mechanických mechanismů odstraňování, jež jsou často náchylné k selhání. Výsledkem je robustní a spolehlivý automatizovaný systém, na který se lze spolehnout, že bude pokaždé fungovat bezchybně.
Automatizovaný odstraňovač pečetí z desek lze používat ručně nebo jej lze integrovat do automatizovaných systémů s externími roboty.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 9.4.2024

mikrodestičky   ID:467

 


Reklama

 
Lstivá generativní inteligence GPT-4 je mnohem přesvědčivější než lidé

Experimenty s přesvědčováním mezi lidmi a mezi člověkem a generativní inteligencí nemilosrdně ukázaly, že tam kde lidé tragicky selhávají a nejsou schopni přesvědčit druhé, i když o nich mají základní demografické informace, generativní inteligence se stávají zázračnými mašinami na přesvědčování. Vymluvily by i tele z vola.

Datum: 8.4.2024

umělá inteligence, GPT   ID:476

  
Porovnání zobrazení plazmy analyzátorů ICP-OES: Axiální, radiální, duální, multipohled a duální boční pohled. Whitepaper.

Srovnání základního fungování technologií.
Tento nový dokument podává přehled základních konceptů optických rozhraní, která jsou dnes k dispozici pro spektrometry ICP-OES, a diskutuje relativní silné a slabé stránky jednotlivých přístupů.
Článek vysvětluje, jak jednotlivé techniky fungují a proč by pochopení rozhraní pro zobrazení plazmatu mělo být hlavním faktorem při výběru nejlepší technologie a přístroje pro vaši laboratoř nebo konkrétní oblast výzkumu.
Článek také představuje novou technologii DSOI společnosti SPECTRO, zcela nový přístup ke kritické otázce konstrukce zobrazení plazmatu, využívá vertikální plazmový hořák, pozorovaný prostřednictvím nové technologie přímého radiálního zobrazení.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 5.4.2024

ICP-OES   ID:565

  
Bateriový materiál pro revoluci v sodíkovo-iontových bateriích

Výkonné, bezpečné a ekologické - sodíkové baterie mají oproti běžným bateriím mnoho výhod. Protože neobsahují žádné kritické suroviny, jako je lithium nebo kobalt, mohly by také výrazně zlevnit aplikace, jako je stacionární skladování energie a elektromobilita. Stále však chybí materiály potřebné pro skladování energie. Litona, start-up založený na Technologickém institutu v Karlsruhe (KIT), je chce vyrábět v průmyslovém měřítku.
Pruská běloba, "chemický příbuzný" známého barviva pruské modři, je v podstatě založena na sodíku, železe a manganu. "Lze ji použít jako materiál pro ukládání energie na katodě, tj. kladném pólu sodíkové baterie," říká Sebastian Büchele z Institutu pro aplikované materiály na KIT a zakladatel společnosti Litona. "Takové baterie jsou levné a všechny suroviny, které obsahují, jsou běžně dostupné. Jsem přesvědčen, že je brzy budeme moci masově využívat v elektromobilech a systémech pro ukládání energie do sítě." Otázkou však je, kdo je bude vyrábět. Evropský průmysl se zde potýká s velkým problémem. "V současné době je i pro výzkumné instituce obtížné obstarat dostatečné množství pruské běloby. V Evropě ji nevyrábí téměř žádná společnost," uvádí vědec. "Výzkum a transfer průkopnické sodíkové technologie se v důsledku toho extrémně zpomaluje."
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 4.4.2024

baterie   ID:587

  
Rentgenová fluorescenční analýza polymerů - whitepaper

Pokročilá prvková analýza nabízí výjimečné možnosti a výhody.
Plasty se dnes používají ve všech oblastech našeho života. Ať už se jedná o obaly, automobily a především elektrotechnický, elektronický a hračkářský průmysl. Vlastnosti plastů jsou velmi rozdílné, od extrémně tuhých až po extrémně pružné, možné je vše - a v nejrůznějších barvách. Těchto vlastností se dosahuje přimícháváním aditiv do surového polymeru.
Často je také nutné prokázat, že díl vyrobený z plastu splňuje zákonné požadavky. Známějšími předpisy jsou zde směrnice o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (RoHS), směrnice o obalech a obalových odpadech a směrnice o vozidlech s ukončenou životností ELV.
Tento whitepaper zkoumá, do jaké míry je rentgenová fluorescenční analýza vhodnou technikou pro prvkovou analýzu polymerů. Rovněž se blíže zabývá přípravou vzorků.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 3.4.2024

fluorescenční analýza polymerů   ID:540

 


Reklama

 
Patent Index 2023: Česku narostl počet evropských patentů, daří se mu v přístrojové technice a chemii

K Evropskému patentovému úřadu (EPÚ) bylo v roce 2023 podáno 199 275 přihlášek, což představuje nárůst o 2,9 % oproti roku 2022 a nový rekord. Zveřejněný Patent Index 2023 potvrdil narůstající trend v počtech evropských patentových přihlášek (4,7 % mezi lety 2020 a 2021 a 2,6 % mezi lety 2021 a 2022).

Datum: 2.4.2024

patentové přihlášky v Evropě   ID:629

  
Společnost Waters představuje bezešvý datový most HPLC/UPLC pro rozptyl světla, který integruje základní přístroje pro charakterizaci velkých molekul

- Společnost Waters nyní umožňuje bezproblémové propojení svých systémů kapalinové chromatografie (LC) a přístrojů pro víceúhlový rozptyl světla (MALS) pro snadnější použití, efektivitu a důvěryhodnost dat při charakterizaci velkých molekul.
- Software HPLC CONNECT™ urychluje přesnou charakterizaci složitých molekul pro vývoj biologických léčiv, včetně konjugátů protilátek a dalších složitých proteinových konjugátů a genových terapií.
- Jednotné rozhraní umožňuje ovládání a sběr dat z jednoho místa, čímž eliminuje manuální procesy a pomáhá tak omezit lidské chyby a poskytuje vysokou jistotu dat generovaných během akvizice a po akvizici pro analýzu.

Společnost Waters Corporation oznámila software HPLC CONNECT, softwarovou platformu typu "vše v jednom", která umožňuje plnou digitální synchronizaci mezi systémy Waters pro vysoce a ultraúčinnou kapalinovou chromatografii (HPLC/UPLC) a přístroji s víceúhelníkovým rozptylem světla (MALS) z portfolia Wyatt Technology™. Tento software přináší snadné použití, vyšší efektivitu a jistotu vědcům, kteří provádějí analýzy pomocí chromatografie s vylučováním velikosti a MALS (SEC-MALS) pro složité a kritické biofarmaceutické inovace, včetně konjugátů protilátek a jiných složitých proteinových konjugátů a genových terapií.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 28.3.2024

HPLC charakterizace velkých molekul   ID:368

  
Společnosti SPT Labtech a RevoluGen předvedly plně automatizovanou extrakci vysokomolekulární DNA

Nová spolupráce přináší řešení vhodné pro vysoce výkonné sekvenování s dlouhými čteními za méně než dvě hodiny.

Společnosti SPT Labtech, světový lídr v oblasti návrhu, vývoje a výroby automatizovaných přístrojů a spotřebního materiálu pro aplikace v oblasti přírodních věd, a RevoluGen Ltd. (RevoluGen), britská společnost zabývající se genomikou, oznamují úspěšnou automatizaci chemie pro extrakci DNA s vysokou molekulovou hmotností (HMW) Fire Monkey™ společnosti RevoluGen v kuličkovém formátu pomocí platformy pro automatizovanou manipulaci s kapalinami Firefly® společnosti SPT Labtech. Automatizovaný protokol umožňuje paralelní zpracování až 96 vzorků pro přípravu HMW DNA vhodné pro přípravu knihoven pro sekvenování s dlouhými čteními za méně než dvě hodiny.

Výsledky této spolupráce, která byla navázána v roce 2023, představují významný pokrok v efektivitě přípravy vzorků pro sekvenování DNA s dlouhými čteními a eliminují potřebu vysoce opakovaného ručního pipetování. Automatizace únavných kroků manipulace s kapalinami pomocí systému Firefly nejen zvyšuje rychlost a propustnost extrakčních pracovních postupů odstraněním úzkých míst v produktivitě, ale také zlepšuje přesnost a opakovatelnost výsledků tím, že minimalizuje riziko lidské chyby.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 27.3.2024

extrakce DNA   ID:514

  
Společnost Starlab míchá na laboratorním trhu s novým vírovým mixérem

Dobré vibrace v laboratoři

Rok a půl po úspěšném uvedení přepracovaného laboratorního přístroje Starlab Minicentrifuge na trh představí hamburský výrobce laboratorních produktů v březnu 2024 svůj druhý produkt. Inovativní vírová míchačka Starlab kombinuje bezkonkurenční design se špičkovým výkonem a uživatelskou přívětivostí. "Jsme nesmírně hrdí na to, že můžeme představit další důležitý produkt pro laboratorní provozy nové generace. Je navržen tak, aby ještě více usnadnil a zefektivnil každodenní laboratorní práci. Proces vývoje se opět řídil naším ústředním mottem: vnést do laboratorní práce zábavu. Protože zábava je to, co pohání nadšení a výkonnost, a bez nich nelze dosáhnout úspěšného výzkumu," říká Klaus Ambos, prezident a generální ředitel společnosti Starlab International. Vortexový mixér Starlab bude k dispozici od 5. března 2024 za cenu 350,00 GBP.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 26.3.2024

vírový mixér   ID:454

 


Reklama

 
Ruční Ramanův analyzátor nové generace umožňuje rychlou identifikaci surovin pro farmaceutický a biotechnologický průmysl

Společnost Thermo Fisher Scientific představuje výkonný a všestranný infračervený spektrometr Thermo Scientific™ Nicolet™ Apex FTIR, který je schopen poskytovat vysoce kvalitní data pro širokou škálu aplikací, včetně analýzy materiálů, farmaceutického výzkumu a monitorování životního prostředí.

Inovativní spektrometr Nicolet Apex nabízí pokročilé funkce, lepší výkon a rozšířené analytické možnosti ve srovnání s podobnými komerčně dostupnými řešeními, a to díky zavedení rychlého detektoru TE-MCT a intuitivního softwaru Thermo Scientific™ OMNIC™ Paradigm.

Tento software nabízí několik různých uživatelských rozhraní - vhodných pro uživatele s různou úrovní zkušeností - a také možnost snadno vytvářet nové pracovní postupy. Umožňuje uživatelům přesně a spolehlivě analyzovat organické a anorganické materiály, což z něj činí cenný nástroj pro kontrolu kvality, vývoj produktů a výzkumné aplikace.

Spektrometr Nicolet Apex nahrazuje současný spektrometr FTIR Thermo Scientific™ Nicolet™ iS20 a využívá pokročilé hardwarové a softwarové funkce - včetně patentované konstrukce interferometru, automatické korekce pozadí a intuitivního uživatelského rozhraní - k dosažení vynikajícího výkonu ve srovnání s jinými přístroji FTIR na trhu. Nicolet Apex je jedním z řady stolních FTIR spektrometrů společnosti Thermo Fisher Scientific, které nabízejí řešení od cenově výhodného rutinního použití až po špičkový výzkum a vývoj.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 25.3.2024

ruční Ramanův analyzátor surovin   ID:409

  
Společnost PEAK Scientific uvádí na trh energeticky nejúčinnější laboratorní generátor dusíku

Horizen: Budoucnost výroby dusíku
Po uvedení nejnovějšího přírůstku do portfolia laboratorních generátorů plynů společnost PEAK Scientific s potěšením oznamuje, že nyní může přijímat objednávky na Horizen 24, energeticky nejúčinnější generátor dusíku pro Single Quad LC-MS.

Společnost PEAK Scientific je lídrem v oboru generátorů laboratorních plynů a s generátorem Horizen 24 přinesla na trh řešení, které laboratořím ušetří peníze, prostor a dopad na životní prostředí a zároveň zvýší kvalitu a spolehlivost plynu.

Generátor Horizen 24 je určen pro Single Quad LC-MS a kombinuje řadu patentovaných technologií, které představují ideální řešení pro dodávku plynného dusíku; jde o vyvrcholení více než 25letého úsilí o výrobu řešení pro generování dusíku pro LC-MS.

Horizen 24 byl navržen s novou technologií uvnitř, včetně technologie optimalizace tepla, která chrání membránu před kapičkami vody, což zvyšuje výkon a spolehlivost v proudu plynu. Tato zajímavá novinka v sobě také skrývá pokročilé vícestupňové čištění, které umožňuje vyrábět ultra suchý plynný dusík s vysokou čistotou pro analýzu LC-MS.

Vzhledem k rostoucí poptávce se společnost PEAK Scientific rozhodla vyrobit energeticky nejúčinnější generátor dusíku na trhu s nejmenšími rozměry ve své třídě. Díky až o 55 % nižší spotřebě energie může Horizen 24 ušetřit laboratořím spotřebu energie a díky více než o 50 % nižšímu tepelnému výkonu lze snížit i náklady na klimatizaci laboratoře. Horizen 24 může také pomoci laboratořím minimalizovat jejich provozní uhlíkovou stopu ve srovnání s lahvemi a ekvivalentními modely generátorů.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 22.3.2024

generátor dusíku   ID:488

  
Společnost Waters Corporation uvádí na trh dvě nové sady reagencií MassTrak Steroid Serum IVD pro laboratorní testy

Společnost Waters dodává komplexní sady umožňující efektivnější a spolehlivější klinické diagnostické testy pro endokrinologii a další aplikace pro analýzu steroidů.

Společnost Waters uvedla na trh dvě nové sady MassTrak™ Steroid Serum (IVD), které jsou navrženy tak, aby poskytovaly klinickým diagnostickým laboratořím činidla a standardy potřebné pro laboratorně vyvinuté testy (LDT) pro měření steroidních hormonů v séru. Tyto sady rozšiřují komplexní nabídku reagencií společnosti Waters na podporu klinické diagnostiky.

Tyto sady obsahují všechny standardy potřebné pro vývoj steroidních LDT, včetně kalibrátorů, kontrol kvality, interních standardů a optimalizační směsi, čímž šetří laboratořím kritický čas a zdroje při přípravě těchto testů.

Sady MassTrak Steroid Serum Sets nabízejí:
- Metrologicky návazné kalibrátory a kontroly, které jsou návazné jak na certifikovaný referenční materiál (CRM), tak na referenční dopředné modely (RfM).
- Vysokou konzistenci při výrobě jednotlivých šarží a přiřazování hodnot, což umožňuje vynikající výkonnost metod kapalinové chromatografie a hmotnostní spektrometrie (LC-MS) při vzájemném porovnávání laboratoří.
- Široké rozsahy koncentrací pro všechny analyty, přesahující známé referenční rozsahy.
- Dlouhá stabilita při skladování a používání, která umožňuje použití po delší dobu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 21.3.2024

reagencie pro měření steroidů   ID:450

  
Rozšířené zobrazování živých buněk v nanorozlišení

Výkon, který umožňuje vidět více díky lepšímu rozlišení a vyvážení dávky světla.

Společnost Leica Microsystems, lídr v oblasti mikroskopie a vědeckých přístrojů, představila TauSTED Xtend, nový přístup STED mikroskopie, který umožňuje rozšířené vícebarevné zobrazování živých buněk s nanoskopickým rozlišením. Kombinací prostorové informace a informace o době života umožňuje TauSTED Xtend rozlišit detaily živých nebo neporušených vzorků v nanoměřítku. Přístup k této další úrovni informací zároveň umožňuje pracovat při extrémně nízké dávce světla. Vědci tak mají více času na hloubkové studie biologických procesů se špičkovými rozlišovacími schopnostmi.

"TauSTED Xtend zajišťuje, že experimenty s živými buňkami mohou být prováděny v delším časovém úseku díky vyváženosti světelné expozice a rozlišení, což vede k šetrnějšímu zobrazování v ohromující hloubce nanoměřítka," řekl James O Brien, viceprezident pro vědy o živé přírodě a aplikovaná řešení ve společnosti Leica Microsystems. "Výzkumníci nyní mohou odhalit neviditelné v neprobádaných oblastech výzkumu."

TauSTED Xtend pracuje za chodu a umožňuje výzkumníkům přímo sledovat rychlé biologické procesy s rozlišením v nanoměřítku. Mohou tak maximálně využít své experimentální okno tím, že uvidí, co se děje, když se to děje.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 20.3.2024

mikroskopie   ID:355

 


Reklama

 
Nové procesní termostaty pro náročné aplikace v biotechnologiích a farmaceutickém průmyslu

LAUDA představuje novou produktovou řadu Ultratemp

Společnost LAUDA, světový lídr v oblasti zařízení pro konstantní teplotu, představuje svou nejnovější produktovou řadu - procesní termostaty Ultratemp. Byly přizpůsobeny vysokým nárokům biotechnologických, biofarmaceutických a průmyslových aplikací.

Vysoký výkon pro širokou škálu požadavků
Zařízení Ultratemp s topnými a chladicími výkony 25 kW, 35 kW nebo 50 kW jsou určena k rychlému ohřevu nebo chlazení velkých objemů. To je zvláště užitečné pro typické biotechnologické, biofarmaceutické a další průmyslové aplikace s širokým rozsahem požadavků na teplotu a výkon.

Zařízení optimalizovaná pro dané aplikace pro přesné výsledky
Termostaty Ultratemp mohou přesně regulovat externí spotřebiče v rozsahu -5 °C až 60 °C s vysokou teplotní stabilitou ±0,5 K, což umožňuje přesnou regulaci teploty v aplikaci. Technologie vodou chlazeného chlazení minimalizuje únik tepla do okolí a použití nehořlavých médií, jako je voda nebo vodní glykol, zaručuje snadnou manipulaci a nízké provozní náklady.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 19.3.2024

procesní termostaty   ID:360

  
ERC Advanced pro UPOL: Nový systém AMADEUS má výrazně urychlit objevy léčiv

Rychlejší, levnější a udržitelnější vývoj léčiv má umožnit průlomová technologická platforma AMADEUS, kterou na Univerzitě Palackého v Olomouci vyvíjí renomovaný chemik Alexander Dömling díky prestižnímu grantu Evropské výzkumné rady (ERC) s dotací 3,4 milionu eur. Systém pro syntézu nových látek či vylepšování jejich vlastností využije autonomní, umělou inteligencí řízený a vysoce miniaturizovaný postup pro identifikaci sloučenin.

Datum: 18.3.2024

vývoj léčiv   ID:343

  
Nové časové krystaly mají 10milonkrát delší životnost

Fyzici ohlásili průlom na poli časových krystalů, které jsou žhavou novinkou posledních let. Nové časové krystaly z arsenidu india a galia spontánně spouštějí oscilaci a vydrží to asi 40 minut. Jejich předchůdci to zvládali jen pár milisekund. Vědci mají novou hračku, která slibuje vzrušující výzkum.

Datum: 15.3.2024

časové krystaly   ID:391

  
Můžeme zrušit spalování ropy, plynu a uhlí?

S obnovitelným zdrojem elektřiny, trochou vody a vhodným katalyzátorem by se přebytečný CO2 v atmosféře mohl stát zdrojem například pro výrobu syntetických paliv, tzv. synfuels.

Tato nadějná myšlenka přitahuje mnoho výzkumných pracovníků, mimo jiné i v agentuře Empa, protože přeměna je náročná na realizaci. Například reakce s použitím měděného katalyzátoru - nejčastěji studovaného katalyzátoru pro konverzi oxidu uhličitého - dává asi 15 až 20 různých typů molekul, od oxidu uhelnatého a metanu až po propanol a kyselinu octovou. "Některé z těchto sloučenin jsou při pokojové teplotě kapalné, jiné plynné," říká výzkumný pracovník Empa Alessandro Senocrate. "Je nesmírně obtížné všechny tyto produkty od sebe oddělit."
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 14.3.2024

konverze CO2 zpět na paliva   ID:316

 


Reklama

 
Nanovláknový aerogel ze syrovátky velmi účinně těží zlato z e-odpadu

Elektronický odpad je zlatá žíla dnešní doby. Amyloidní aerogel z proteinových nanovláken, který lze snadno vyrobit ze syrovátky, elegantně vytěží zlato ze staré elektroniky rozpuštěné v kyselině. Ze 20 starých motherboardů je tímto způsobem možné získat nugget o váze 450 miligramů, který je z 91 procent ze zlata. Ekonomická návratnost by měla být ohromující.

Datum: 13.3.2024

zlato z elektronického odpadu, syrovátka   ID:384

  
Nový intuitivní software pro vyhledávání spekter - SpectraGenius

Snadné použití, rychlost a spolehlivost - SpectraGenius je nový software pro identifikaci látek.

SpectraGenius čte více než 60 různých formátů spekter - To je ideální pro laboratoře, které pracují s optickými spektrometry různých výrobců a chtějí zpracovávat spektra v různých formátech pomocí jednoho softwaru. Rychlé vyhledávací algoritmy umožňují efektivně vyhledávat textové informace, píky a samozřejmě spektra: Vyhledávat můžete v databázích spekter nebo také ve své osobní sbírce spekter. Pomocí mnoha užitečných vizualizačních nástrojů můžete svá spektra uspořádat a zobrazit přesně podle svých představ. Můžete upravovat jedno nebo více spekter najednou a při změně parametrů si okamžitě prohlédnout výsledky. Chcete-li ušetřit čas při zpracování mnoha spekter, můžete snadno nastavit dávkové zpracování! Snadné a přehledné generování zpráv ve formátech PDF, ASCII, DOC, HTML nebo XLS.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 12.3.2024

spektroskopie, identifikace látek   ID:294

  
Veřejné uvedení ChatGPT a dalších AI chatbotů způsobilo revoluci v řadě oborů

Odborník na umělou inteligenci a strojové učení Ondřej Bojar z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy nabádá ke zkoušení chatbotů. Dle jeho mínění ChatGPT a další AI chatboty nelze používat jako vyhledávače nebo zdroj faktických informací, ale považuje je za fantastické generátory nápadů a inspirace.

Datum: 11.3.2024

AI, ChatGPT   ID:494

  
Soupravy detektorů indexu lomu pro HPLC

Detektory indexu lomu jsou široce používány pro analýzu molekul se slabou nebo žádnou absorpcí UV záření. Sadu DRI (Differential Refractive Index) pro HPLC od společnosti TESTA Analytical lze přizpůsobit téměř jakémukoli systému HPLC a vytvořit tak vysoce výkonný přístroj, který separuje a citlivě detekuje "RI aktivní" materiály včetně alkoholů, cukrů, sacharidů, mastných kyselin a polymerů.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 8.3.2024

HPLC, detekce indexu lomu   ID:271

 


Reklama

 
SCIEX rozšiřuje vysoce výkonná screeningová řešení o systém Echo® MS+

Systém Echo® MS+ zpřístupňuje rozšířené možnosti vysokokapacitního screeningu tím, že do systému SCIEX ZenoTOF 7600 přináší přístupy hmotnostní spektrometrie s akustickou ejekcí (AEMS).

Společnost SCIEX, světový lídr v oblasti analytických technologií pro vědy o živé přírodě, uvádí na veletrhu SLAS 2024 systém Echo® MS+. Systém spojuje patentovanou technologii hmotnostní spektrometrie s akustickým výtryskem a vzorkování pomocí rozhraní Open Port Interface (OPI) s možnostmi systému SCIEX ZenoTOF 7600 nebo Triple Quad 6500+ a poskytuje přesné kvalitativní a kvantitativní výsledky prostřednictvím rozšířeného panelu robustních vysoce výkonných screeningových pracovních postupů.

Systém řeší klíčové problémy při vysokokapacitních screeningových aplikacích pro objevování léčiv bez nutnosti rozsáhlého vývoje metod. Toho je dosaženo zavedením nových, flexibilních pracovních postupů pro malé i velké molekuly, které využívají možností hmotnostní spektrometrie s vysokým rozlišením pro lepší selektivitu a citlivost ve srovnání s jinými analytickými nástroji. Díky kombinaci vysoké rychlosti analýzy, vysoké kvality dat a minimální spotřeby vzorků a činidel má systém potenciál snížit čas, náklady a rizika při přijímání kritických rozhodnutí v raných fázích vývoje léčiv. Díky těmto rozšířeným možnostem budou mít výzkumní pracovníci v oblasti objevování léčiv možnost činit rychlejší a jistější rozhodnutí při identifikaci hitů a iterativní optimalizaci vedoucích látek. To pomůže urychlit proces objevování léčiv a snížit možnost falešně pozitivních nebo falešně negativních výsledků.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 7.3.2024

hmotnostní spektrometrie, akustická ejekce   ID:261

  
3D tištěná struktura z titanu je superpevná

3D tisk se opět překonal. Nový metamateriál z titanové slitiny je o 50 procent pevnější než nejpevnější soudobá slitina o podobné hustotě v leteckých a kosmických technologiích WE54. Tento metamateriál v sobě spojuje výjimečnou pevnost a odolnost vůči korozi i vysokým teplotám s biokompatibilitou. Možnosti uplatnění mohou být nepřeberné.

Datum: 6.3.2024

metamateriál 3D tiskem z titanu   ID:296

 


 

Novější Novější článkyStarší články Starší

 

Archiv článků:   2022   2023   2024  

 

Doporučujeme články:
  Společnost Waters stanovuje nové standardy pro výkon a rychlost s vysokým rozlišením s hmotnostním spektrometrem Xevo MRT
  CDC spouští OneLab VR: školící prostředí pro laboratoře s virtuální realitou o rozloze 50 000 čtverečních stop
  TC Praha v květnu: Analýza dopadů AI, infrastruktury ELI ERIC a další novinky
  Automatizované odvíčkování / uzavírání zkumavek zvyšuje produktivitu
  Spojení syntetické biologie a 3D tisku vytváří programovatelné živé materiály
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
2 Theta: Naše vlajkové lodě Izotachoforéza, kapilární elektroforéza


 
Biogen: Odběr vzorků a jejich transport v pokojové teplotě


 
Nukleární medicína. MGP: v současné době jsme certifikovanými distributory radiofarmak v České republice a na Slovensku firem AAA, Eckert and Ziegler, GE Healthcare a Izotop.


 
DRIVE AFM – špička mezi High-End AFM


 
Přehled přístrojů pro nanovlákna a netkané textilie


 
Novinky Nicolet CZ


 
Novinky BIOTRADE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama